Wiadomoto Zdrowie Jak sobie radzić z problemem łokcia tenisisty

Jak sobie radzić z problemem łokcia tenisisty

5 min czytania
0
652
Jak sobie radzić z problemem łokcie tenisisty

Leczenie łokcia warto zacząć od fizjoterapii, działa ona skutecznie przy krótkoterminowym jak i długoterminowym leczeniu. Jednak, co jeśli to nie wystarczy?

Fizjoterapia łokcia ma na celu:

  • Zmniejszenie bólu łokcia.
  • Ułatwienie naprawy tkanek.
  • Odtworzenie normalnego zakresu ruchu i funkcji stawu.
  • Przywrócenie prawidłowej długości, siły i wzorców ruchu mięśni.
  • Uregulowanie neurodynamiki kończyny górnej.
  • Normalizacja funkcji stawu.

Istnieje masę sposobów na osiągnięcie wyznaczonego celu.  Po dokładnej ocenie łokcia, ręki i szyi fizjoterapeuta omówi najlepszą możliwą do zastosowania strategię w oparciu o symptomy i styl życia. Rezultaty są mierzone na podstawie informacji zwrotnych od badanych i pomiaru bezbolesnej siły chwytu.

Leczenie fizjoterapeutyczne może obejmować wiele aspektów w tym: elektroterapię, kinesiotaping, rozciąganie mięśni, mobilizację nerwów, masaż

Kiedy należy używać ortezy tenisowej łokcia?

Orteza łokcia tenisowego może być bardzo skuteczna od momentu założenia. W takich przypadkach usztywnienie rozproszy stresujące siły chwytania z uszkodzonych struktur.

Jednak tenisowy orteza łokcia nie działa w 100% przypadków. Zalecane jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeutycznej w takich przypadkach. W trudnych przypadkach istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych objawów.

Tylko dokładne zbadanie struktur szyi, ramion, łokci i kończyn górnych potwierdzi diagnozę i określi, które opcje leczenia pomogą Ci najszybciej.

Łokieć tenisisty – jaka jest Twoja prognoza?

Nieleczony łokieć tenisisty może trwać od 6 miesięcy do 2 lat. Wtedy też występuję ryzyko nawrotu. Badania wykazały, że fizjoterapia jest najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z łokciem tenisowym w porównaniu do zastrzyków steroidowych lub samych porad.

Po 6-tygodniowym cyklu fizjoterapii obejmującym 8 sesji leczenia większość pacjentów wykazuje znaczącą poprawę po 3 tygodniach, zwiększając się do 60% lub więcej powrotu do zdrowia po 6 tygodniach leczenia. Wykazano, że poprawa ta utrzymuje się do około 90% poprawy po 12 miesiącach, nawet bez dalszego leczenia.

Wstrzyknięcia kortyzonu spowodowały bardzo dobrą początkową poprawę z prawie 80% redukcją objawów po 3 do 6 tygodniach. Ale pacjenci, którzy otrzymali zastrzyki kortyzonu, wykazali wzrost bólu po 6 tygodniach, a po 3 miesiącach wypadli znacznie poniżej obu grup leczenia fizjoterapeutycznego oraz tylko grup, którym udzielano tylko porady zdrowotne. Po tym pogorszeniu nastąpiło opóźnione gojenie, w wyniku, czego grupa otrzymująca kortyzon odczuła prawie 30% więcej bólu po 12 miesiącach, niż gdyby zastosowali się wyłącznie do porad. Z tego powodu badacze nie zalecają zastrzyków kortyzonu, jako samodzielnego leczenia łokcia tenisowego.

Obecnie prowadzone są dalsze badania w celu oceny skuteczności zastrzyków kortyzonu w połączeniu z zarządzaniem fizjoterapią, aby sprawdzić, czy początkowe wczesne korzyści można lepiej utrzymać.

Aby uzyskać więcej porad na temat łokcia tenisowego, zapytaj fizjoterapeutę.

Comments are closed.