Wiadomo, że nieszczęścia chodzą po ludziach, mimo że Ci starają się ich unikać. Życie bywa nieprzewidywalne dla każdego z nas. Jest pełne niespodzianek, które niekoniecznie zawsze należą do tych pozytywnych. Wśród społeczeństwa nie da się znaleźć osoby, która nie odbyła wizyty u lekarza czy nie wylądowała w szpitalu. Wszyscy zmagamy się z przeróżnymi chorobami, schorzeniami lub dolegliwościami. Jednak nasuwa się pytanie, jak to wszystko wygląda z perspektywy lekarza oraz personelu?
Przygotowanie do zabiegu
Zabiegi można podzielić aż na trzy części, tj.: nagłe, pilne, planowe. Pomimo tego, że wszystkie wymagają specjalistycznej opieki, to przygotowanie do każdego z nich wygląda inaczej. Element, który łączy wszystkie typy zabiegów to odpowiednia diagnostyka, bowiem lekarz oraz personel muszą wiedzieć co leczą. Jednak dalsza część wymaga podziału, tzn.:
OPERACJE NAGŁE
- brak czasu na odpowiednie przygotowanie
- wkłucie do żyły centralnej
- zaaplikowanie cewnika do pęcherza
- pobieranie krwi w celu wykonania podstawowych badań
OPERACJE PILNE
- czas na przygotowanie wynosi do kilku godzin
- wykonywanie podstawowych badań, w tym RTG oraz badania na rozpoznanie
- uzupełnianie niedoborów
- zapoznanie z chorobami współistniejącymi pacjenta
OPERACJE PLANOWE
- odpowiednie przygotowanie czasowe
- wykonanie kompletu odpowiednich badań
- czas na wyleczenie wszelkich schorzeń współistniejących
- stała obserwacja stanu zdrowia pacjenta przed operacją
Podczas diagnozy bardzo ważnym elementem są podstawowe badania. Należą do nich m.in.: RTG płuc, grupa krwi, morfologia, jonogram, układ krzepnięcia, parametry nerkowe, EKG oraz inne, równie istotne np. hormony, parametry wątrobowe. W przypadku zabiegów pilnych oraz nagłych, zakres badań znacząco się zmniejsza, bowiem w takich momentach czas jest na wagę złota, a lekarze starają się działać na korzyść pacjenta oraz jego życia.
Warto pamiętać, że przygotowanie do zabiegu wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Personel musi posiadać wiedzę na temat przebytych lub aktualnych chorobach pacjenta czy przyjmowanych lekach. Nagłe sytuacje zmuszają lekarzy do podejmowania szybkich, ale skutecznych działań.
Niezbędne wyposażenie
Jak wiadomo, duża część zabiegów wymaga odpowiedniego wyposażenia oraz sprzętu. Większość z nich to małe, precyzyjne narzędzia, które są niezbędne do wykonania zabiegu lub operacji. Jest też część ochronna dla lekarza oraz przybory, których używa się do badań.
Niezbędnikami są m.in. kaniule, środki antyseptyczne, rękawiczki ochronne, maseczki chirurgiczne, jałowy pojemnik na mocz, igły, opatrunki czy gazy. Nie można również zapomnieć o skalpelu, nożyczkach, pincetach czy szczypcach. Wyposażenie potrzebne w trakcie oraz po zabiegu jest tak naprawdę zależne od tego, z czym zmaga się pacjent i jakie kroki postanowi podjąć lekarz. Narzędzi, których używa się w takich sytuacjach jest ogrom, a każde z nich ma własne przeznaczenie.
Działanie pooperacyjne
Czas po operacji jest niezwykle ważny dla personelu oraz rodziny pacjenta. W zależności od typu zabiegu, można odczuwać stres oraz zmartwienie. Zadaniem lekarza jest dobre wybudzenie pacjenta oraz ogólna ocena jego stanu. Kiedy pacjent odzyskuje świadomość, najczęściej zostaje przepytany o samopoczucie.
Natomiast lekarz wraz z personelem dba o dostarczenie odpowiednich lekarstw czy uzupełnienie płynów. Każdy zabieg czymś się wyróżnia i działania pooperacyjne zazwyczaj dostosowane są dla danego schorzenia. W niektórych przypadkach konieczne mogą się okazać dreny, sondy lub dodatkowe, pooperacyjne badania. Personel musi mieć również na uwadze żywienie pacjenta oraz przeciwdziałanie ewentualnym odleżynom.
Stan ogólny pacjenta i pobyt w szpitalu po zabiegu
Na barkach lekarza spoczywa ogromna odpowiedzialność za zdrowie oraz życie pacjenta. Wraz z zespołem musi on dbać o jego stan ogólny oraz zwracać uwagę na wszelkie potrzeby. Po zabiegu należy ocenić, czy zabieg przebiegł pomyślnie, bez niepożądanych komplikacji i skutków ubocznych.
Po każdym zabiegu należy zostać w szpitalu na określony przez lekarza czas, bowiem wtedy pacjent przebywa na obserwacji. Wywiady z lekarzem to kluczowy element każdego pobytu, ponieważ dzięki przekazanym informacjom będzie on mógł podjąć dalsze kroki w leczeniu. Jednak ważne, aby podczas rozmów z lekarzem nie ukrywać żadnych informacji, bowiem każda z nich może okazać się istotna.