Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 10 stycznia 2018, handel w niedziele oraz święta został ograniczony. Niedziele niehandlowe wynikły ze znaczącego obciążenia pracowników. Dodatkowo, zakazu zażądał polski Kościół.
Ustawa o zakazie handlu w niedziele
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018r, określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Handel został ograniczony w niedziele oraz święta. Według podanych wtedy informacji, ustawa pojawiła się wraz z myślą o pracownikach, którzy zostali obciążeni. Zakazu zażądał polski Kościół, który stwierdził, że powinno wyznawać się chrześcijańską zasadę, aby ”dzień święty święcić”.
Niedziele niehandlowe funkcjonują także w innych krajach, m.in. w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Przed wprowadzeniem ustawy w Polsce, centra handlowe, markety oraz supermarkety cieszyły się ogromnym powodzeniem oraz zainteresowaniem Polaków. Jednak ustawa po dzień dzisiejszy posiada wielu przeciwników. Przede wszystkim mowa o całej branży handlowej, która od początku bała się spadku dochodów. Negatywnie nastawiona dla wprowadzenia ustawy była także część politycznej opozycji, ponieważ ich zdaniem zakaz handlu w niedziele oraz święta jest dużym ciosem dla polskiej gospodarki. Jednak największy bunt pokazał się wśród polskich obywateli, którzy bali się, że w razie konieczności nie dostaną się chociażby do apteki, w celu kupna potrzebnych lekarstw.
Zmiana zasad niedziel handlowych
Władza podczas wprowadzania zakazu handlu w niedziele oraz święta, wyszła z założenia, że wszystkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Proces zmian można zauważyć na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W 2018 roku, niedziele handlowe występowały tylko w pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. Dodatkowo także można było udać się na zakupy w niedziele poprzedzające najważniejsze święta.
W 2019 roku można było zauważyć kolejną zmianę, jaką było zezwolenie na handel tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oraz niedziele poprzedzające najważniejsze święta. Natomiast w 2020 roku, niedziele handlowe były narzucone z góry, bez konkretnych, sztywnych zasad. Wyznaczono je na ostatnie niedziele następujących miesięcy: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Jednak w dalszym ciągu można było udać się do sklepu w niedziele poprzedzające najważniejsze święta.
Niedziele handlowe 2021
Liczba niedziel handlowych w przyszłym roku pozostanie taka sama jak w 2020 roku. W ciągu 12 miesięcy, będzie zaledwie 7 niedziel handlowych. Oto lista:
- 31 stycznia 2021
- 28 marca 2021
- 25 kwietnia 2021
- 27 czerwca 2021
- 29 sierpnia 2021
- 12 grudnia 2021
- 19 grudnia 2021