Home Zdrowie Jak sobie radzić z problemem łokcia tenisisty

Jak sobie radzić z problemem łokcia tenisisty

5 minut czytania
0
Jak sobie radzić z problemem łokcie tenisisty

Leczenie łokcia warto zacząć od fizjoterapii, działa ona skutecznie przy krótkoterminowym jak i długoterminowym leczeniu. Jednak, co jeśli to nie wystarczy?

Fizjoterapia łokcia ma na celu:

  • Zmniejszenie bólu łokcia.
  • Ułatwienie naprawy tkanek.
  • Odtworzenie normalnego zakresu ruchu i funkcji stawu.
  • Przywrócenie prawidłowej długości, siły i wzorców ruchu mięśni.
  • Uregulowanie neurodynamiki kończyny górnej.
  • Normalizacja funkcji stawu.

Istnieje masę sposobów na osiągnięcie wyznaczonego celu.  Po dokładnej ocenie łokcia, ręki i szyi fizjoterapeuta omówi najlepszą możliwą do zastosowania strategię w oparciu o symptomy i styl życia. Rezultaty są mierzone na podstawie informacji zwrotnych od badanych i pomiaru bezbolesnej siły chwytu.

Leczenie fizjoterapeutyczne może obejmować wiele aspektów w tym: elektroterapię, kinesiotaping, rozciąganie mięśni, mobilizację nerwów, masaż…

Kiedy należy używać ortezy tenisowej łokcia?

Orteza łokcia tenisowego może być bardzo skuteczna od momentu założenia. W takich przypadkach usztywnienie rozproszy stresujące siły chwytania z uszkodzonych struktur.

Jednak tenisowy orteza łokcia nie działa w 100% przypadków. Zalecane jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeutycznej w takich przypadkach. W trudnych przypadkach istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych objawów.

Tylko dokładne zbadanie struktur szyi, ramion, łokci i kończyn górnych potwierdzi diagnozę i określi, które opcje leczenia pomogą Ci najszybciej.

Łokieć tenisisty – jaka jest Twoja prognoza?

Nieleczony łokieć tenisisty może trwać od 6 miesięcy do 2 lat. Wtedy też występuję ryzyko nawrotu. Badania wykazały, że fizjoterapia jest najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z łokciem tenisowym w porównaniu do zastrzyków steroidowych lub samych porad.

Po 6-tygodniowym cyklu fizjoterapii obejmującym 8 sesji leczenia większość pacjentów wykazuje znaczącą poprawę po 3 tygodniach, zwiększając się do 60% lub więcej powrotu do zdrowia po 6 tygodniach leczenia. Wykazano, że poprawa ta utrzymuje się do około 90% poprawy po 12 miesiącach, nawet bez dalszego leczenia.

Wstrzyknięcia kortyzonu spowodowały bardzo dobrą początkową poprawę z prawie 80% redukcją objawów po 3 do 6 tygodniach. Ale pacjenci, którzy otrzymali zastrzyki kortyzonu, wykazali wzrost bólu po 6 tygodniach, a po 3 miesiącach wypadli znacznie poniżej obu grup leczenia fizjoterapeutycznego oraz tylko grup, którym udzielano tylko porady zdrowotne. Po tym pogorszeniu nastąpiło opóźnione gojenie, w wyniku, czego grupa otrzymująca kortyzon odczuła prawie 30% więcej bólu po 12 miesiącach, niż gdyby zastosowali się wyłącznie do porad. Z tego powodu badacze nie zalecają zastrzyków kortyzonu, jako samodzielnego leczenia łokcia tenisowego.

Obecnie prowadzone są dalsze badania w celu oceny skuteczności zastrzyków kortyzonu w połączeniu z zarządzaniem fizjoterapią, aby sprawdzić, czy początkowe wczesne korzyści można lepiej utrzymać.

Aby uzyskać więcej porad na temat łokcia tenisowego, zapytaj fizjoterapeutę.

Comments are closed.

Zobacz także

Zdrowe orzeźwienie na gorące dni

Panujące w lato tropikalne upały mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Problem ten dotyczy nie…