Istnieje szereg sposobów na zabezpieczenie auta przed kradzieżą – część z nich to systemy montowane przez samych producentów, a niektóre są związane z zastosowaniem dodatkowych urządzeń, takich jak np. lokalizatory GPS. Poza inwestowaniem w systemy bezpieczeństwa warto pamiętać również o ostrożności oraz przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Niniejszy wpis stanowi poradnik, jak skutecznie zabezpieczyć cztery kółka, aby nie padły łupem złodziei.
Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa
Zanim przejdziemy do bardziej złożonych zagadnień, to na początku warto przypomnieć sobie podstawy. Przede wszystkim zwracaj uwagę na miejsca, w których parkujesz swój samochód. Chociaż może się to wydawać oczywiste, to najlepiej wybierać parkingi wyposażone w monitoring oraz nadzór strażnika, który każdej nocy dokonuje obchodu całego placu. Nawet tak podstawowe elementy infrastruktury, jak odpowiednie oświetlenie oraz ogrodzenie mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja.
Pamiętaj również o tym, aby nie pozostawiać w pojeździe przedmiotów o dużej wartości, takich jak np. portfel, telefon czy laptop. Drogie gadżety mogą stanowić nie tylko wystarczającą zachętę do wybicia szyby, ale również wskazówkę na temat majętności właściciela. W ten sposób narażasz się więc nie tylko na utratę sprzętu i ważnych dokumentów, ale również całego pojazdu.
Ostatnia rada – nigdy nie zostawiaj otwartego samochodu. Nawet chwila nieuwagi z Twojej strony stwarza idealną okazję dla rabusia, zwłaszcza wtedy, gdy pojazd pozostaje uruchomiony, a kluczyki znajdują się dalej w stacyjce. Wiemy, że każdorazowe zamykanie auta może być uciążliwe (np. w przypadku szybkiej wizyty w sklepie), ale lepiej wyrobić sobie taki nawyk.
Immobilizer – w jaki sposób działa?
Jednym z powszechniejszych systemów zabezpieczeń stosowanych we współczesnych samochodach jest immobilizer. Zadaniem tego systemu jest blokowanie układu zapłonu, dzięki czemu możliwe jest zabezpieczenie przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu. Działanie mechanizmu opiera się na wymianie specjalnego sygnału elektronicznego pomiędzy urządzeniem sterującym (czyli immobilizerem), a transponderem, który jest zlokalizowany we wnętrzu kluczyka. Jeżeli kod zostanie uznany za prawidłowy, to następuje odpalenie silnika – cały proces zachodzi natychmiast, ponieważ wymiana danych trwa zaledwie kilka milisekund.
Zalety alarmu samochodowego
Wielu kierowców decyduje się również na montaż alarmu samochodowego. Taki rodzaj zabezpieczenia uruchamia głośny sygnał dźwiękowy oraz światła w przypadku wykrycia ruchu karoserii – w założeniu ma to za zadanie odstraszyć złodzieja lub utrudnić mu dostanie się do wnętrza pojazdu. Musisz jednak wiedzieć, że podstawowe modele alarmów są stosunkowo łatwe do zneutralizowania. Z tego powodu warto zakupić wersję z dynamicznie generowanym kodem, który będzie praktycznie nie do złamania. Bardziej zaawansowane alarmy mogą też posiadać dodatkowe funkcje, np. wysyłanie powiadomień w formie wiadomości SMS o każdej próbie rabunku.
Jeżeli planujesz montaż autoalarmu, to radzimy, abyś udał się do autoryzowanego punktu obsługi. Samodzielna próba instalacji nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ wiąże się z ingerencją w wiązkę elektryczną pojazdu. W efekcie możesz doprowadzić nie tylko do uszkodzenia układu i unieruchomienia swoich czterech kółek, ale nawet utraty gwarancji producenta.
Namierz skradziony pojazd, czyli monitoring GPS
Nieco mniej standardowym systemem bezpieczeństwa jest lokalizator GPS do samochodu. Takie rozwiązanie co prawda nie uchroni Cię przed utratą pojazdu, ale w razie potrzeby pozwoli na sprawdzenie dokładnej lokalizacji auta. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny nadajnik i zamocujesz go w mało widocznym miejscu, np. w komorze silnika. W zależności od potrzeb oraz osobistych preferencji, możesz zdecydować się na model urządzenia o konkretnych możliwościach. Przykładowo, nieco droższe nadajniki są w stanie nie tylko podawać informacje na temat swojego położenia, ale także raportować każde nieautoryzowane przemieszczanie się pojazdu.
Aby monitoring GPS mógł dobrze spełniać swoje zadanie, to należy wybrać sprzęt wyposażony w moduł GPS/GSM oraz klasyczny system radiowy. Dzięki temu można mieć pewność, że sygnał lokalizatora nie zostanie zagłuszony przez jammery, ani nie straci swojej mocy, np. wówczas, gdy pojazd zostanie schowany w podziemnym parkingu czy kontenerze – dodaje specjalista firmy Gannet, dystrybutora monitoringu GPS.
Jakie zabezpieczenie samochodu wybrać?
Klasyczne zabezpieczenia, takie jak blokady kierownicy, już dawno odeszły do lamusa. Niestety, doświadczeni złodzieje są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo zaawansowanymi systemami, które tworzą sami producenci danych pojazdów. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowe rozwiązania – aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego auta, powinieneś postawić na kilka produktów. Niezależnie od zastosowanych gadżetów, nie możesz zapomnieć o zachowaniu ostrożności, pilnowaniu kluczyków oraz parkowaniu samochodu w bezpiecznych miejscach.