Wiadomoto Motoryzacja Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych i od czego zależy cena?

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych i od czego zależy cena?

6 min czytania
0
9,947
klocki hamulcowe

Wymiana klocków hamulcowych nie powinna być odkładana na ostatni moment. Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów w aucie i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Zużyte klocki hamulcowe mają typowe dla siebie ślady zużycia i sygnalizują, że należy je wymienić.

Kiedy wymienić klocki?

Najprościej rzecz ujmując, klocki powinno się wymienić, gdy zetrą się do poziomu, który będzie oznaczał konieczność wymiany. Wartością graniczną jest 1,5 mm i wszystkie klocki starte poniżej tej granicy kwalifikują się do wymiany. Przyjmuje się, że jeden zestaw powinien starczyć na przejechanie od 20 tys. nawet do 50 tys. kilometrów. Wszystko zależy jednak od stylu jazdy kierowcy, jedni moment krytyczny osiągną szybciej, a drudzy wolniej.

Konstrukcja klocka hamulcowego zawiera w sobie blaszkę, która pocierając o tarczę hamulcową, informuje nas o konieczności dokonania wymiany poprzez charakterystyczny dźwięk. Odkładanie zamontowania nowych klocków na ostatnią chwilę może okazać się nieopłacalne, ponieważ często skutkuje koniecznością wymiany również tarcz hamulcowych, co związane jest z dodatkowymi kosztami.

Jaki jest kosz części?

Na koszt wymiany klocków hamulcowych składa się wiele czynników, należy wziąć pod uwagę cenę sprzętu oraz koszt robocizny, jaki poniesiemy w zamian za usługę wymiany. Wpływ na cenę części ma marka samochodu oraz to jakiej firmy klocki są montowane. Należy się spodziewać, że najdroższe będą części oryginalne, które były montowane w samochodzie na linii produkcyjnej.

Co ważne przy wymianie klocków zawsze trzeba wymieniać klocki na całej osi, jest to niezbędne, aby zachować standardy bezpieczeństwa. Ceny zamienników mogą być dużo niższe, ale trzeba się liczyć z gorszą jakością i szybszą ścieralności co może prowadzić do częstszych wymian.

Oprócz marki auta należy też wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, pojazdy sportowe będą droższe w eksploatacji niż małe osobówki. Nie da się skonkretyzować, jaki jest kosz klocków hamulcowych, mogą kosztować kilkaset złotych za zestaw na jedną oś, ale ich cena może też przekraczać 1000 zł.

Koszty robocizny.

Można się spodziewać, że cena za wymianę klocków nie będzie stała i jasno określona. Z reguły mechanicy więcej oczekują za wymianę kompletu klocków na tylnej osi. Kosz robocizny tak samo, jak w przypadku ceny części różni się w zależności od marki i rodzaju samochodu.

W przypadku, gdy zacisk nie jest zapieczony, wymiana powinna kosztować około 60 zł, jeśli jednak niezbędne będzie rozruszanie prowadników i czyszczenie zacisków wymiana będzie trwała dłużej i trzeba liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Można jednak przyjąć, że nawet w takim przypadku za całość trzeba będzie zapłacić około 80-90 zł.

W momencie, gdy auto będzie nadmiernie eksploatowane przy zużytych klockach hamulcowych może okazać się, że niezbędne jest także wymienienie tarcz hamulcowych, co generuje dodatkowe koszty, ponieważ są one droższe od samych klocków. W przypadku klocków hamulcowych oszczędność w postaci długiej jazdy na starych częściach może okazać się tylko iluzoryczną oszczędnością.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.autocaros.pl/

Comments are closed.