Wiadomoto Dom Dlaczego nosimy maseczki w czasie koronawirusa?
Dom

Dlaczego nosimy maseczki w czasie koronawirusa?

7 min czytania
0
760
Dlaczego nosimy maseczki w czasie koronawirusa

Obostrzenia jakie wprowadzono, dotyczą obowiązku noszenia maseczki. W internecie, znajdziemy pełno ogłoszeń sprzedażowych, nie tylko firm ale również osób prywatnych. Zwykłe, kolorowe, wiązane lub na gumce, do wyboru do koloru. Jednak warto wiedzieć, która maseczka chroni nas najlepiej. Jak wybrać, gdzie kupić, ten artykuł pomoże Ci dobrać odpowiednią maseczkę.

Dlaczego nosimy maseczki w czasie koronawirusa?

Głównym zadaniem maseczki jest ochrona, a dokładniej ochrona osób zakażonych np. koronawirusem, aby nie stanowili zagrożenia dla reszty społeczeństwa. Jednak nosić maseczki musimy wszyscy, ale nie każdy wie jak  należy prawidłowo ją nosić. Oto kilka bardzo ważnych zaleceń:

 • Przed założeniem dezynfekujemy ręce
 • Tasiemki oraz gumki muszą być odpowiedniej długości, aby maseczka nie odstawała
 • Prawidłowo maska powinna zakrywać podbródek, usta, noc
 • Nie dotykami założonej maseczki !

Maseczkę zdejmujemy chwytając za sznurki bądź gumki i wyrzucamy lub dezynfekujemy

Dezynfekcja maseczki wielorazowej, może być wykonana a pomocą żelazka, parownicy lub wrzątku. Oczywiście można tradycyjnie wyprać maseczkę, lub wygotować. Pamiętaj, dezynfekcje należy przeprowadzić codziennie!

Wybór jest duży – na co zwrócić uwagę kupując maseczkę?

Wybór nie jest trudny, wszystko zależy od tego jak często chcemy ja wymieniać, lub do jakich warunków jest nam potrzebna. Maseczki dzielimy na:

 • Ochronne
 • Bawełniane
 • Przyłbice
 • Specjalistyczne

Jeżeli nasze wyjścia opierają się głównie do zakupów spożywczych, w tym przypadku wystarczą maseczki bawełniane wielorazowe, lub zwykłe ochronne. Oczywiście obydwa rodzaje maseczek, można zakupić w formie podstawowej czyli bez filtra, lub formie ulepszonej z filtrem.

 • Maseczki ochronne – potocznie zwane „chirurgicznymi”.  Najbardziej wskazane dla osób które zakładają je na chwilkę, ponieważ pod maseczką powstaje wilgoć, w związku z tym taka maseczka szybko traci właściwości ochronne. Ciężko również odpowiednio dopasować je do twarzy.
 • Maseczki bawełniane – zdecydowanie są lepszym zakupem, ponieważ nie trzeba ich wyrzucać. Wystarczy codzienna dezynfekcja, oraz wymiana filtra – o ile go posiada.
 • Przyłbice – ochraniają całą twarz, dodatkowo nie utrudniają oddychania, a także nie powodują parowania okularów. Są bardzo dobrą alternatywą dla osób pracujących z ludźmi np. w marketach.
 • Maseczki specjalistyczne – posiadają wbudowane filtry, posiadają wysoki poziom ochrony, są dobrze dopasowane.

Maseczki dla dzieci

Dzieci do 4 roku życia nie mają obowiązku noszenia maseczki. Jak wiadomo ciężko przekonać dziecko do ich stałego noszenia, dlatego w tym przypadku warto zdecydować się na kolorową bawełnianą np. z ulubionym zwierzakiem. Najlepiej aby wzór wybrało dziecko, a wielkość była odpowiednio dopasowana.

maseczki
maseczki

Gdzie kupić maseczkę?

Osoby prywatne szyjące maseczki prześcigają się w ofertach oraz wzorach i kolorach. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że lepiej je zamówić w profesjonalnym sklepie np. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, mamy pewność że szycie maseczek odbywało się w sterylnych warunkach, maseczka będzie uszyta bardzo starannie, a dostawa będzie do domu. Gwarancja jakości zastosowanych materiałów również jest warta uwagi.

Mandat za brak maseczki

Wybór maseczki należy do Ciebie, jednak pamiętaj że ich brak grozi mandat w wysokości 500zł. Nakładany jest na podstawie artykułu 54 Kodeksu wykroczeń:

Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany

Koszt maseczki na koronawirusa to kilka złotych, w porównaniu do kwoty nałożonego mandatu chyba warto zainwestować w maseczkę. Chroń siebie, a także swoich bliskich. Być może taka maseczka uchroni Was przed zarażeniem oraz niepotrzebną kwarantanną.

Comments are closed.