Wiadomoto Zdrowie Zaćma i jej wpływ na funkcjonowanie organizmu

Zaćma i jej wpływ na funkcjonowanie organizmu

6 min czytania
0
77
badanie zaćmy

Zaćma to dolegliwość, która powoduje nie tylko znaczne pogorszenie wzroku, ale także negatywnie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jakie są najczęstsze objawy zaćmy? W jaki sposób dolegliwość ta wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba wzroku, która polega na zmętnieniu naturalnej soczewki oka. Efektem jest znaczne pogorszenie się wzroku wskutek trudności z dotarciem światła do oka. Człowiek chory na zaćmę widzi jak przez mgłę, a obrazy stają się coraz bardziej rozmyte. Zaćma pojawia się w sposób naturalny wraz z wiekiem, a wpływ na jej rozwój ma promieniowanie UV oraz szkodliwe działanie światła niebieskiego. Warto również zaznaczyć, że jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie zaćmy jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, czyli refrakcyjna wymiana soczewki.

Zaćma – pierwsze objawy

Zaćma to dolegliwość, która ma wiele objawów. Rozwijają się one latami, a w początkowej fazie są z reguły nieodczuwalne. Jak wspomniano w poprzednim akapicie najczęstszym z nich jest widzenie jak przez mgłę. Dużo wcześniej jednak może wystąpić pogorszenie się widzenia w ciemności, co łatwo zauważyć prowadząc auto po zmroku. Jednym z pierwszych objawów zaćmy może być również zwiększona wrażliwość na światło i olśnienie. W dalszej kolejności może pojawić się widzenie aureoli wokół świateł, czy blaknięcie lub żółknięcie kolorów. O rozwijającej się zaćmie może świadczyć również konieczność częstego wymieniania okularów oraz problemy z ich właściwym dobraniem. Zauważając którykolwiek z wymienionych wcześniej objawów warto udać się na wizytę do okulisty, który przeprowadzając badanie będzie mógł stwierdzić, czy przyczyną problemów jest zaćma.

Leczenie zaćmy

Jak już wspomniano jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest refrakcyjna wymiana soczewki, którą przeprowadza się poprzez zabieg chirurgiczny. Jest on mało inwazyjny oraz bezbolesny, a pacjent wraca do pełnej sprawności po okresie od 14 do 28 dni. Zabiega na zaćmę polega na usunięciu naturalnej soczewki oraz umieszczeniu w jej miejscu soczewki wewnątrzgałkowej, co pozwala przywrócić prawidłową jakość widzenia. Co więcej, przeprowadzenie zabiegu umożliwia w większości przypadków widzenie dali bez konieczności noszenia okularów.

Wpływ zaćmy na funkcjonowanie ludzkiego organizmu

Warto mieć świadomość, że zaćma powoduje nie tylko osłabienie wzroku, ponieważ pośrednio wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pogorszenie wzroku wymaga jego częstszego wytężania, co dodatkowo męczy oczy. Problemem mogą być również wywołane w ten sposób trudności ze skupieniem. Obniżona koncentracja oraz zdezorientowanie to efekt obciążonego układu nerwowego, za co odpowiadają zmęczone oczy.

Podsumowując należy stwierdzić, że pojawienie się objawów zaćmy to poważny problem, którego nie należy ignorować. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą, który zdiagnozuje problem oraz skieruje na leczenie, czyli zabieg usunięcia zaćmy.

Comments are closed.