Z pewnością tego typu oświetlenie należy do najpopularniejszych, które obecnie wykorzystywane są w wielu modelach samochodów osobowych i dostawczych. Montowane są zarówno w pojazdach miejskich, jak i tych przeznaczonych na dalekie trasy. Ksenony charakteryzują się bardzo wydajnym doświetleniem obszaru znajdującego się przed maską naszego samochodu i właśnie dlatego są bardzo cenione przez kierowców. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup samochodu wyposażonego w to udogodnienie to warto poznać nieco więcej cech charakterystycznych dla tego rozwiązania.
Jak rozpoznać ksenony?
Pierwszym samochodem na świecie, do którego seryjnie trafiły ksenony było BMW serii 7 wyprodukowane w 1991 roku. Zatem jak widać na wspomnianym przykładzie nie jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, jednak zyskało ogromną popularność. Światła ksenonowe możemy poznać po lampie, w której zostało zamocowane. W większości wypadków żarniki ksenonowe montowane są w specjalnie przystosowanych do tego celu soczewkach. Ich światło jest wyraźnie bardziej intensywne niż w przypadku żarówek halogenowych. Dodatkowo podczas zapalania się ksenonu widzimy charakterystyczną zmianę temperatury barwowej oraz działanie kalibrującego się systemu autopoziomowania, który wykonuje charakterystyczne ruchy soczewką – do góry i na dół.
Jak działają światła ksenonowe?
Działania świateł ksenonowych oparte jest o specjalne żarniki, które wypełnione są gazem – ksenonem. Wysyłanie fal elektromagnetycznych przez gaz zamknięty w szklanej bańce uwarunkowane jest wyładowaniem o bardzo wysokim napięciu dochodzącym do 30 000 woltów. Wymaga to zastosowania specjalnych przetwornic, które będą w stanie wytworzyć napięcie o odpowiedniej wartości.
Jaka jest wytrzymałość ksenonów?
Wytrzymałość świateł ksenonowych jest znacznie wyższa niż klasycznych, halogenowych żarówek. Żywotność tradycyjnej żarówki typu H4 lub H7 wynosi około 300-400 godzin. Lampa ksenonowa spokojnie wytrzyma nawet 3 tysiące godzin. Właśnie to jest jedną z kluczowych zalet tego typu oświetlenia. Wielu kierowców po usłyszeniu takich argumentów jak żywotność oraz jakość oświetlenia z pewnością zechciałoby zamontować taki zestaw w swoim samochodzie. Tutaj należy wspomnieć, że niestety nie jest to możliwe bez wcześniejszej wymiany lamp na takie, które dedykowane są żarnikom ksenonowym. Oprócz tego samochód powinien posiadać poprawnie działającą instalację samo poziomowania świateł oraz spryskiwacze reflektorów. Jeśli nie spełnimy tych warunków przez montażem ksenonów w naszym samochodzie to możemy liczyć się z utratą dowodu rejestracyjnego podczas kontroli policyjnej.
Jaki są koszty serwisowania świateł ksenonowych?
I w tym miejscu przechodzimy niestety do wad tego rozwiązania. Koszty wymiany żarnika ksenonowego mogą sięgać nawet kilkuset złotych, w zależności od zastosowanego rozwiązania. Do tego dochodzi ryzyko uszkodzenia lub zużycia się przetwornicy, co znów generuje wysokie koszty. Niestety w tym wypadku za doskonałą jakość światła oraz długowieczność jesteśmy zmuszeni zapłacić sporą cenę.
Jeśli szukacie właśnie odpowiednich żarników ksenonowych do swojego samochodu, to podpowiadamy, że wszystkie rodzaje tego typu akcesoriów do różnych modeli samochodów znajdziecie Państwo pod tym adresem https://www.iparts.pl/zarowki-samochodowe/.