Wiadomoto Dom Gdzie warto kupić mieszkanie w Warszawie?
Dom

Gdzie warto kupić mieszkanie w Warszawie?

9 min czytania
0
443
wilanow mieszkania

Mimo panującej pandemii, ceny lokali z rynku pierwotnego i – wtórnego wciąż rosną w Warszawie oraz w jej dzielnicy w Wilanowie. Czy warto inwestować w nieruchomości i czy lepiej poczekać na stabilizację? Koniecznie sprawdź poniżej.

Nie tylko w Warszawie, ale również w pozostałych największych polskich miastach zanotowano wzrost cen nieruchomości aż o kilka procent. W Warszawie wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego wahały się od 3 do 13 procent, natomiast – z rynku wtórnego wahały się od 3 do 9 procent. Z kolei średnia cena za metr kwadratowy wynosi ponad 11 tysięcy złotych.

Jaka jest przyczyna wzrostu cen mieszkań w Warszawie?

Jedną z głównych przyczyn, przez które wzrosły ceny mieszkań w Warszawie były niskie stopy procentowe. Dzięki temu kredyty hipoteczne udzielane w złotówkach okazały się wyjątkowo korzystne. Wzrost cen mieszkań sprawił, że wartość mieszkań wzrosła, dlatego – stały się doskonałą inwestycją. Kupując mieszkania, właściciele powinni pamiętać o tym, że na ich wartość wpływają: prawidłowe oszacowanie wartości lokalu oraz ubezpieczenie go we właściwej wysokości. Zbyt niska suma ubezpieczenia w stosunku do wartości nieruchomości może nie pokryć wszystkich wydatków po zdarzeniach losowych. W wyniku tego mieszkanie może stracić swoją wartość.

Gdzie w Warszawie warto kupić mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego?

Największym zainteresowaniem wśród osób, które zamierzają kupić mieszkania, cieszy się Wilanów. To dzielnica, która naprawdę dynamicznie się rozwija. Znajdują się na niej: sklepy, kawiarenki oraz lokale gastronomiczne. Dostępne są także żłobki, przedszkola oraz apteki. Często kursują tu autobusy oraz metra, dzięki temu z łatwością można dostać się do każdego miejsca w Warszawie. Z tego względu średnia cena mieszkania w Wilanowie wynosi ponad 9 300 złotych. W ofertach mieszkań dostępne są lokale jedno -, dwu – i więcej pokojowe. Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, warto zwrócić uwagę na budowę osiedla Dor Infinity. Z kolei, jeśli lokalizacja nie odgrywa znaczenia podczas wybierania mieszkania, a cena, to najtańsze warszawskie lokale znajdują się: Wesołej, Białołęce oraz w dzielnicach: Wawer i Rembertów.

Czym kierować się, wybierając mieszkanie na Wilanowie?

Wiele osób decydując się na kupno mieszkania, zastanawia się nad tym, czy lepiej jest kupić – z rynku pierwotnego czy wtórnego. Lokale pochodzące z rynku pierwotnego są mieszkaniami, które niedawno zostały wybudowane. Dzięki licznym ofertom, każdy zainteresowany może znaleźć taki lokal, który spełni jego oczekiwania. Mieszkania od dewelopera są wykańczane pod klucz, dlatego zaraz po odebraniu kluczy można się do nich wprowadzić. Nowe mieszkania w Wilanowie często znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji ze względu na fakt, iż cała dzielnica jest dobrze położona i zaplanowana.

Natomiast mieszkania, które znajdują się na rynku wtórnym, były wcześniej użytkowane. Dostępne są ekskluzywne lokale oraz zniszczone mieszkania. Dlatego można wybrać pomiędzy nowoczesnymi lokalami a mieszkaniami znajdującymi się w blokach czy przedwojennych kamienicach.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym oraz pierwotnym mogą się różnić. W Warszawie mieszkanie używane jest droższe od nowego o około 2 000 złotych. Ta dysproporcja jest widoczna również w innych polskich miastach. Na jej wysokość wpływa lokalizacja mieszkania, jego wielkość, standard lokalu, ilość oraz układ pomieszczeń, stan budynku oraz dostępność infrastruktury.

O czym warto pamiętać przed zakupem?

Przed zakupem jakiegokolwiek mieszkania, czy to z rynku wtórnego czy pierwotnego, zawsze warto pamiętać o bezpieczeństwie. Należy koniecznie sprawdzić dewelopera i jego poprzednie inwestycje (ile ich miał i czy nie towarzyszyły im jakieś problemy). Internet pozwala nam łatwo dotrzeć do opinii wcześniej kupujących u danego dewelopera. Warto się nimi zainteresować.
W przypadku rynku wtórnego warto skorzystać ze sprawdzonej kancelarii prawnej, żeby zbadała czy wszystkie papiery i wpisy w księgach wieczystych są zgodne z prawdą. Niestety zdarzają się sytuacje, w których można kupić mieszkanie od kogoś kto na przykład nie jest jego właścicielem a wtedy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Warto zabezpieczyć się przed takimi błędami i skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w nieruchomościach.

Przewiduje się, że ceny mieszkań w Wilanowie i w całej Warszawie nie spadną w najbliższym czasie. Ze względu na dużą inflację inwestycja w mieszkanie nadal jest dobrym pomysłem i prawdopodobnie będzie jeszcze przez długi czas. Jaki scenariusz napisze życie? To dopiero się okaże.

Comments are closed.