Chirurgia plastyczna ma na celu leczenie wrodzonych i nabytych wad ciała, w tym między innymi deformacji powypadkowych i defektów urody. Umożliwia wielu pacjentom powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a także wpływa pozytywnie na ich komfort psychiczny. Jest to dość szeroka specjalizacja medyczna, w obrębie której możemy wyróżnić chirurgię rekonstrukcyjną i estetyczną.
Historia chirurgii plastycznej
Pierwsze proste zabiegi plastyczne przeprowadzano już w I wieku n.e. i wykonywane były przede wszystkim w obrębie oczu. W XV Heinrich von Pfalzpaint przeprowadził i opisał operację odtworzenia ubytku nosa u psa. Ze względu na duże ryzyko zakażenia i niską skuteczność wczesnych technik plastycznych zabiegi te często kończyły się jednak niepowodzeniem. Duży wpływ na rozwój technik plastycznych miał okres I i II Wojny Światowej, kiedy to wielu żołnierzy wymagało pomocy chirurgicznej. Pierwsze w pełni udane operacje plastyczne wykonano jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku. Prekursorem chirurgii plastycznej w Polsce był dr Stanisław Michałek-Grodzki, który otworzył pierwszy w kraju oddział tej specjalności w Polanicy-Zdrój w 1951 roku.
Czym zajmują się chirurgia rekonstrukcyjna i estetyczna?
Operacje rekonstrukcyjne wykonywane są u osób z uszkodzeniami będącymi wynikiem wypadku lub choroby. Chirurgia rekonstrukcyjna skupia się więc nie na poprawie wyglądu, a przywróceniu prawidłowych funkcji uszkodzonym tkankom. Operacje te wykonywane są przeważnie u pacjentów z obrażeniami twarzy, głowy i kończyn, głębokimi oparzeniami, czy też zmianami będących wynikiem chorób nowotworowych. Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się również korygowaniem wad wrodzonych, takich jak na przykład rozszczepienie wargi i podniebienia. Z kolei celem chirurgii estetycznej (kosmetycznej) jest skorygowanie realnych lub odczuwanych subiektywnie przez pacjenta defektów urody, takich jak na przykład zbyt duży nos lub odstające uszy. Poprawa wyglądu ma wpływ na samopoczucie pacjenta i jego komfort psychiczny.
Na czym polega chirurgia plastyczna?
Techniki stosowane w chirurgii plastycznej, zarówno rekonstrukcyjnej, jak i estetycznej, zależą przede wszystkim od indywidualnego przypadku. Przykładowo leczenie oparzeń i blizn po oparzeniach polega na wykonaniu przeszczepu skóry ze zdrowych części ciała. W przypadku ubytku tkanek wynikającego z choroby nowotworowej stosuje się zabiegi rekonstrukcyjne. Do najpopularniejszych operacji w zakresie chirurgii estetycznej należy zmiana kształtu danej części ciała (nosa, kości policzkowej, uszu) oraz powiększenie piersi poprzez wszczepienie silikonowych implantów pod skórę.