Wiadomoto Zdrowie Poradnia medycyny sportowej – nie tylko dla zawodowych sportowców!

Poradnia medycyny sportowej – nie tylko dla zawodowych sportowców!

4 min czytania
0
248
rehabilitacja

Słynne motto głosi: sport to zdrowie! Warto jednak pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny to bez wątpienia ogromne obciążenie dla organizmu człowieka. Bolesne urazy czy kontuzje to problem nie tylko zawodowych sportowców – dotykają one także amatorów. Jak skutecznie zapobiegać oraz leczyć dolegliwości wynikające z uprawiania sportu? Kiedy warto udać się do poradni medycyny sportowej na konsultację ze specjalistą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Medycyna sportowa – kompleksowa profilaktyka i terapia kontuzji sportowych

Pierwszym filarem medycyny sportowej jest profilaktyka. Lekarz tej specjalizacji jest w stanie ocenić możliwości i naturalne predyspozycje organizmu, by na tej podstawie doradzić pacjentowi z wyborem bezpiecznej dla niego dziedziny sportu. Co istotne, specjalista medycyny sportowej ocenia również stan układu ruchu i krążenia u osób, które dotychczas nie uprawiały intensywnego wysiłku fizycznego. Do ważnych elementów profilaktyki należy także ocena wzorca ruchu, która pozwala na ewentualną poprawę postawy, a tym samym zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Drugim, niezwykle ważnym, zadaniem poradni medycyny sportowej jest diagnoza oraz leczenie kontuzji sportowych. Najczęściej plan leczenia wymaga interdyscyplinarnego podejścia, łączącego wiedzę i doświadczenie lekarzy medycyny sportowej, ortopedów sportowych oraz fizjoterapeutów Gdynia. Choć podstawą w leczeniu kontuzji układu ruchu jest indywidualne podejście do pacjenta i jego problemu, cel jest zawsze taki sam – szybkie i skuteczne przywrócenie pełnej sprawności.

Jakie schorzenia można leczyć w poradni medycyny sportowej?

Najczęstszą przyczyną wizyty u specjalisty medycyny sportowej jest kontuzja. Objawy, takie jak ból, obrzęk czy ograniczenie ruchu, mogą być oznaką rozmaitych urazów, dlatego w postępowaniu terapeutycznych duży nacisk kładziony jest na dokładną diagnostykę. Lekarz, oprócz wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego, bardzo często zleca dodatkowe badania obrazowe, takie jak zdjęcie RTG czy badanie ultrasonograficzne. Poradnia medycyny sportowej najczęściej zajmuje się terapią takich dolegliwości jak:

  • skręcenie stawu;
  • naciągnięcie lub naderwanie mięśni;
  • zerwanie ścięgien lub więzadeł;
  • złamanie kości;
  • niestabilność i blokowanie stawów;
  • zmiany przeciążeniowe układu ruchu;
  • zespoły bólowe w obrębie stawów.

Comments are closed.