Lipoliza iniekcyjna stała się bardzo popularnym zabiegiem, który pomaga zwalczyć niechciany nadmiar tłuszczu. Zabieg ten, jest nieinwazyjny, dlatego stał się bardzo dobrą alternatywą dla liposukcji która jest już zabiegiem bardziej rozległym. Na czym polega lipoliza iniekcyjna i kto może wykonać taki zabieg?
Lipoliza iniekcyjna – czym właściwie jest?
Lipoliza iniekcyjna to nieinwazyjny zabieg, który polega na wstrzyknięciu pacjentom mieszanin leków, które mają na celu zniwelowanie naszych komórek tłuszczowych. Ta praktyka, polega na zastosowaniu preparatów posiadających w składzie fosfatydylocholinie i dezoksycholanie (PCDC), deoksycholatu i np. L-karnityny czy krzemionki organicznej. Fosfatydylocholina i deoksycholat które zostają podane w występującą w danej partii ciała tkankę tłuszczową, spowodują rozpad trójglicerydów. L-karnityna natomiast znacznie przyspiesza metabolizm tłuszczu. Mieszanina jest wstrzykiwana bezpośrednio do tłuszczu podskórnego, poprzez wielokrotne mikroiniekcje. Pożądanym efektem końcowym jest usunięcie zlokalizowanych złogów tłuszczu.
Lipoliza iniekcyjna – wskazania do zabiegu i jego przebieg
Zabieg lipolizy iniekcyjnej, może wykonać praktycznie każda osoba, która planuje usunąć zbędną tkankę tłuszczową. Osoby szczupłe, aktywne fizyczne, czy trzymająca zbilansowaną dietę, również mogą poddać się takiemu zabiegowi, aby dodatkowo wymodelować ciało. Ten zabieg można zastosować na takie partie ciała jak:
- Uda
- Brzuch
- „boczki”
- Fałdy na plecach
- Podbródek
- Broda
- Pośladki
- Pachy
- Kolana
Warto jednak zaznaczyć, że lipoliza iniekcyjna nie jest odpowiednim zabiegiem dla osób z dużą nadwagą, otyłością czy bardzo dużą tkanką tłuszczową. W takich przypadkach zabieg będzie nieskuteczny, i lepszym rozwiązaniem będzie liposukcja, o ile stan zdrowia pacjenta na to pozwala.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej, poprzedzony jest dokładnym wywiadem lekarskim. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich chorobach, przyjmowanych lekach czy przebytych operacjach. Następnie lekarz zaznaczy obszar ciała, który zostanie poddany zabiegowi. Aby zapewnić całkowity komfort podczas zabiegu, pacjent zostaje znieczulony miejscowo. Przed wstrzyknięciem preparatu, lekarz dokładnie dezynfekuje wybrany fragment ciała. Następnie za pomocą malutkich igieł dokonuje iniekcji preparatu. W miejscu podania zabiegu wystąpi zaczerwienienie, a także może pojawić się chwilowe uczucie pieczenia czy rozpierania.
Rekonwalescencja oraz efekty po zabiegu
Zabieg lipolizy iniekcyjnej, jest bezpośrednią ingerencją w nasza skórę. Dlatego po zabiegu mogą pojawić się również takie dolegliwości jak:
- Obrzęk
- Ból
- Tkliwość
- Dłuższe zaczerwienienie
- Swędzenie
- Krwiaki
- Nadwrażliwość skórna
W przypadku pojawienia się takich dolegliwości, nie należy wpadać w panikę. Są to całkowicie normalne objawy rozpadu komórek tłuszczowych i reakcja na wykonany zabieg. Nie ma również przeciwwskazań aby w pełni wrócić do codziennych obowiązków. Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka, jednak uzależniona jest ona od ilości zabiegów. W tej kwestii decyzję o ilości i częstotliwości zabiegów podejmuje lekarz. Zdarzają się przypadki, w których zadowalające efekty są widoczne już po 1 zabiegu. Co zyskamy decydując się na zbieg lipolizy iniekcyjnej?
- Widoczna utratę centymetrów w miejscu w którym został wykonany zabieg
- Zdecydowana poprawę metabolizmu komórek naszej skóry
- Poprawę mikrokrążenia
- Poprawiona regenerację skóry
- Odżywienie skóry
Oprócz powyższych efektów, można również pozbyć się podwójnego podbródka, worków pod oczami, czy tłuszczu z policzków. Po tak przeprowadzonym zabiegu, można również pomyśleć o drenażu limfatycznym, aby dodatkowo wydalić komórki tłuszczowe. Warto dodać, iż często lipoliza iniekcyjna, jest zastosowana przy zabiegu liposukcji. Dlaczego? Ponieważ świetnie sobie radzi w przypadku powstania małych nierówności po zabiegu liposukcji.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?
Pomimo iż zabieg uznawany jest za nieinwazyjny, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Do takich przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim znaczną otyłość. Nie wolno również tego zabiegu zastosować u kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Osoby chorujące na cukrzycę, padaczkę , słaba krzepliwość krwi, również nie będą mogły skorzystać z lipolizy iniekcyjnej. Ważnym przeciwwskazaniem jest także alergia na zastosowane składniki, dlatego pamiętaj aby poinformować lekarza, o wszystkich problemach zdrowotnych. Nie każe z tych schorzeń całkowicie wyklucza wykonanie zabiegu, ostateczna decyzję zawsze podejmuje lekarz na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych badań.
Jeżeli szukasz sposobu na pozbycie się tkanki tłuszczowej, czy zniwelowanie małych niedoskonałości zabieg lipolizy będzie odpowiednim wyborem.