Opony odgrywają kluczową rolę w naszym samochodzie. Chodzi tutaj głównie o nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Bieżnik opony to jedyne miejsce, przez które nasz samochód styka się z nawierzchnią.
Warto więc odpowiednio zadbać o jego kondycję i w razie potrzeby jak najszybciej wymienić opony na nowe. Wymianę całych kół można wykonywać we własnym zakresie posiadając wyłącznie klucz oraz podnośnik i fragment równej powierzchni. Inaczej jest w przypadku wymiany samych opon, tutaj niezbędna jest nieco bardziej zaawansowana technologia.
Kiedy wymienić opony?
Sezonowa zmiana opon, czyli wymiana pomiędzy oponami letnimi, a zimowymi powinna być przemyślana i starannie zaplanowana. Przy niskich warunkach oraz na śliskich oraz zaśnieżonych nawierzchniach opona letnia nie spełnia swojej roli, przez co narażamy się na wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze. Również w przypadku opony zimowej jazda przy wysokich temperaturach oraz po nagrzanym asfalcie nie jest korzystna. Możemy w ten sposób doprowadzić do przedwczesnego zużycia się naszych opon, a w trakcie ich użytkowania przy nieodpowiednich warunkach będziemy mieli do czynienia z ich głośną pracą oraz efektem tzw. „pływania” samochodu.
Zatem kiedy wymienić opony? Na zimowe wymieńmy w sytuacji, gdy średnia dobowa temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza powyżej zera oraz oczywiście w sytuacji, gdy spodziewamy się opadów śniegu lub oblodzenia. Na oponach zimowych jeździmy naturalnie do wiosny, jednak pamiętajmy, że gdy temperatura przekracza 15 stopni, tracą one swoje właściwości i zaczynają znacznie szybciej ulegać degradacji.
Kiedy powinniśmy wymienić opony na nowe?
Monitorowanie stanu ogumienia naszego samochodu jest obowiązkowym punktem, o który musi zadbać każdy kierowca. Wymiana opon w samochodzie na nowe jest konieczna z kilku przyczyn. Nie liczymy tu oczywiście takich sytuacji jak uszkodzenie mechaniczne opony, lecz zwracamy uwagę na podstawowe czynniki, czyli wysokość bieżnika oraz wiek opony.
Każda opona fabrycznie wyposażona jest w znacznik, który wyznacza skrajne dla bezpieczeństwa zużycie bieżnika. Jeśli osiągniemy ten punkt to musimy jak najszybciej dokonać wymiany opon w warsztacie lub serwisie ogumienia. Zbyt płytki bieżnik może doprowadzić do ograniczonego odprowadzania wody podczas deszczu, a co za tym idzie może dojść do zerwania przyczepności, np. podczas jazdy w zakręcie. Sprawdzając stan naszych opon powinniśmy również zwrócić uwagę na datę ich produkcji. Nawet jeśli bieżnik nadal będzie wysoki to wiek może powodować znacznie obniżoną przyczepność samochodu na śliskiej nawierzchni. Unikajmy zakładania do naszego samochodu opon starszych niż 7-8 lat ponieważ może to być dla nas po prostu niebezpieczne.
Na co zwracać uwagę przy wymianie opon?
Podczas wymiany opon powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Podstawowe to oczywiście parametry samej opony. Podstawowe to szerokość, średnica, wysokość profilu, rodzaj bieżnika, przeznaczenie oraz nośność i indeks prędkości. Oprócz tego serwis wymieniający nam opony powinien zadbać o to, by koła zostały starannie wywarzone i nie powodowały nawet najmniejszego bicia czy wibracji podczas jazdy.