Wiadomoto Uroda Jakie mydło do rąk stosować?

Jakie mydło do rąk stosować?

6 min czytania
0
371
carex

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów mydeł wyróżniających się między sobą składem, zapachem, formą itd. Które z nich jest najlepsze dla zachowania dobrego stanu do rąk. Czy preparaty renomowanych firm są skuteczniejsze (np. carex)? Jakie mydło do rąk jest najlepsze?

Na co należy zwrócić  uwagę podczas zakupu mydła?

Najbezpieczniejszym wyborem jest postawienie na mydło naturalne. Klasyczne mydło produkowane tradycyjną metodą to rzadkość w obecnych czasach. Kosmetyki naturalne są niezwykle cenione za ich właściwości zdrowotne oraz za to, że nie są zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Tego typu produkty, niestety, zostały wyparte przez nowoczesne żele pod prysznic i mydła. Na szczęście wciąż wiele osób zwraca uwagę na to, jak się odżywia oraz jakich środków do mycia używa.

Podczas wyboru mydła, przede wszystkim, należy z wielką ostrożnością podchodzić do tego, co producent umieszcza na etykiecie. Należy zachować dystans do umieszczonych tam zapewnień, takich jak np. „produkt został wyprodukowany w oparciu o składniki naturalne”. Bardzo często ich zawartość w produkcie jest znikoma, a tak naprawdę produkt został wyprodukowany głównie z detergentów.

Najczęściej najlepszymi mydłami są te, które w swoim składzie zawierają jak najmniej składników, ponieważ nie zawierają niepotrzebnych substancji.

Mydło syntetyczne – z czego się składa?

Mydła dostępne w drogeriach i hipermarketach zawierają liczne detergenty oraz są przeważnie robione na bazie tłuszczu zwierzęcego (np. carex). Wśród składników w nich zawartych wyróżnia się:

  • sztuczne zapachy (parfum/fragrance),
  • konserwanty (tetrasodium etidronate, EDTA),
  • parafinę (paraffin),
  • sztuczne barwniki (Cl 15510 itp.),
  • tłuszcz zwierzęcy (Sodium Lardate, Sodium Tallowate),
  • środki powierzchniowo czynne, tzw. sulfaty (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Coco-Sulfate),

Dlaczego sztuczne środki do pielęgnacji skóry są tak niekorzystne dla jej zdrowia?

Mydła na bazie gliceryny i olejów roślinnych nie podrażniają skóry, natomiast ostre środki myjące mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Sam proces mycia nie jest dla skóry obojętny, ponieważ każdy kontakt ze środkiem myjącym i wodą może doprowadzić do odtłuszczenia skóry, co w konsekwencji przyczynia się do uszkodzenia płaszcza lipidowego. Tak więc, zbyt częsta kąpiel z użyciem silnych detergentów może wywołać stan zapalny skóry oraz towarzyszące mu objawy w postaci swędzenia skóry i uczucia suchości.

Mydła naturalne – jak je rozpoznać?

Prawdziwe naturalne mydło najpewniej można znaleźć w ekologicznych sklepach oraz tych, które znajdują się sprzedażą wyłącznie naturalnych produktów. Przeważnie są to mydła na bazie olejów roślinnych, a nie zwierzęcych – jak to ma miejsce w mydłach syntetycznych. Rekomendowane są mydła aleppo bazujące na oliwie z oliwek oraz mydła marsylskie, których skład oparty jest o olej palmowy lub olej ze słodkich migdałów. Sama forma mydła nie ma większego znaczenia.

 

Comments are closed.