Olejki eteryczne w ostatnim czasie zyskują na popularności, choć ich historia sięga do starożytności. Od stuleci wykorzystywane w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, dlatego też znalazły swoje miejsce w medycynie naturalnej. Gdzie można je kupić i jak rozpoznać olejek eteryczny naturalnego pochodzenia?
Olejki eteryczne – co to takiego?
Olejki eteryczne, nazywane dobrodziejstwem natury, były wykorzystywane przez ludzkość już od 3000 r. p. n. e. Jest to lotna mieszanina organicznych związków chemicznych, którą pozyskuje się z roślin, a konkretnie – z ich wybranych części. Charakteryzują się intensywnym zapachem i ciekłą postacią. Jest jednak pewna grupa owych olejków, która posiada konsystencję oleistą lub mazistą. Zwykle są bezbarwne, choć zdarzają się też takie o żółtawym kolorze. Od lat wykorzystywane w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Pierwszą osobą, która dokonała destylacji olejków eterycznych, był słynny Awicenny – lekarz czasów średniowiecznych. Ich właściwości są bardzo zróżnicowane – wszystko zależy od tego, który z nich wybierzemy.
Jak pozyskuje się olejki eteryczne?
Jak wspomniano, olejki eteryczne to lotna mieszanina organicznych związków chemicznych. Pozyskuje się je z roślin (z ich konkretnych części) świeżych lub suszonych, najczęściej za pomocą destylacji parą wodną lub hydrodestylacji. Nie jest to jednak jedyna metoda ich pozyskiwania, bowiem wszystko jest uzależnione od dalszego planu wykorzystania olejków. Na przykład, w przypadku owoców cytrusowych olejki pozyskuje się poprzez wyciskanie, w przemyśle prowadzi się ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, a perfumerie stosują dawną metodę nawaniania tłuszczów. Można również przeprowadzić tłoczenie na zimno. Części roślin, z których pozyskuje się olejki eteryczne, to m.in.: liście, kwiaty, korzenia i łodygi, kłącza, a nawet kora, owoce oraz nasiona. Mówi się, że na świecie istnieje około 2 tysiące roślin, z których możliwe jest pozyskanie olejków eterycznych.
Właściwości lecznicze olejków eterycznych
Niejednokrotnie udowodniono, że olejki eteryczne wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka, dzięki czemu zasłynęły one w medycynie naturalnej. Okazuje się, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie, a jedynie w alkoholach i tłuszczach. W ich skład wchodzą różnorodne związki, które wnikają w skórę, bądź przenikają przez błony śluzowe. Dzięki tak zróżnicowanemu działaniu, każdy ma możliwość dopasowania odpowiedniego olejku dla swoich dolegliwości, chorób czy schorzeń. Najważniejsze właściwości preparatów:
- działanie uspokajające, pobudzające, antydepresyjne, rozgrzewające
- łagodzenie stanów zapalnych
- łagodzenie objawów infekcji dróg oddechowych
- poprawa funkcjonowania układu pokarmowego
- zmniejszanie stanów zapalnych skóry
- poprawa funkcjonowania układu nerwowego
- zmniejszenie bólu stawów oraz mięśni
- łagodzenie bólu głowy
- redukowanie napięcia nerwowego
Olejki eteryczne – jak stosować?
Istnieją trzy bezpieczne sposoby stosowania olejków eterycznych: miejscowe stosowanie na skórę, wdychanie oraz aromaterapia. Preparat można również wykorzystać w postaci chłodnych okładów oraz ciepłych kompresów. Sposobów na wykorzystanie olejków eterycznych jest naprawdę wiele, mowa tu m.in. o ich stosowaniu preparatów podczas kąpieli, wykonywania masażu z ich użyciem czy używania ich w saunie. Można również kupić specjalny dyfuzor. Absolutnie nie zaleca się ich stosowania doustnie, bowiem może mieć to negatywne konsekwencje zdrowotne.
Najpopularniejsze olejki eteryczne
Choć roślin, z których można pozyskać omawiany specyfik jest sporo, to istnieje ścisłe grono, które cieszy się popularnością. Stosuje się je w różnych okolicznościach i na wiele sposobów. Oto najczęściej stosowane olejki eteryczne:
- Olejek z drzewa herbacianego – posiada działanie uspokajające, grzybobójcze, bakteriobójcze oraz wirusobójcze.
- Olejek lawendowy – posiada działanie uspokajające, pomaga w walce z bezsennością oraz sprawdza się w leczeniu bólu reumatycznego i mięśniowego.
- Olejek miętowy – wykazuje działanie przeciwbólowe, reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego oraz pomaga w walce z migreną.
- Olejek sosnowy – działa relaksująco, poprawia nastrój i znacząco eliminuje zmęczenie, posiada również działanie przeciwgrzybicze i daje widoczne efekty w leczeniu infekcji.
- Olejek różany – wykazuje działanie antydepresyjne i ułatwia zasypianie, przyspiesza proces gojenia się ran i poprawia nastrój.
- Olejek cytrynowy – bohater w walce z bakteriami wirusami, świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem, zmniejsza zmęczenie i posiada działanie uspokajające.
Choć wymienionych zostało ich tylko kilka, lista jest zdecydowanie dłuższa. Warto rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi, ze względu na ich pozytywne działanie na organizm człowieka. Na pewno pomogą się uporać z większością niepożądanych dolegliwości. Ich długowieczna historia i naturalne pochodzenie zdecydowanie zachęcają.