Wiadomoto Zdrowie 5 rzeczy na temat ubezpieczenia zdrowotnego, które każdy powinien wiedzieć

5 rzeczy na temat ubezpieczenia zdrowotnego, które każdy powinien wiedzieć

4 min czytania
0
547
pelnia zdrowia direct lg

Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu możemy liczyć na określone świadczenia np. w sytuacji urazu lub choroby. Kwestia ubezpieczeń budzi wiele wątpliwości, które zwykle wynikają z niewiedzy. Prezentujemy kilka faktów, które pomogą Ci odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Wyróżniamy 2 rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych

Ubezpieczenie zdrowotne może być obowiązkowe lub dobrowolne. Kwestię tę reguluje obowiązująca od ponad 20 lat Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Do grupy ubezpieczonych obowiązkowo wlicza się m.in. pracowników, osoby bezrobotne, właścicieli firm, a także członków ich rodzin.

Prywatne ubezpieczenie nie odbiera prawa do świadczeń publicznych

Osoby, które podpiszą umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, a są ubezpieczone obowiązkowo nadal mogą w pełni korzystać z przysługującym ich praw. Posiadanie prywatnej polisy nie zmienia zakresu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Liczba ubezpieczonych prywatnie stale rośnie

Odsetek PKB wydawany na zdrowie w Polsce jest wyjątkowo niski – zwłaszcza na tle państw Europy Zachodniej. Powoduje to konieczność zatroszczenia się o kwestię dostępu do świadczeń zdrowotnych samodzielnie. Już niemal 3 mln Polaków korzysta z prywatnych polis ubezpieczeniowych, a ich liczba wciąż się powiększa. Jako główne przyczyny prywatnych ubezpieczeń Polacy podają: niską jakość usług w publicznej służbie zdrowia oraz bardzo długi czas oczekiwania na konsultacje i badania.

Prywatne ubezpieczenie może być indywidualne lub rodzinne

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają osobom ubezpieczonym skorzystanie z ubezpieczenia razem z członkami rodziny. Jest to zwykle bardzo korzystna finansowo opcja. Przykładowo, ubezpieczenie Pełnia Zdrowia Direct w Signal Iduna w pakiecie rodzinnym to koszt 143,50 zł/miesiąc. W ramach pakietu małżonkowie, partnerzy wraz z dziećmi mogą korzystać z konsultacji lekarskich z internistą, chirurgiem, okulistą, endokrynologiem i dermatologiem, zyskują dostęp do badań diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych i infolinii medycznej. Świadczenia są realizowane w 400 placówkach medycznych w całej Polsce.

Większość prywatnych ubezpieczeń dotyczy stosunku pracy

Najwięcej osób ubezpieczonych prywatnie korzysta z takiej możliwości w swoim miejscu pracy. Pakiety medyczne są współfinansowane przez pracodawcę i pracownika. Według badań prywatna opieka medyczna oferowana przez zakład pracy jest najważniejszym (poza zarobkami) benefitem wynikającym z zatrudnienia.

One Comment

  1. Martini

    5 maja 2020 at 15:39

    Odkąd mój pracodawca zainwestował w Medipakiet nie dość, ze wszyscy poczuli się docenieni to jeszcze tak na serio możemy zadbać o zdrowie. Ja sama nie czekałam ani razu w długiej kolejce, łatwo się dodzwonić na infolinie i umówić szybko wizytę.