Adaptogeny to wyciągi z roślin, które holistycznie wspomagają pracę ludzkiego organizmu. Ich zażywanie rekomendowane jest wszystkim osobom pragnącym powrócić do naturalnego stanu równowagi.
Czym są adaptogeny?
Adaptogeny to przede wszystkim ekstrakty ziołowe wspomagające ludzką odporność na stres. Wspierają naturalny stan homeostazy, czyli równowagi organizmu. Aby móc zakwalifikować roślinę do kategorii adaptogenów, musi ona spełniać trzy kryteria. Po pierwsze, nie może być toksyczna, a zatem nie ma prawa wykazywać jakichkolwiek działań niepożądanych. Po drugie, jej działanie powinno być holistyczne, czyli wpływające na cały organizm, a nie na konkretny narząd lub układ. Po trzecie, musi działać w sposób normalizujący, czyli dążyć do przywrócenia stanu naturalnej równowagi.
Ashwagandha, czyli Indyjski Żeń-Szeń
Ashwagandha to krzew pochodzący z terenów Indii, Pakistanu, Afganistanu, Bangladeszu oraz Sri Lanki. Jej surowcami leczniczymi są przede wszystkim owoc i korzeń. Występujące w tej roślinie witanolidy wykazują działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne, odtruwające oraz antynowotworowe. Ashwagandha wspomaga walkę ze stresem oraz obniżonym nastrojem. Wpływa również pozytywnie na wydolność fizyczną, poprawiając koordynację psychomotoryczną, a także wzmacnia mięśnie i redukuje ich stany zapalne.
Korzeń kudzu, idealny przy ograniczaniu używek
Korzeń kudzu rekomendowany jest przede wszystkim osobom pragnącym zminimalizować stosowanie używek, takich jak papierosy i alkohol. Roślina ta zawiera związki zwane zoflawonoidami – stymulują one wydzielanie dopaminy oraz serotoniny, przez co ograniczają potrzebę sięgnięcia po używkę. W krajach dalekiego wschodu korzeń kudzu stosowany jest również w walce z migrenami, gorączką, grypą, cukrzycą oraz nadciśnieniem. Roślina ta wykazuje także działanie łagodzące różnorodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Maca, adaptogen dla zwiększonej koncentracji oraz wydolności
Maca jest adaptogenem zawierającym wyciąg z Pieprzycy peruwiańskiej. Jej stosowanie pozytywnie oddziałuje na pamięć oraz koncentrację – z tego względu w szczególności polecana jest osobom uczącym się. Innym działaniem tego adaptogenu jest pomoc w zachowaniu optymalnego poziomu energii oraz stabilizacja gospodarki hormonalnej. Maca również wpływa pozytywnie na witalność organizmu oraz na wydolność seksualną – jej zażywanie jest rekomendowane w okresach wzmożonego zmęczenia i spadku libido.
Rhodiola, czyli pochodzący z Syberii wyciąg z różeńca górskiego
Rhodiola to adaptogen pochodzący z korzeni różeńca górskiego, rośliny występującej na terenach Syberii. Roślina ta znana jest przede wszystkim z tego, że wspomaga ludzki organizm w walce ze stresem. Łagodzi uczucie niepokoju oraz napięcia, a także przyspiesza powrót do stanu równowagi po zderzeniu się ze stresorami. Reguluje również ciśnienie krwi oraz wspomaga pracę serca. Rhadiola polecana jest sportowcom oraz wszystkim osobom aktywnym fizycznie, ponieważ zauważalnie zwiększa wydolność fizyczną przy stosowaniu jej na niedługo przed treningiem.