Wiadomoto Zdrowie Ospa wietrzna – objawy, powikłania, leczenie – półpasiec

Ospa wietrzna – objawy, powikłania, leczenie – półpasiec

6 min czytania
2
5,580
Ospa wietrzna objawy powikłania leczenie półpasiec

Tyle się mówi o chorobach w przedszkolu i szkole. Tak więc dziś na celownik wzięliśmy ospę wietrzną, która kiedy już „wejdzie” do klasy – powoli pokona wszystkich! Nawet Ci, którzy chorowali już na ospę wietrzną, mogą zachorować ponownie – na ospę, bądź półpasiec. Oczywiście są dostępne szczepienia (nie refundowane), które mogą mocno złagodzić chorobę – nie powstrzymają jej jednak. Im szybciej dziecko przechoruje ospę, tym lepiej. Im człowiek starszy, tym gorzej przejdzie tę chorobę.

Ospa wietrzna – co to za choroba?

Ospa wietrzna to choroba silnie zakaźna, można zarazić się nawet wtedy, kiedy osoba chora jeszcze nie ma widocznych objawów. Co więcej – wirus można złapać będąc nawet 10 metrów od osoby chorej!

Czy zarazić się można przez cały czas? Nie. Przestaje zarażać w momencie, kiedy zamiast pęcherzyków, pozostały już tylko strupki. Największa możliwość zakażenia się istnieje już 2 dni przed wystąpieniem wysypki, aż do momentu, kiedy na ciele będą już tylko strupki.

ospa wietrzna u dzieci
ospa wietrzna u dzieci

Objawy ospy wietrznej

Jakie są objawy ospy wietrznej?

 • ogólne złe samopoczucie,
 • brak apetytu,
 • ból brzucha, mięśni, gardła i głowy
 • dopiero potem występuje wysypka – na skórze i błonach śluzowych.
 • może również pojawić się wysoka temperatura (nawet 39 stopni C), a także powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i karkowych.

Powikłania po ospie wietrznej

Czy mogą pojawić się powikłania po tak popularnej chorobie? Oczywiście, zwłaszcza gdy jest nieodpowiednio leczona, przewiana, przeziębiona, bądź nie wyleczona do końca –

Mogą więc wystąpić:

 1. powikłania bakteryjne – zakażenia skóry a w ciężkich przypadkach nawet zakażenie krwi i sepsa,
 2. powikłania neurologiczne takie jak zapalenie mózgu, móżdżku i opon mózgowo-rdzeniowych,
 3. mogą również wystąpić takie powikłania jak: zapalenie płuc, odwodnienie, zapalenie stawów, nerek, wątroby, mięśnia sercowego.

Ospa wietrzna leczenie

Jeżeli choroba przebiega bez żadnych powikłań, wystarczy stosować leki o działaniu objawowym (odkażające, przeciwgorączkowe – jednak warto zapytać lekarza, które stosować najlepiej!), warto również zastosować leki przeciwwirusowe. Należy odkażać zmiany skórne środkami dezynfekcyjnymi, bądź roztworem gencjany (fioletowy płyn).

Mity na temat choroby

Kilka bardzo powszechnych mitów na temat ospy wietrznej:

 • Na ospę zachorować można tylko w dzieciństwie.
 • Jeżeli przechoruje się ospę w dzieciństwie to w dorosłym życiu już się nie zachoruje.
 • Ospa to choroba o lekkim przebiegu.
 • Wysypka zawsze jest dokuczliwa i swędzi.
 • Po ospie zawsze zostają blizny.
 • Chory zaraża tylko w momencie gdy ma wysypkę.
 • Ospą zawsze się zarazisz, jeśli tylko masz kontakt z chorym.

Półpasiec – choroba wirusowa

Warto również dodać tu kilka informacji o półpaścu, który łączy się nieco z ospą wietrzną. Półpasiec bowiem, podobnie jak ospa jest chorobą wirusową. Występuje tylko u tych osób, które wcześniej przechodziły ospę. Wysypka i ból spowodowany półpaścem występują najczęściej w obrębie tułowia.

Comments are closed.