Soczewki kontaktowe znacznie ułatwiają życie osobom z wadą wzroku. Pozwalają na swobodne korzystanie z basenu, siłowni, nie parują, nie spadają, nie mówiąc już o walorach estetycznych. Jeżeli przestrzegamy podstawowych zasad higieny noszenia soczewek, możemy je nosić bez żadnych problemów.
Jak dopasować soczewki kontaktowe do pory roku? Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie, jakie soczewki wybieramy zimą, a jakie latem? Jak je pielęgnować w zależności od temperatury? To pytania, które użytkownicy soczewek kontaktowych zadają sobie dość często.
Soczewki na lato
Producenci soczewek kontaktowych cały czas starają się sprostać potrzebom konsumentów i ulepszają swoje produkty. Latem, kiedy powinniśmy chronić się przed promieniowaniem UV, nie możemy zapomnieć o oczach. Możemy zaopatrzyć się w soczewki z filtrem UV. Jest to gadżet przydatny jednak nie niezbędny, bo przecież osoby, które mają zwykłe soczewki, mogą nosić okulary przeciwsłoneczne. Niezależnie od tego, czy nosimy soczewki, czy nie, nie wolno nam zapomnieć o ochronie naszych oczu, gdyż promienie UV mogą spowodować zmętnienie soczewki oka lub przerost spojówki.
Soczewki zimą
Częste zmiany pogody, opady deszczu lub śniegu, wiatr, niskie temperatury – tego wszystkiego doświadczamy od września do marca lub nawet kwietnia. Zimą soczewki kontaktowe są szczególnie użyteczne – dzięki nim nie musimy ciągle walczyć z zaparowanymi okularami ani decydować czy założyć gogle, czy okulary. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy soczewki nie zamarzają w niskich temperaturach. Warunki atmosferyczne nie są przeciwwskazaniem do stosowania soczewek i co więcej, nie ma specjalnego rodzaju soczewek kontaktowych na zimę.
Jak dbać o soczewki
Soczewki należy przechowywać w pojemniczku, który należy dokładnie umyć płynem do mycia soczewek. Powinny być zanurzone w płynie tak, aby nie wyschły przez noc. Jedyne zastrzeżenie co do pielęgnacji soczewek zimą jest takie, aby nie zakładać soczewek, które przez długi czas były w pojemniczku na mrozie. Podczas noszenia soczewek kontaktowych przez cały rok niezależnie od pogody należy dbać o odpowiednie nawilżenie oka.