Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje zmiany, które zrewolucjonizują podejście do nauki jazdy. Projekt ustawy zakłada możliwość szkolenia się kandydatów nie tylko pod czujnym okiem instruktora, ale również opiekuna prawnego. O co chodzi? Kiedy przepisy wejdą w życie? Odpowiadamy.
Wyjedziesz na drogę bez instruktora przed zdobyciem uprawnień
Jedną z najważniejszych zmian dla kursantów, która pojawiła się w projekcie ustawy, jest możliwość realizowania jazd doszkalających w towarzystwie opiekuna prawnego. Nowe przepisy dopuszczają możliwość poruszania się kursantów nie tylko w “eLkach”, ale również w prywatnych samochodach osobowych. Jazdy doszkalające w towarzystwie opiekuna prawnego będą dostępne dla kandydatów, którzy ukończyli zajęcia praktyczne w wymiarze 30 godzin pod okiem instruktora.
Dodatkowe szkolenie pod czujnym okiem opiekuna prawnego ma poprawić jakość przygotowania młodych ludzi do egzaminu. Pojawia się jednak wątpliwość, czy taka zmiana nie stwarza dodatkowego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego? Odpowiedź przynoszą szczegółowe zasady.
Najpierw kurs z instruktorem…
Zmiany dotyczące nauki jazdy nie zwalniają z obowiązku odbycia szkolenia praktycznego w pełnym wymiarze godzin. Każdy kandydat musi przede wszystkim zapisać się na kurs do wybranego OSK. Następnie powinien odbyć w tym miejscu co najmniej 30 godzin jazdy z instruktorem. Kolejne jazdy doszkalające może jednak realizować już poza OSK ze swoim opiekunem prawnym.
Zastanawiasz się jaką szkołę jazdy wybrać? Sprawdź kurs na prawo jazdy Warszawa w IntroHL!
Należy podkreślić, że kursanci po 30 godzinach zajęć praktycznych powinni być przygotowani na to, by przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Musimy być jednak świadomi, jak wiele zależy od indywidualnej sytuacji kursanta. Jeżeli ten nie będzie nadal gotowy na przystąpienie do egzaminu, może podszkolić się pod okiem opiekuna prawnego. Dlatego też propozycja zmian jest nazywana kursem rozszerzonym z osobą towarzyszącą.
Kiedy kurs rozszerzony będzie możliwy? Jakie warunki musi spełniać opiekun prawny?
Kurs rozszerzony mogą realizować osoby, które ukończyły zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także obowiązkowy kurs pierwszej pomocy. Z kolei opiekun prawny musi mieć doświadczenie jako kierowca, posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B. Ponadto samochód, którym będzie poruszał się kursant będzie musiał być odpowiednio oznakowany i wskazany przez niego wcześniej.
Czy jazdy doszkalające z rodzicem są niezbędne?
Opisane powyżej zmiany mają przede wszystkim pomóc kandydatom w obyciu się z kierownicą. Zazwyczaj problem tkwi nie w braku umiejętności, ale w paraliżującym stresie i niepewności podczas kierowania samochodem. Kluczowy jest również odpowiedni wybór szkoły jazdy. Jeżeli masz wątpliwości, gdzie zapisać się na szkolenie, sprawdź pakiety na kurs na prawo jazdy kat. B Warszawa w IntroHL!