Wiadomoto Motoryzacja Jak wygląda praca kierowcy chłodni za granicą?

Jak wygląda praca kierowcy chłodni za granicą?

7 min czytania
0
213
kierowca chłodni za granicą

Wymagania pracodawców wobec kandydatów na kierowców chłodni w Niemczech mogą być bardzo różnorodne. Jeśli zastanawiasz się, jakich kwalifikacji od kierowców wymagają w Niemczech pracodawcy, zapoznaj się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim, jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na stanowisko kierowcy chłodni w niemieckich firmach transportowych i logistycznych. Dzięki lekturze poznać można warunki umożliwiające zatrudnienie jako kierowca za granicą i zdobyć wiedzę na temat kwalifikacji, jakie trzeba posiadać na tym stanowisku by zdobyć satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Specyfika i charakterystyka pracy na stanowisku kierowcy zawodowego

Praca kierowcy zawodowego polega na prowadzeniu pojazdów, którymi przewożony jest dany towar (w przypadku chłodni – przede wszystkich produkty spożywcze, których przechowywanie wymaga odpowiednich warunków i temperatury). Ocena ryzyka kierowcy zawodowego w zależności od wykonywanych obowiązków może się znacząco różnić. Niemniej jednak do głównych obowiązków kierowcy należy bezpieczne i zgodne z terminem dotarcie do celu podróży oraz zgodny z obowiązującymi zasadami przewóz rzeczy czy produktów (kierowca musi być odpowiedzialny za towar od momentu załadunku poprzez jego transport i zabezpieczenie, jak i jego rozpakowanie na rampie).

Kierowca chłodni za granicą – wymagania i niezbędne kwalifikacje

Firmy transportowe i logistyczne zarówno w Polsce, jak i za granicą, prowadzą stały nabór na pracowników wyspecjalizowanych w drogowym przewozie towarów. Szczególne znaczenie dla branży transportowej mają osoby zatrudnione na stanowisku kierowców chłodni. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że aby prowadzić np. samochód ciężarowy z naczepą typu chłodnia, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Do każdego rodzaju pojazdu potrzebny jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W przypadku pracy na stanowisku kierowcy chłodni konieczne jest legitymowanie się uprawnieniami do prowadzenia pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony wraz z przyczepą – tj. prawem jazdy kategorii C+E i kartą kierowcy (mile widziany jest również kurs ADR). Oprócz formalnych wymagań określonymi regulacjami prawnymi do wykonywania zawodu kierowcy niezbędne są m.in. dyspozycyjność, gotowość do pracy zmianowej i odporność na stres.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie kierowca chłodni?

W Internecie znaleźć można wiele interesujących ofert pracy dla kierowców chłodni. W okno wyszukiwarki wpisać można przykładowe frazy (np. kierowca ce chłodnia Niemcy bądź praca kierowca chłodnie Niemcy czy praca kierowca chłodnie). Mimo różnorodnych propozycji zatrudnienia warto wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym preferencjom lub – więcej – jest indywidualnie spersonalizowana. Dopasowaniem kandydata na odpowiednie stanowisko kierowcy zawodowego oraz dobranie oferty zgodnie z jego oczekiwaniami zajmuje się m.in. agencja pracy Finde HR. Dzięki odpowiedniemu doradztwu jej pracowników oraz rozbudowanej ofercie pośrednictwa pracy z łatwością znaleźć można zatrudnienie w mniejszych firmach transportowych, większych przedsiębiorstwach logistycznych czy ogromnych centrach spedycyjnych.

Zarobki kierowcy chłodni za granicą – możliwości i perspektywy

Zarobki kierowców za granicą są wysoce zróżnicowane. Na wynagrodzenie pracownika w firmie transportowej czy spedycyjnej wpływa m.in. doświadczenie, kategoria prawa jazdy i pojazdu oraz miejsce wykonywania pracy. Duże znaczenie w wyznaczaniu widełek zarobkowych kierowców zawodowych ma również typ nadwozia pojazdu, na którym pracują. Inne wynagrodzenie może posiadać kierowca naczepy, plandeki, wywrotki, cysterny, kontenera czy chłodni. Kierowca chłodni w Polsce zarobić może ok. 5 400 zł – więcej zarobią jedynie kierowcy w transporcie międzynarodowym. Przykładowo, kierowca ciężarówki w Niemczech, zależnie od doświadczenia i znajomości języka, może liczyć na zarobki od 8 000 do 14 000 zł brutto miesięcznie. Zarobki za granicą są zatem – jak łatwo policzyć – dwu- lub trzykrotnie większe niż w Polsce (porównaj zarobki w Niemczech, korzystając z frazy praca kierowca CE chłodnia Niemcy wpisanej w okno wyszukiwarki internetowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *