Jednym z bardziej problematycznych schorzeń, jakie dotyczą gardła, jest jego suchość i ból. Może to mieć różne powody, jednak w skutkach jest to zawsze bardzo nieprzyjemne i uporczywe. Dlatego warto zadbać o to, by w domu regularnie posiadać rzeczy, którymi można złagodzić ból, na przykład płukając gardło. To, czym płukać gardło, jest dużo prostsze, niż może się wydawać. Co więcej, nie zawsze wymaga to specjalistycznych medykamentów.
Kiedy i czym płukać gardło?
Płukanie gardła jest wyjątkowo skutecznym sposobem radzenia sobie z bólem. Można w tym celu sięgnąć po najróżniejsze specyfiki, takie jak lekarstwa, zioła czy też roztwory codziennymi elementami kuchennymi. Jeśli więc zaczyna się sezon niższej temperatury, a twoje gardło zaczyna cię drapać i robić się czerwone, to najlepiej sięgnąć po płukankę do gardła. Warto jednak zadać sobie pytanie, czym płukać gardło?
Otóż możliwości jest kilka, a oto niektóre z nich:
- przepisane przez lekarza leki,
- sól,
- woda utleniona,
- soda oczyszczona,
- napar z ziół.
Te i wiele innych rzeczy może pomóc nie tylko pokonać ból gardła, ale i zapobiec tworzeniu się dalszej infekcji. Najważniejsze jednak jest to, by tworząc odpowiedni wywar do płukania gardła, zachować właściwe proporcje. Jest to wyjątkowo ważne, gdyż w innym razie może dojść do niepożądanych efektów i zamiast pomóc sobie, można tylko pogorszyć sytuację.
W przypadku, gdy gardło nie przestaje boleć, lub obrzęk się zwiększa, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Może bowiem się okazać, że ma to trudniejsze podłoże i wymagane będzie leczenie antybiotykowe.
Czym płukać gardło – ziołolecznictwo
Płukając gardło ważne, jest, czym płukać gardło, by było to skuteczne. Tu można skorzystać z szerokiej gamy ziół i naturalnych środków, które występują w naturze. Jednym z nich i najbardziej popularnych w kwestii łagodzenia bólu i obrzęków, jest rumianek. To właśnie napar z niego świetnie posłuży jako łagodzący i leczniczy płyn do płukania gardła. Innym przykładem jest również szałwia, która oprócz zbawiennego działania na gardło, świetnie radzi sobie z niwelowaniem stanu zapalnego dziąseł lub aftami w jamie ustnej. Jej specyficzny smak pozostawia w ustach odświeżenie i przyjemny chłód.
Z mniej znanych ziół, jakie można wykorzystać w tym celu, jest tymianek. Choć na co dzień ląduje raczej w potrawach, to jego działanie antybakteryjne świetnie sprawdzi się przy zapaleniu gardła. Wystarczy tylko sporządzić wywar i przepłukiwać nim usta w regularnych odstępach czasu. Te środki, jakie dała nam matka natura, są najlepszym dowodem na to, że najlepsze są właśnie naturalne i łagodne środki, a nie drastyczne lub inwazyjne odpowiedniki stworzone w sposób chemiczny.