Samochody, są uznawane za jedne z najwygodniejszych środków transportu w życiu codziennym. Niezależnie od tego, jakim autem jeździmy, należy pamiętać o wymianie opon, nie tylko na sezon zimowy. Jak dobrać odpowiednie opony? Czy warto kupić opony nowe czy bieżnikowane?
Jak prawidłowo dobrać opony do naszego samochodu?
W sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, wybór opon jest ogromny. Warto przed zakupem, zwrócić uwagę , na kilka ważnych elementów, ponieważ to opony, odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. Wyróżniamy 3 rodzaje opon dostępnych w sprzedaży :
- Letnie
- Zimowe
- Wielosezonowe / całoroczne ( warto zwrócić uwagę czy posiadają homologację zimową)
W przypadku opon wielosezonowych, nazywanych również całorocznymi, ich zakup będzie opłacalny, tylko w przypadku lekkich zim w mieście. Kupując nowe opony, należy zwrócić uwagę na:
- Odpowiedni rozmiar – widoczny jest na każdej oponie
( np. 185/65 R14), oraz w książce pojazdu. Rozmiar powinien on być także dopasowany do modelu auta. - Miejsce zamieszkania – tereny górzyste wymagają zakupu opon zimowych, w takim przypadku opony wielosezonowe, nie będą odpowiednim wyborem
- Bieżnik – powinien być dobrany do warunku i stylu naszej jazdy
- Klasę opon – tutaj wyróżniamy 3 klasy:
- – ekonomiczna – zalecana dla osób które nie jeżdżą zbyt dużo, oraz do samochodów średnich klas. Cena takich opon jest niewielka.
- – średnia – zalecany do jazdy w warunkach miejskich i na dłuższe trasy. Są lepszym rozwiązaniem dla osób, które wymagają więcej od opon.
- – wysoka – jakość adekwatna do ceny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich bieżników, ich zakup gwarantuje bezpieczeństwo. Zalecane do codziennej jazdy, a także samochodów z dużą mocą silnika.
- Cenę – czym droższe opony, tym lepsza jakość i większe bezpieczeństwo. W tym przypadku nie chodzi o dobrą firmę czy logo, a dobranie jak najlepszego modelu, który będzie bezpieczny, a dodatkowo w prawidłowy sposób, pozwoli wydobyć pełne możliwości podczas jazdy samochodem.
- Miejsce zakupu – warto wybrać renomowany sklep bądź serwis, który udzieli dodatkowej gwarancji podczas zakupu nowych opon.
- Data produkcji opony
Nowe czy używane?
Wiele wulkanizatorów czy portali sprzedażowych, oferuje opony używane w atrakcyjnych cenach. O ile ceny takich opon będą kuszące, o tyle ich jakość może być wątpliwa. Nie zależnie od tego, czy będą to opony wyższej klasy czy ekonomicznej, ich jakość nie będzie taka sama, jak w przypadku zakupu nowego kompletu opon. Dodatkowym minusem, jest fakt, iż opona ponownie zregenerowana, może być używana tylko przez rok, nie więcej. W przypadku zakupu źle zregenerowanej opony, wzrasta ryzyko jej uszkodzenia. Dlatego zalecamy zakup nowych opon np. w sklepie internetowym z nowymi oponami https://noweopony.pl/, nawet jeżeli miałaby to być klasa ekonomiczna. Gwarancję na nowe opony są zdecydowanie korzystniejsze i dłuższe. Nie zaleca się zakup opon używanych, do samochodów które posiadają napęd na 4 koła.
Jak prawidłowo odczytać rozmiar opony?
Patrząc na oponę, lub do książki pojazdu widzisz cyferki, które niewiele CI mówią, więc zastanawiasz się jak rozszyfrować takie liczby. Oto przykład:
205/55 R16 91 H
205 – szerokośc naszej opony podana w milimetrach
55 – profil a dokładniej wysokość. Czyli 55% z 205
R – opona radialna / może być również T-tubeless (bezdętkowa)
16 – średnica naszego koła, podana w calach
91 – indeks nośności – czyli maksymalnego obciążenia
H – oznacza maksymalną prędkość, z jaką możną się poruszać daną oponą
- Q – do 160 km/h
- R – do 170 km/h
- S – do 180 km/h
- H – do 210 km/h
- V – do 240 km/h
- W do 270 km/h
- Y do 300 km/h
Etykiety na nowych oponach – co oznaczają?
Opony które zostały wyprodukowane w UE, po roku 2012, muszą posiadać specjalna naklejkę z oznaczeniami. Naklejka umiejscowiona jest na bieżniku opony, zawiera takie informacje jak:
- Opór toczenia – klasa od A do G, gdzie klasa A oznacza największą ekonomiczność.
- Przyczepność – skala od A do G, oznacza drogę hamowania na mokrej nawierzchni
- Poziom hałasu – wszystkie opony spełniają wytyczne odnośnie norm decybeli, jednak można zakupić opony, które podczas jazdy będą mniej słyszane podczas szybkiej jazdy.
Kiedy należy wymienić opony?
Nie można jednoznacznie określić, kiedy należy wymienić opony na nowe. Należy jednak zwracać uwagę na ich eksploatację, wygląd, a także bieżnik. Warto zwrócić uwagę na gumę, ponieważ z upływem lat traci ona swoje właściwości. Nie należy eksploatować opony dłużej jak 7-10 lat. Równie ważna kwestią, jest posiadanie tych samych opon, aby podczas hamowania miały tą samą przyczepność. Można zastosować 2 różne komplety opon, ale tylko w przypadku kiedy 2 tylnie są takiej same, oraz 2 przednie również takie same ale innej firmy. Wiek można sprawdzić na oponie, jest to ciąg 4 cyfr np. 0508. Oznacza to iż opona została wyprodukowana w 5 tygodniu 2008 roku.
Pamiętaj, odpowiednia jakość opon ma swoja cenę, jednak nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie swoim, i swoich bliskich. Dobra jakość opon, uchroni cię w trakcie mocnego hamowania, ale również podwyższy komfort podróżowania. Dlatego nie warto oszczędzać kupując nowe opony, do swojego samochodu.