Wiadomoto Podróże Wyjazd kamperem na dziko – czy to ma sens?

Wyjazd kamperem na dziko – czy to ma sens?

9 min czytania
0
672
wyjazd kamperem na dziko

Podróżowanie kamperem daje wiele możliwości eksploracji miejsc, do których chcesz się udać. Jadąc na wyprawę, zyskujesz dużą swobodę, ponieważ nie musisz przejmować się wyborem i rezerwacją hotelu. Wszystko, czego potrzebujesz masz w swoim samochodzie. Warto jednak wiedzieć, w jakich miejscach znajdują się campingi albo gdzie można zatrzymać się na dziko.

Najpierw wybierz najlepszego kampera

Zanim zaczniesz planować wyjazd, najpierw musisz zaopatrzyć się w odpowiedni samochód. Jeśli masz własnego kampera, to super! Niestety nie każdy ma tyle szczęścia, ale z pomocą przychodzą https://kampery-klf24.pl/. Znajdziesz tu bogatą ofertę kamperów, które możesz wynająć na swoją wymarzoną podróż. Dowiesz się również, gdzie najlepiej pojechać lub co się przyda w trakcie wyprawy.

Wyjazd na dziko. Czy to ma sens?

Tak, to ma sens. Musisz jednak pamiętać, że „na dziko” nie jest równe nieograniczonej wolności. Wiele krajów europejskich umożliwia postoje i noclegi w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, ale nie w każdym państwie zatrzymasz się bezkarnie na łonie natury lub na parkingu w centrum miasta. W zależności od miejsca obowiązują różne zasady nocowania na dziko w kamperze.

Dokąd można jechać na dziko?

W całej Europie zabronione jest biwakowanie w rezerwatach przyrody, parkach narodowych, polach uprawnych. Kiedy znajdziesz idealne miejsce do spania na prywatnym terenie, najpierw zapytaj właściciela o zgodę, żeby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

  • W Polsce nocowanie w kamperze na dziko jest dozwolone. Ważne jest jednak, żeby zatrzymywać się w specjalnie oznaczonych miejscach oraz pozostać w samochodzie. Jeśli z kampera nie unoszą się zapachy gotowania, a przed nim nie ma rozstawionych krzeseł i stolików, to pojazd traktowany jest jak osobowy. Taka zasada obowiązuje także w innych krajach.
  • Norwegia to najlepszy zagraniczny wybór dla miłośników wyjazdów na dziko. Możesz przenocować w każdym niezaludnionym miejscu, na plaży czy na poboczu drogi, o ile nie utrudniasz ruchu innym kierowcom. Parkingi także są otwarte na śpiących kamperowiczów, chyba że są oznaczone informacją o zakazie postoju kamperów, wtedy uszanuj przepisy i zmień miejscówkę.
  • W krajach nadbałtyckich omijaj jedynie parki narodowe, rezerwaty przyrody, obszary należące do osób prywatnych. Reszta terenu jest do twojej dyspozycji. Litwa, Łotwa i Estonia oferują wiele parkingów dostosowanych do potrzeb osób podróżujących kamperami, na których znajdziesz toalety czy miejsce wyznaczone do rozpalenia ogniska lub grilla.
  • Wschodnią część Europy również można odkryć na dziko. Stosowanie się do zasad i przepisów, które tam obowiązują nie powinno sprawić żadnych kłopotów.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie państwa tolerują spanie na dziko w kamperze. W Niemczech i Austrii wyjątek stanowi tylko postój na parkingu, żeby móc odpocząć po kilkugodzinnej jeździe. W innych przypadkach należy szukać campingu. We Francji spanie na dziko w kamperze jest niedozwolone, jedynie możesz zapytać właściciela prywatnej posesji czy wyraża zgodę na przenocowanie na swoim terenie. W Holandii lub Grecji takim turystom naliczane są wysokie mandaty.

Jak znaleźć miejsce na dziko?

Znalezienie odpowiedniego miejsca do spania pod gołym niebem w kamperze nie jest problemem. Teraz wszystko jest w Internecie. Sprawdź dostępne aplikacje mobilne dla fanów jazdy kamperem. Odwiedź też grupy na Facebooku interesujące się tym zagadnieniem i zapytaj doświadczonych caravaningowców, na pewno otrzymasz wiele ciekawych propozycji. A jeśli jesteś osobą, która lubi nieplanowane, spontaniczne wycieczki, jedź przed siebie i zatrzymaj się w miejscu, które zachwyci cię najbardziej.

Bezpieczeństwo i kultura osobista

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd na dziko, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych. Na noc schowaj do środka stoliki i krzesła, to zabezpieczy cię przed ewentualną kradzieżą, ale także ochroni dzikie zwierzęta, które mogłyby podejść blisko samochodu i zrobić sobie krzywdę. Wszelkich nieczystości i śmieci pozbywaj się w miejscach do tego przeznaczonych, na przykład na stacjach benzynowych. Nie wylewaj wody na trawę albo w pobliżu zbiorników wodnych, ponieważ szkodzisz w ten sposób środowisku naturalnemu.

W tych czasach podróżowanie na dziko, to idealny sposób na wakacje. Jest mnóstwo malowniczych i oddalonych od ludzi zakątków, więc dystans społeczny nie powinien stanowić przeszkód do odpoczynku poza domem. Możesz spróbować wyjechać na dziko, wtedy przekonasz się osobiście, czy to ma sens.

Comments are closed.