Rak przełyku jest dość podstępną chorobą, ponieważ przez długi czas jest praktycznie bezobjawowy. U większości pacjentów rozwija się w wyniku niezdrowego stylu życia i ma dość słabe rokowania, a chociaż obecnie jest nowotworem stosunkowo rzadko rozpoznawanym, to częstość zachorowań na raka przełyku rośnie.
Rak przełyku – co to za choroba?
Rak przełyku zalicza się do ciężkich chorób nowotworowych. Częściej zapadają na niego mężczyźni. Na przeżycie pięciu lat od postawienia diagnozy liczyć może jedynie około osiem procent pacjentów, a leczenie jest trudne i wiąże się z bardzo dużym dyskomfortem u chorego – jeśli rak jest w zaawansowanym stadium, często konieczne okazuje się założenie jejunostomii bądź gastrostomii, lub wprowadzone zostaje żywienie pozajelitowe.
Około 90 procent nowotworów złośliwych przełyku to rak płaskonabłonkowy przełyku, resztę przypadków stanowią raki gruczołowe, zlokalizowane zazwyczaj w 1/3 dolnej części przełyku.
Jakie są przyczyny raka przełyku?
Jeśli chodzi o raka płaskonabłonkowego, główne czynniki ryzyka to palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. W przypadku raka gruczołowego, najczęstszą przyczyną rozwoju choroby jest refluks żołądkowo-przełykowy, powodujący zniszczenie nabłonka znajdującego się w przełyku i zastąpienie prawidłowej tkanki innym typem nabłonka.
Inną przyczyną raka przełyku może być narażenie na szkodliwe substancje oraz uszkodzenia wywołane oparzeniem albo czynnikami chemicznymi, a u niektórych pacjentów choroba rozwija się wskutek spożywania nieświeżych warzyw i owoców (obecność nitrozamin), długotrwałego spożywania ostrych przypraw, niedoboru witaminy A, C, E, B2 oraz cynku, magnezu, manganu i molibdenu. Może też dojść do raka przełyku z powodu zespołu Plummera-Vinsona.
Skąd wiadomo o rozwoju tej choroby? U wielu osób pierwszym zauważalnym objawem są powiększone węzły chłonne szyjne i nadobojczykowe, ponadto często występuje u chorych dysfagia (trudności w przełykaniu pokarmów), odynofagia (ból podczas przełykania jedzenia), nawracające duszności i kaszel, częsta czkawka, do tego jeszcze dochodzi znacząca utrata masy ciała. Przy przerzutach do mózgu pojawiają się zaburzenia świadomości, a przerzuty do wątroby mogą wywołać żółtaczkę. Objawy tego typu powinny jak najszybciej skłonić chorego do wizyty u lekarza, a badania pod kątem ewentualnego raka przełyku można wykonać np. w poradni onkologicznej Onkolmed.