Często włosy żyją własnym życiem. Układają się tak jak chcą, puszą się i elektryzują. Dotyczy to często włosów kręconych, czy ze skłonnością do falowania się, ale zdarza się też w przypadku włosów o prostej strukturze. Dziś podpowiemy jak ujarzmić niesforne, puszące się włosy.
Czym charakteryzują się puszące się włosy?
Puszące się włosy są lekko kędzierzawe, często układają się na różne strony. Na ich niesforność wpływ ma często zmiana wilgotności powietrza. Są do tego matowe, pozbawione blasku, często też są przesuszone. Włosy puszące się to typowe włosy wysokoporowate. Można takie mieć z natury, ale najczęściej występują po zabiegach farbowania czy rozjaśniania, które powodują odchylenie łuski włosa od korzenia. Takie włosy bardzo szybko tracą wodę. Destrukcyjny wpływ na nie ma promieniowanie UV, słona czy chlorowana woda, a także wiatr, czy wysoka i niska temperatura. Puszące się włosy są trudne w układaniu. Ciężko je ujarzmić. Jest to jednak możliwe, wystarczy tylko przestrzegać zaleceń pielęgnacyjnych.
Czego nie lubią puszące się włosy, czyli czego unikać w pielęgnacji?
Włosy puszące się nie lubią wysokiej temperatury. Pierwszym błędem, jaki popełnia wiele osób jest mycie włosów pod zbyt ciepłym strumieniem. To tylko potęguje efekt puszenia się włosów i stają się one coraz bardziej sianowate i plączące się. Należy stosować chłodny strumień i co najwyżej letni. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 40 stopni. Nie należy pocierać włosów podczas mycia. Można wykonywać delikatny masaż. Włosy puszące się nie lubią gorącego nawiewu suszarki ani gorącej prostownicy i należy unikać takiej inwazyjnej stylizacji bez odpowiedniego zabezpieczenia włosów. Aby możliwe było prostowanie włosów bez szkody dla ich struktury niezbędna jest dobra odżywka do włosów wygładzająca emolientowa, która ma właściwości termoochronne. W przypadku zastosowania takiej odżywki możliwe jest stosowanie urządzeń do 230 stopni Celsjusza. W przypadku włosów puszących się warto wybrać odżywkę bez spłukiwania.
Jak skutecznie dbać o niesforne włosy, by były gładkie i lśniące?
Aby włosy odzyskały blask oraz przyjemną w dotyku strukturę należy sięgnąć po odpowiednie szampony i odżywki. Należy dążyć do równowagi PEH, a w przypadku włosów puszących się najczęściej brakuje emolientów. Dlatego zarówno szampon, jak i odżywką mogą mieć w składzie naturalne oleje. Oczywiście decydując się na metodę mycia OMO, która polecana jest w przypadku włosów puszących się można rozłożyć stosowanie kosmetyków na kilka etapów. Na początku sięga się po odżywkę humektantową, np. wodę lamelarną, która nawilża i odżywia włosy na długości. Nie nakłada się jej od nasady. Jest to istotne by nie obciążać włosów, a w przypadku włosów przetłuszczających się można przedłużyć w ten sposób ich świeżość. Na skórę głowy i u nasady nakłada się z kolei szampon o lekkiej formule, dobrze nawilżający. Sprawdzi się taki z kwasem hialuronowym. W składzie może znaleźć się też mocznik czy skwalan, jeśli włosy są mocno przesuszone. Potem wystarczy spłukać włosy letnią wodą, oczywiście należy pozbyć się obydwu kosmetyków bardzo dokładnie. Po odsączeniu nadmiaru wilgoci można sięgnąć po odżywkę emolientową, np. z olejkiem arganowym, który sprawdza się w przypadku włosów wysokoporowatych czy też olejkiem kokosowym, który jest odpowiedni do włosów rozjaśnianych.