Cesarskie cięcie to operacja, której celem jest uratowanie dziecka przez cięcie wykonane w brzuchu i macicy. Nacięcie zazwyczaj wykonuje się na brzuchu, tuż poniżej linii bikini.
Cesarskie cięcie jest poważną operacją, która niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, odbywa się tylko wtedy, gdy jest to najbezpieczniejsza opcja dla Ciebie i Twojego dziecka.
Około jedna na cztery ciężarnych kobiet w Polsce urodziła przez cesarskie cięcie.
Dlaczego wykonywane są cesarskie cięcia?
Cesarskie cięcie może być zalecane jako zaplanowana (planowa) procedura lub wykonane w nagłym wypadku, jeśli uważa się, że poród naturalny jest zbyt ryzykowny.
Planowane cesarskie cięcie zwykle nie jest wykonywane przed 39. tygodniem ciąży.
Cesarskie cięcie może być przeprowadzone gdy:
- Twoje dziecko znajduje się w pozycji zamka (stopy pierwsze), a lekarz nie był w stanie je obrócić, delikatnie naciskając na brzuszek, lub wolałabyś, aby tego nie próbowali.
- Nisko położone jest łożysko (łożysko praevia)
- Masz wysokie ciśnienie krwi związane z ciążą ( stan przedrzucawkowy)
- Występują u Ciebie pewne infekcje, takie jak zakażenie wirusem opryszczki narządów płciowych występujące późno w ciąży lub nieleczony wirus HIV
- Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych – czasami może to oznaczać, że dziecko musi zostać natychmiast wyciągnięte
- Twój poród nie postępuje lub występuje nadmierne krwawienie z pochwy
- Jeśli masz czas na zaplanowanie zabiegu, Twoja położna lub lekarz omówią korzyści i ryzyko związane z cesarskim cięciem.
Pytanie o cesarskie cięcie
Niektóre kobiety decydują się na cesarskie cięcie z przyczyn niemedycznych. W sytuacji gdy poprosisz położną lub lekarza o cesarskie cięcie, jeśli nie ma powodów medycznych, wyjaśnią ogólne korzyści i ryzyko związane z cesarskim cięciem w porównaniu z porodem naturalnym. Natomiast gdy martwisz się porodem, powinnaś mieć możliwość porozmawiania o swoim lęku z pracownikiem służby zdrowia, który może zaoferować wsparcie podczas ciąży i porodu. Jeśli po dyskusji i wsparciu nadal czujesz, że poród naturalny nie jest do przyjęcia, masz prawo do planowanego cesarskiego cięcia.
Co dzieje się podczas cesarskiego cięcia
Większość cesarskich cięć wykonuje się pod znieczuleniem rdzeniowym lub zewnątrzoponowym. Oznacza to, że będziesz świadoma, ale dolna część twojego ciała będzie zdrętwiała, więc nie poczujesz bólu.
Podczas operacji:
- Na całym ciele znajduje się zasłona, więc nie widzisz, co się dzieje – lekarze i pielęgniarki na bieżąco Cie informują o postępach operacji
- Cięcie o długości około 10-20 cm będzie zazwyczaj wykonywane w całym dolnym brzuszku i macicy, aby dziecko mogło zostać wyciągnięte
- Możesz odczuwać pewne ciągnięcie i szarpanie podczas zabiegu
- Ty i twój partner będziecie mogli zobaczyć dziecko, gdy tylko zostanie wyciągnięte
- Cała operacja trwa zwykle około 40-50 minut.
- Czasami można zastosować znieczulenie ogólne, w którym pacjent śpi, zwłaszcza jeśli dziecko musi zostać wyciągnięte szybciej lub nie reagujesz na znieczulenie miejscowe
Regeneracja po cesarskim cięciu
Regeneracja po cesarskim cięciu trwa zwykle dłużej niż po porodzie naturalnym. Być może będziesz musiała pozostać w szpitalu przez trzy lub cztery dni. Możesz odczuwać pewien dyskomfort oraz ból w swoim brzuchu przez kilka pierwszych dni. Aby poradzić sobie z bólem, dostaniesz odpowiednie środki przeciwbólowe. Kiedy wrócisz do domu, na początku będziesz musiała się z tym pogodzić. Być może będziesz musiał unikać niektórych czynności, takich jak dźwiganie czy noszenie dziecka..
Rana w twoim brzuchu ostatecznie przekształci się w blizny. Rana z początku może być czerwona, ale powinna z czasem być niewidoczna.
Ryzyko cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie jest na ogół bardzo bezpieczną procedurą, ale jak każdy rodzaj operacji, wiąże się z pewnym ryzykiem. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z możliwych komplikacji, szczególnie w przypadku rozważań o cięciu cesarskim z przyczyn niemedycznych.
Możliwe powikłania to:
- infekcja rany lub wyściółki macicy
- zakrzepy
- nadmierne krwawienie
- uszkodzenie pobliskich obszarów, takich jak pęcherz moczowy lub rurki łączącej nerki i pęcherz moczowy (moczowód)
- przejściowe problemy z oddychaniem u Twojego dziecka
- przypadkowe przecięcie dziecka po otwarciu macicy
Kolejne ciąże po cesarskim cięciu
Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, nie oznacza to, że w przyszłości, kolejne będą musiały zostać urodzone w ten sposób. Większość kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, może bezpiecznie rodzić naturalnie. Możesz jednak potrzebować dodatkowej kontroli podczas porodu, aby upewnić się, że wszystko idzie dobrze.