Wiadomoto Dom Jak usunąć gumę do żucia?
Dom

Jak usunąć gumę do żucia?

4 min czytania
0
606
guma do żucia

Po udanej imprezie nasz dywan może opowiedzieć nam, co działo się, gdybyśmy nie pamiętali. Równie cenne informacje może nam przekazać tapicerka na meblach, jak i nasze ubrania. To w tych miejscach znajdziemy różne pamiątki, które zostawili po sobie nasi goście.

Plamy po winie, kawie, herbacie, sosach, wypalone dziurki papierosem czy wgniecione gumy do żucia – to wszystko możemy znaleźć w naszym domu po zbyt mocno zakrapianej imprezie. O ile plamy po wylanych napojach i sosach można w miarę łatwo wsunąć to z gumami do żucia, które przyczepiły się niechcący do tkanin, nie jest już tak łatwo. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą nas uratować z opresji.

Usuwanie gumy do żucia z ubrań

Wszystkie tkaniny, które nie są dużych rozmiarów, które da się włożyć do pralki, równie dobrze można włożyć do zamrażalnika. I oto mamy sposób na pozbycie się z naszych ubrań. Wystarczą dwie godziny w bardzo niskiej temperaturze. Ubranie przed włożeniem do zamrażalnika należy włożyć do plastikowej lub foliowej torebki. Po wyjęciu należy delikatnie zeskrobać gumę z tkaniny i gotowe. Jeżeli na ubraniu zostaną jakieś resztki gumy do żucia, których nie da się usunąć, należy namoczyć ją w wodzie z octem, a następnie wyprać.

Usuwanie gumy do żucia z dywanu i tapicerek

Niestety ani dywanu, ani kanapy czy fotela nie włożymy do zamrażalnika. Na szczęście jest na to sposób. Potrzebna nam będzie folia aluminiowa, wkłady do lodówki turystycznej lub woreczki z lodem i możliwe, że również denaturat. Miejsce na dywanie lub tapicerce, gdzie jest przyklejona guma, należy przykryć folią aluminiową i obłożyć woreczkami z lodem, lub zmrożonymi wkładami do lodówki turystycznej. Kiedy guma stwardnieje pod wpływem zimna, będzie można ją delikatnie oderwać. Jeśli na tkaninie pozostaną jakieś drobne resztki gumy, należy potrzeć to miejsce denaturatem i usunąć plamę do końca.

Kiedy nic nie pomoże?

Czasem jednak zdarza się, że nawet sprawdzone sposoby na usunięcie plam nie pomogą. Wszystko zależy od rodzaju tkaniny i od szybkości reakcji. Stare zanieczyszczenia usuwa się trudniej. Wtedy rozwiązaniem jest, tak jak w przypadku wypalonej dziury papierosem – kupić nowe lub naszyć jakiś ozdobny haft czy naszywkę, kupić narzutę lub postawić w tym miejscu mebel.

Comments are closed.