Drewniany taras to marzenie wielu osób ceniących naturalne i ponadczasowe elementy aranżacji otoczenia. Sęk w tym, że bywa wymagający w utrzymaniu. Czy jest na to rada? Połączeniem klasycznego uroku drewna i wytrzymałości tworzywa sztucznego wydaje się być drewno kompozytowe. Sprawdźmy to!
Naturalnie drewniany kompozyt na taras
Wielbiciele drewna w aranżacji wnętrz i ogrodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno przez wiele lat utrzymać w dobrej kondycji nawierzchnię wykonaną z tego materiału. Na rynku jednak pojawiły się alternatywne rozwiązania takie jak np. płytki czy kompozyt, które do złudzenia przypominają drewno.
– Kompozyt to trwały i łatwy w utrzymaniu materiał – mówi Sebastian Komaniecki, przedstawiciel handlowy Silvadec, producenta desek kompozytowych. – Choć wygląda jak prawdziwe drewno, to nie cechują go wszystkie właściwości tego materiału. Nie starzeje się, nie butwieje i jest odporny na promieniowanie UV. Jest też odporny na ataki termitów i grzybów. Nie odkształca się, nie skręca, ani nie pęka. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, kompozyt nie wymaga tak dużej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych np. corocznej impregnacji, co przy tym zapewnia trwały kolor na długie lata- dodaje Komaniecki.
Drewno kompozytowe
Drewno kompozytowe w przeciwieństwie do drewnianych desek czy ceramiki nie nagrzewa się w słońcu, nawet przy długim narażeniu na jego dostęp. Skutecznie odbija także, szkodliwe dla drewna, promienie UV, za sprawą których naturalnie drewniany taras w szybkim tempie traci nadaną mu chemicznie barwę. Dodatkowo drewno kompozytowe nie ma drzazg, dzięki czemu do woli i bez obaw o zranienie można po nim chodzić nawet boso. Ceramika czy gres bywają antypoślizgowe, jednak gromadząca się w ich fugach deszczówka w połączeniu z niską temperaturą, może skutecznie obniżać ich własności zapobiegające poślizgom.
– Optymalną antypoślizgowość desek kompozytowych potwierdzają testy CSTB – Naukowo-Technicznego Centrum Budownictwa, przeprowadzone dla bosych stóp oraz testy TUV dla stóp obutych – dopowiada Sebastian Komaniecki, przedstawiciel handlowy Silvadec.
Bogaty wybór kolorów i faktur to zaleta wszystkich dostępnych na rynku nawierzchni tarasowych. Producenci zarówno ceramicznych podłoży jak i dostawcy materiałów koloryzujących i impregnujących naturalne drewno, prześcigają się oferowaniu nowych propozycji, podobnie jest z drewnem kompozytowym. To ostatnie można zamówić już w kilku zróżnicowanych odcieniach od naturalnych brązów po esencjonalne szarości. Deski kompozytowe są doceniane również za łatwość montażu, w przeciwieństwie do czasochłonnej i wymagającej dużego doświadczenia sztuki kafelkowania.
Kompozytowa nawierzchnia
Kompozytowa nawierzchnia sprawdza się nie tylko na prywatnych tarasach, ale i w miejscach publicznych, m.in. ciągach pieszych, pomostach, alejkach, obrzeżach basenów lub przystani. To dobre rozwiązanie do stref umeblowanych, w szczególności ze stołami i krzesłami, ale też do wszystkich przestrzeni o dużym natężeniu ruchu pieszych.
Czy wiesz, że…
Optymalna wielkość tarasu to 15-20 mkw. To odpowiednia przestrzeń, by pomieścić strefę jadalną ze strefą wypoczynku dla 6-8 osób.