Brodawki, które potocznie nazywamy kurzajkami, są uciążliwym problemem dla wielu osób. Stanowią one dość nieestetyczny element na naszej skórze, co potrafi wprawić w zakłopotanie. Leczenie kurzajek często jest nieefektywne i długotrwałe.
Kurzajka co to jest?
Kurzajki są niczym innym, jak zmianami skórnymi występującymi w postaci narośli. Są one spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Szacuje się że około 10% populacji jest zarażona tym wirusem.
Do zakażenia owym wirusem dochodzi przez kontakt bezpośredni oraz pośredni. Bezpośrednim nazywamy kontakt z osobą zakażoną (np. uścisk dłoni). Natomiast pośrednim, kontakt z przedmiotami, które wcześniej były dotykane przez nosiciela wirusa (uchwyty, podłogi, ręczniki).
Miejsca, w których najczęściej dochodzi do zakażenia są ogólnodostępne. Chodzi tu o takie placówki, w których przewija się wiele osób i gdzie skóra może stykać się z zainfekowaną powierzchnią (baseny, sauny, sale gimnastyczne czy salony kosmetyczne).
W jaki sposób dochodzi do zakażenia?
Sam kontakt zdrowej skóry z wirusem nie musi skończyć się infekcją. Sytuacja jednak zmienia się wtedy, gdy wirus trafia na uszkodzony naskórek. Wszystko zależy także od naszego układu immunologicznego, który może być zbyt osłabiony i przegrać walkę z wirusem. Do najczęstszych lokalizacji brodawek należą dłonie, stopy, a także okolice narządów płciowych.
Błędem, który często przewija się u osób zakażonych, jest rozdrapywanie istniejących już kurzajek. Dochodzi wtedy do rozniesienia wirusa w nowe miejsca na naszym ciele. Wirus HPV najczęściej dotyka osób, u których jest znacznie obniżona odporność. Od chwili zakażenia do pojawienia się pierwszych brodawek może upłynąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie nosiciel może zakażać inne osoby.
Jak pozbyć się kurzajek?
Istnieje wiele możliwości leczenia brodawek, jednak ich leczenie jest długotrwałe. O wiele szybszą oraz bardziej efektywną metodą z pewnością będzie laserowe usuwanie kurzajek. Kurzajki są uciążliwym problemem, którego dzięki nowoczesnym metodom można się bardzo szybko pozbyć. Wykonanie takiego zabiegu zajmuje często maksymalnie kilka minut. Mniej więcej godzinę przed zabiegiem laserowego usuwania brodawek pacjent nakleja na miejsce zmian specjalne plastry, które zawierają substancje znieczulające. Blizna z reguły jest praktycznie niewidoczna.
W leczeniu brodawek wykorzystuje się intensywną wiązkę zogniskowanego światła lasera. Laser można stosować w dowolnym obszarze naszego ciała. Co więcej, wielu pacjentów uważa, że zabiegi laserowe są mniej bolesne aniżeli inne metody usuwania brodawek, takie jak cięcie chirurgiczne albo zamrożenie brodawek za pomocą ciekłego azotu. Czas regeneracji miejsca po usunięciu brodawki za pomocą lasera jest zależny od osoby i może trwać do kilku tygodni.
Początkowo w miejscu zabiegu widoczny jest niewielkich rozmiarów strupek, który po jakimś czasie samoistnie odpada. Należy pamiętać o tym, że w okresie po zabiegu nie należy go moczyć ani zmiękczać za pomocą płynów. Jest to bardzo ważne w przypadku późniejszego wyglądu blizny. Dlatego nie możemy ingerować w to, aby strupek szybciej odpadł.