Pies w łóżku ze swoim panem? Temat znany i przerabiany chyba w przypadku większości właścicieli tych czworonogów, choć rzadko się do tego przyznają. Chęć traktowania swojego pupila jak prawowitego członka rodziny to nie powód do wstydu, a wręcz przeciwnie – pokazuje naszą wrażliwość i potrzebę bliskości. Coraz częściej w domach właścicieli czworonogów pojawia się legowisko, uszyte specjalnie pod kątem potrzeb zwierzaka. Każdy pies zasługuje na swój własny kąt, w którym będzie czuć się bezpiecznie, wylegując się w leniwe popołudnia, wypoczywając po aktywnym spacerze. Jak zatem powinno wyglądać idealne legowisko dla psa? Z jakiego materiału powinno być uszyte?
Rozmiar ma duże znaczenie
Z uwagi na to, że legowisko ma służyć przede wszystkim do wypoczynku, jego rozmiar powinien być idealnie dopasowany do wymiarów pupila. Dlatego tak istotne jest przed zakupem dokładne wymierzenie czworonoga, pamiętając o zasadzie – od głowy do końca tułowia (nie do końca ogona, gdyż w trakcie odpoczynku ogon jest zazwyczaj podwinięty). Do wyniku pomiaru należy dodać jeszcze przynajmniej 20 cm, by zapewnić maksymalny komfort psiakowi, który również w trakcie snu często się wierci i zmienia pozycje, by na przykład nie wypadł z tego legowiska. Szczeniakowi warto sprawić mniejsze legowisko i z czasem wymienić je na większe, by czuł się bezpiecznie w otulającym go ze wszystkich stron miękkim posłaniu.
Najlepsze tkaniny i wypełnienie
Wybór tkaniny na legowisko to kluczowa sprawa. Materiał nie może być zbyt sztywny, ale też powinien być wytrzymały, żeby pupil nie podziurawił go ostrymi pazurami. Również powinien charakteryzować się łatwością w czyszczeniu. Wszystkie te cechy łączy w sobie tkanina tapicerska, obiciowa, tak zwana kodura. Inną tkaniną polecaną przez wielu hodowców jest suedine, a także antara. Suedine wyglądem przypomina plusz albo meszek, dzięki czemu odznacza się niesamowitą miękkością, mimo swej wysokiej gramaturze. Antara to również tkanina z gatunku pluszu, swoim wyglądem przypomina zamsz, choć jest od niego znacznie trwalsza. Wszystkie trzy gatunki tkanin odznaczają się cudowną miękkością z zachowaniem wszystkich cech tkaniny tapicerskiej – czyli grubość, odporność na ścieranie i tego typu uszkodzenia mechaniczne. W przemyśle tekstylnym znajdują one zastosowanie w tapicerstwie, w produkcji zasłon, kotar i innych artykułów dekoracyjnych. Wybór tkaniny na legowisko dla psa xxl to kluczowa sprawa. Materiał nie może być zbyt sztywny, ale też powinien być wytrzymały, żeby pupil nie podziurawił go ostrymi pazurami.
Wypełnienie legowiska to równie ważny wybór, co tkanina zewnętrzna. Z pewnością powinno być ono trwałe i, co najważniejsze, odporne na odkształcenia. Najczęściej spotykanym wypełnieniem są kulki silikonowe z wysokiej jakości włókna poliestrowego.
Rozwiązania dla czworonożnych alergików
Szczególną troską powinno się otaczać zwierzaki, które mają skłonności do alergii skórnej. Posłanie dla takich czworonogów powinno być w stu procentach antyalergiczne. Wymienione powyżej tkaniny tapicerskie, stosowane zwykle do szycia typowych legowisk, nie spełniają niestety takich norm. Tkanina wierzchnia zatem powinna być pochodzenia naturalnego, na przykład bawełna czy trawa morska. Najlepiej również, aby tkaniny były certyfikowane jako produkt antyalergiczny. W roli wypełnienia natomiast doskonale sprawdzą się wspomniane już kulki silikonowe. Dobrym pomysłem są też specjalne materace dla zwierząt z powłoką antybakteryjną.
Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje duży wybór wysokogatunkowej bawełny.