Odpowiednia opieka nad osobą niepełnosprawną wymaga troski, cierpliwości i przede wszystkim elementów wyposażenia dostosowanych do specyficznych potrzeb chorego. Podstawą jest w tym przypadku odpowiednie dobranie łózka rehabilitacyjnego. Zapobiega ono tworzeniu się odleżyn i bolesnych obrzęków kończyn dolnych. Opiekunowi natomiast ułatwia czynności związane z utrzymaniem odpowiedniej higieny chorego czy wymianą pościeli.
Łóżko rehabilitacyjne- priorytety przy wyborze.
Dokonując wyboru, bezwzględnie należy pamiętać, że każde łóżko rehabilitacyjne posiada funkcje dopasowane do stanu zdrowia pacjenta. Należy zatem przeanalizować stopień ograniczenia możliwości ruchowych chorego. Ponadto łóżko rehabilitacyjne jest miejscem, w którym osoba niepełnosprawna przebywa cały dzień. Dlatego też należy zadbać o odpowiednio wysoki poziom komfortu. Dodatkowo, mając na uwadze rodzaj schorzenia bezsprzecznie należy przeanalizować funkcjonalność łóżka, biorąc pod uwagę przede wszystkim możliwość zastosowania pozycji drenażowych. Głównie z uwagi na fakt, iż zastosowanie pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga wspomagają przepływ krążenia krwi i wpływają na zmniejseznie problemów związanych z układem oddechowym. Dlatego, warto też przed zakupem skonsultować wybór z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Wiodącym producentem łóżek rehabilitacyjnych jest bezsprzecznie marka Elbur.
Elbur – najlepsze łóżka rehabilitacyjne.
Są to elektrycznie sterowane pilotem łóżka rehabilitacyjne przeznaczone zarówno do domów i mieszkań jak i do ośrodków rehabilitacyjnych. Posiadają funkcje, które umożliwiają między innymi regulację wysokości, zmianę pozycji chorego, a także wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Łóżka te zapewniają osobie niepełnosprawnej wygodę i komfort. Posiadają szereg udogodnień, w tym takich jak opuszczane i podnoszone leże. Ponadto łóżka te zostały wyposażone w elektryczne, czterosegmentowe leże, które umożliwia kilkustopniowy zakres regulacji członu oparcia pleców. Dodatkowo umożliwia też kilkustopniowy zakres ustawień odcinka oparcia podudzi.
Pondto zostały one wyposażone w możliwość podnoszenia i opuszczania leża, co ma olbrzymie znaczenie przy samodzielnym wstawaniu przez chorego. Z kolei zdejmowane barierki boczne zabezpieczają chorego przed upadkiem w trakcie snu.
Są to podstawowe i niezbędne funkcje jakie powinno zawierać łóżko dla osoby niepełnosprawnej. Gwarantują one bezpieczeństwo użytkownika, komfort i umożliwiają samodzielną rehabilitację.
Elbur – zalety przemawiające za wyborem marki.
Proponowane przez Elbur łóżka posiadają szeroki wybór rozmiarów. Ponadto łóżko dla niepełnosprawnej osoby, w konkretnym modelu jest wyposażone w możliwość dopasowywania wysokości leżanki. Stanowi to olbrzymią zaletę, ponieważ umożliwia indywidualne ustawienia powierzchni leżącej pod kątem wygody konkretnego użytkownika. Dodatkowo łóżka te posiadają opcję przedłużania leża, nawet o 20 cm. Co ma niebagatelne znaczenie w przypadku osób wysokich. Godnym uwagi jest też fakt, iż wiele modeli łóżek jest dostosowanych do osób z nadwagą i otyłych. Są to wzmocnione modele bariatryczne, takie jak model ELBUR PB 536, którego bezpieczne obciążenie dopuszcza pacjentów o masie do 160 kg. Z kolei modele ELBUR PB X4/PB XX zostały skonstruowane z myślą o chorych, których waga może przekraczać nawet 200 kg.
Elbur to komfort i funkcjonalność dla chorego.
Łóżka Elbur wykonane są z najwyższej jakości materiałów gwarantujących trwałość, komfort i bezpieczeństwo korzystania. Zostały wyposażone w zaawansowane mechanizmy, które w znacznym stopniu umożliwiają między innymi wsparcie procesu pielęgnacji i rehabilitacji chorego. Pozwalają też na przyjęcie dogodnej pozycji przez użytkownika w trakcie odpoczynku bądź wykonywania bezwarunkowo nieodzownych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Do najistotniejszych cech łóżek należą: powierzchnia leżenia składająca się z czterech segmentów, sterowanie elektryczne poszczególnymi funkcjami łóżka przy użyciu pilota. Bezpieczna blokada poszczególnych ułożeń leża, możliwość równoczesnego ustawienia segmentu pleców i ud, regulacja wysokości leża oraz dodatkowe barierki ochronne.
Ponadto wiele modeli, spośród łóżek rehabilitacyjnych marki Elbur, posiada kółka z mocną blokadą. Ułatwiają one ewentualne przestawienie mebla bądź jego transport. Możliwość wstawki dodatkowego wyposażenia takiego jak wysięgniki czy nadstawki, dzięki którym chory szybciej powraca do zdrowia i sprawności fizycznej.
Elbur – pomoc w rehabilitacji i powrocie do zdrowia.
Jedną z najistotniejszych cech łózka rehabilitacyjnego jest jego funkcja rehabilitacyjna. Możliwość zmiany położenia poszczególnych segmentów leża jest niezwykle istotna dla poprawy procesu rehabilitacji. Niejednokrotnie wpływa na przyśpieszenie procesu zdrowienia i efekty finalne rehabilitacji. Z kolei podnoszony zagłówek wspomaga między innymi oddychanie oraz ułatwia osobie niepełnosprawnej utrzymanie się w pozycji półsiedzącej, kluczowej szczególnie podczas spożywania posiłków. Z kolei możliwość zmiany kąta nachylenia segmentu oparcia dla ud i podudzi, ma niebagatelny wpływ na poprawę krążenia oraz zminimalizowanie powstawania przykurczy mięśni i usztywnień stawów. Reasumując, dobrze zaprojektowane łóżko dla pacjenta wspomaga zarówno powrót do zdrowia jak i pomaga przetrwać ciężkie chwile.
Łóżka Elbur pomocne w opiece nad chorym.
Elektryczne łóżko rehabilitacyjne pozwala na bezwysiłkową zmianę położenia wszystkich ruchomych elementów leża. W trybie manualnym zmiana taka graniczy wręcz z cudem, a z pewnością wymaga sporego wysiłku. Wystarczy opanować system sterowania łóżkiem, który jest bardzo intuicyjny. Obsługę systemu za pomocą pilota bez obaw można powierzyć także samemu pacjentowi, o ile pozwala na to stan jego zdrowia. Ma to niebywale istotny wpływ na stan psychiczny chorego. Głównie z uwagi na fakt, iż zyskuje on wówczas odrobinę samodzielności i niezależności. Głównie ze względu na brak konieczności proszenia o pomoc za każdym razem osoby, która się nim opiekuje.
Biorąc pod uwagę komfort osoby niepełnosprawnej, a także funkcje wspomagające rehabilitację chorego, łóżko dla chorego marki Elbur, w pełni wywiązuje się ze swojej roli. Z kolei szeroki wybór modeli pozwala na dobór najbardziej odpowiedniego modelu pod kątem choroby. Pozwala też na odciążenie opiekuna.