Wiadomoto Motoryzacja Jak zarejestrować samochód z LPG?

Jak zarejestrować samochód z LPG?

7 min czytania
0
4,521
rejestracja samochodu

Auta z instalacją LPG są niezwykle popularne. Wpływ z pewnością ma niższa cena paliwa, którym są napędzane. Warto jednak pamiętać, że samochód z LPG musi mieć odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu – za ich brak można otrzymać mandat podczas kontroli pojazdu. Sprawdź jak zarejestrować samochód z LPG oraz jakich formalności należy dopełnić.

Ile mamy czasu na rejestrację, gdzie należy tego dokonać?

Wydział komunikacji jest miejscem, do którego musimy się udać w celu rejestracji pojazdu zasilanego gazem. W zależności od tego, gdzie mieszkamy, znajdziemy go w urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym. Od momentu montażu instalacji gazowej mamy 30 dni na dokonanie odpowiednich wpisów w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Jeżeli nie dopełnimy formalności, podczas kontroli drogowej może grozić nam mandat lub nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Oczywiście funkcjonariusz musi zorientować się, że taka przeróbka auta została dokonana, jednak nie warto ryzykować. Zwłaszcza że dokonanie wpisów w wydziale komunikacyjnym jest darmowe. Wystarczy jedynie posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji auta z LPG?

Nie wystarczy jednak zgłosić się do wydziału komunikacji i poinformować, że w samochodzie została zamontowana instalacja LPG. Niezbędne są dokumenty: przede wszystkim dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Co więcej, niezbędna będzie faktura od sprzedawcy oraz oryginał wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu. Dlatego montażu instalacji LPG do samochodu może dokonać wyłącznie sprawdzona firma, która posiada odpowiednie uprawnienia. Bez tych dokumentów nie otrzymamy wpisu do dowodu i karty pojazdu! Nie mogą to być kopie, zdjęcia lub ksera – wszelkie papiery przedstawiamy w oryginale.

Choć nie jest to niezbędne do rejestracji auta z instalacją LPG, warto zwrócić uwagę, czy w firmie, w której dokonujemy montażu instalacji, otrzymamy tzw. paszport butli. Jest to certyfikat na zbiornik gazowy, a w dokumencie tym znajduje się m.in. numer butli, który powinien być zgodny z tym, który znajduje się na samym zbiorniku. W Katowicach profesjonalnymi usługami związanymi z instalacją LPG zajmuje się Auto Gaz Śląsk. Korzystając z usług autoryzowanych dystrybutorów, będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane, jak należy.

Rejestracja nowego lub używanego auta z instalacją LPG

Również w przypadku zakupu auta zasilanego gazem, niezależnie od tego czy jest to auto nowe, czy używane, musimy dokonać odpowiednich wpisów w dokumentach. W przypadku aut nowych, wyposażonych fabrycznie w system klasycznego zasilania autogazem wystarczy zgłosić się w ciągu 30 dni do wydziału komunikacji. Warto również wspomnieć, że samochody nowe wyposażone w instalację LPG muszą przechodzić przegląd diagnostyczny co roku od momentu rejestracji – samochody zasilane benzyną lub olejem napędowym pierwszy przegląd przechodzą dopiero po trzech latach. Przegląd jest również o 63 zł droższy od standardowego.

W przypadku aut używanych, zwłaszcza tych z zagranicy, niezbędne jest sprawdzenie, czy w dokumentach już znajduje się wpis o instalacji LPG. Jeśli nie – możemy mieć problem z zarejestrowaniem auta w Polsce. Co więcej, taki pojazd zostaje sprawdzony w specjalistycznym punkcie diagnostycznym, w celu określenia, czy zbiornik jest szczelny. Jeśli wszystko jest w porządku, konieczna jest ponowna legalizacja i dopiero wówczas pojazd może zostać zarejestrowany.

Comments are closed.