Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci, jest dość często występującą infekcją. Jest bolesne, a nieleczone może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Trudności w diagnozie, spowodowane są nietypowymi objawami, które mogą wskazywać na szereg innych chorób.
Czym jest zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?
Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci, to nic innego jak zakażenie bakteryjne układu moczowego. Najczęstszą przyczyną, jest dostanie się bakterii E. Coli do dróg moczowych dziecka ( ok. 80% przypadków). Bakteria Escherichia Coli, jest to bakteria beztlenowa, znajdująca się we florze bakteryjnej jelita grubego, gdzie jej funkcja jest pożyteczna. Niestety, dostając się do układu moczowego powoduje nieprzyjemne dolegliwości, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Mimo, że bakteria jest najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza, to w rzadkich przypadkach u niemowląt może dojść do zakażenia drogą krwiopochodną. Dochodzi do tego, gdy uszkodzona skóra ma kontakt z materiałem zakażonym.
Do przyczyn infekcji dróg moczowych zaliczamy także wady wrodzone układu moczowego oraz nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Niedostateczna higiena osobista, również sprzyja rozwojowi bakterii. Że względu na lokalizację zapalenie dzielimy na:
- górnych dróg moczowych (ostre odmieczniczkowe zapalenie nerek, infekcyjne ostre cewkowo- śródmiąższowe zapalenie nerek)
- dolnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza oraz cewki moczowej)
Jakie mogą wystąpić powikłania?
Gdy nie dojdzie do prawidłowej diagnozy zapalenia układu moczowego, mogą pojawić się groźne powikłania. Zdarza się, że bakteria przechodzi do krwi, mamy wtedy do czynienia z urosepsa ( bakteryjne zakażenie ogólnoustrojowe). Dochodzi także do zapalenia nerek, oraz mogą tworzyć się blizny na nerkach, które podnoszą ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego u dzieci.
Jakie są objawy, oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie chorego układu moczowego?
Zapalenie pęcherza u dzieci, jest dość trudne do zdiagnozowania u niemowlaka. Im starsze dziecko, tym łatwiej rozpoznać charakterystyczne objawy. U niemowląt zauważamy płaczliwość, kolki, problemy z wypróżnianiem, spadek masy ciała. Często pojawiają się wymioty, gorączka, niepokój , specyficzny zapach i kolor moczu. U starszych dzieci obserwujemy ból brzucha, ból w okolicy lędźwiowej, krew w moczu. Pojawia się niechęć do oddawania moczu z powodu bólu i pieczenia z tym związanego.
W celu postawienia diagnozy, konieczne jest badanie moczu ogólne i bakteryjne. Musimy pamiętać, by przed pobraniem moczu umyć okolice krocza dziecka, by wynik był miarodajny. Mocz oddajemy do laboratorium w specjalnym pojemniczku. Dla niemowląt w aptece można kupić specjalne woreczki, które ułatwiają pobranie moczu. Ważne jest, by mocz był pobrany ze środkowego strumienia. Pobrany materiał jak najszybciej zanosimy do badania.
Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci, uzależnione jest od wyników i wieku dziecka. Pediatra na podstawie wyników badań dobiera odpowiedni antybiotyk, jego dawkę oraz długość podawania leku, w celu wyleczenia układu moczowego. Pamiętajmy, że nie możemy przerwać antybiotykoterapii, mimo poprawy zdrowia dziecka. Jeżeli chodzi o niemowlęta do 3ego miesiąca życia, zalecana jest hospitalizacja oraz dożylne podawanie leku.
Starsze dzieci najczęściej leczymy w domu, zależy to od danego przypadku oraz decyzji lekarza prowadzącego.
Jak zapobiegać nawrotom choroby?
Jeżeli chcemy zapobiegać nawracającym zapaleniom układu moczowego, powinniśmy przestrzegać paru zasad. Ważne jest, aby dziecko regularnie oddawało mocz oraz stolec. Niemowlętom często zmieniamy pieluszkę, oraz przemywamy krocze, a także jego okolice. Starsze dzieci, uczymy dbania o higienę osobistą. Można także profilaktycznie podawać sok żurawinowy.
Zapalenie układu moczowego u dzieci, jest bolesne, uciążliwe oraz trudne do zdiagnozowania. Pamiętajmy jednak, że jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń lekarza, oraz wprowadzimy działania profilaktyczne, mamy dużą szansę na uniknięcie infekcji.