Zaparcia u niemowląt są bardzo wrażliwym i ważnym tematem. Mogą one świadczyć o problemach jelitowych, zaburzeniach w funkcjonowaniu układu trawiennego oraz innych ważnych zagadnieniach związanych ze zdrowiem maluszka. Tak więc, w przypadku pojawienia się zaparć, warto wziąć pod uwagę porady zawarte w niniejszym artykule oraz zastosować odpowiednie leczenie (np. zastosować lek Xenna balance junior)
Zaparcia u niemowląt– diagnoza
Przyczyn zaparć u niemowlaka jest wiele i mają one różny charakter. Najbardziej powszechnymi są: źle zbilansowana dieta, alergia pokarmowa, problemy z właściwym utrzymaniem flory bakteryjnej jelit. Diagnozy zaparć można dokonać poprzez obserwację częstotliwości i regularności oddawania stolca. Dziecko u którego występują zaparcia wypróżnia się rzadziej niż raz na dwie doby, w najgorszych przypadkach są do tylko dwa stolce na tydzień. O pojawieniu się zaparć można dowiedzieć się również zwracając uwagę na konsystencję kupki niemowlaka. Stolec świadczący o zaparciu posiada konsystencję twardą, nadmiernie ubitą, wywołującą trud lub nawet ból w trakcie wypróżniania dziecka. Innymi symptomami powracających zaparć są: brak apetytu, złe samopoczucie, spowolnienie wzrostu, zahamowanie przyrostu wagi organizmu.
Na wystąpienie zaparć w głównej mierze ma wpływ pokarm, którym jest karmiony maluszek. W pierwszych tygodniach jest to przede wszystkim mleko – mleko modyfikowane lub pochodzenia naturalnego (mleko matki). Organizm niemowlaka jest przystosowany do spożywania mleka matki, co sprawia, iż u dzieci karmionych piersią prawie nigdy nie występują problemy z zaparciami.
Częściej pojawiają się one u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Zaparcia u niemowląt – jak sobie z nimi radzić?
Nie ma uniwersalnego rozwiązania na wszystkie problemy z zaparciami u niemowląt. Każdy przypadek może posiadać odmienny przebieg i uwarunkowania. Warto jednak wiedzieć, jakie są podstawowe sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji.
Młode matki karmiące piersią powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość błonnika w diecie maluszka. Błonnik jest zawarty w różnych odmianach pieczywa, kaszach, ryżu, nieugotowanych warzywach, ziemniakach. U nieco starszych niemowląt, które cierpią na zaparcia zaleca się zwiększyć ilość przyjmowanej wody – zwłaszcza wody źródlanej, która poprawia funkcjonowanie jelit oraz działanie błonnika. Można również podawać dziecku soki owocowe z gruszki, jabłek, śliwek, jak i również przeciery na bazie tych owoców.
Skuteczny w walce z zaparciami może okazać się delikatny masaż brzuszka oparty o koliste ruchy kilkoma złączonymi palcami.
Na rynku istnieje wiele leków o naturalnym składzie, które są przeznaczone również dla niemowląt (np. xenna balance junior). Jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.