Jednym z najpoważniejszych problemów podczas transportu jest to, że ustawione w ładowni towary przesuwają się po podłodze, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia i naraża firmę na poważne straty. Można tego uniknąć wykorzystując maty antypoślizgowe – jakie właściwości ma ten rodzaj zabezpieczenia ładunku?
Do czego służą maty antypoślizgowe w transporcie?
Mata antypoślizgowa zwiększa siłę tarcia, dzięki czemu zapobiega przesuwaniu się pakunków z towarami umieszczonymi w przestrzeni ładunkowej. Uzupełnia ona działanie pasów transportowych – jest to taki rodzaj zabezpieczenia, który utrzymuje towar w jednym miejscu, musi jednak mieć tak dopasowane parametry, by nie doszło do nadmiernego ściskania ładunku.
Maty umieszcza się przede wszystkim na podłodze ładowni, wagonu lub kontenera, ale często wykorzystywane są one także jako przekładki pomiędzy samymi towarami. Można ich używać zarówno w transporcie lądowym, jak i morskim czy lotniczym, ważne jest tylko, by powierzchnia, na których układa się maty, była sucha i czysta, w przeciwnym razie zabezpieczenie może stracić swoje właściwości.
Rodzaje mat antypoślizgowych
Mata, jeśli ma dobrze chronić cały ładunek, musi spełniać określone normy odnośnie grubości, wytrzymałości i przyczepności. Maty antypoślizgowe dostępne są w kilku wersjach:
- gumowe, o wysokim współczynniku tarcia
- płócienne, wykonane z siatki bawełnianej nasączonej specjalnym klejem
- miękkie, ze „sztucznej waty”, która szczelnie przylega do opakowań w towarem
- powlekane, z filcu i folii chroniącej przez zabrudzeniami
Bardzo podobne właściwości ma także papier antypoślizgowy, dostępny między innymi na pro-trans.pl. Papier zwiększa współczynnik tarcia pomiędzy podłogą a powierzchnią ładunku, zapewnia stabilne rozmieszczenie paczek i może być używany bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
Maty i papier antypoślizgowy dostępne są w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb firmy transportowej, możliwe jest także zamówienie maty w wymiarach podanych przez klienta. Wygodnym rozwiązaniem są maty/papier antypoślizgowy w belach – materiał nawinięty jest na wielkie rolki, tak że można go docinać na dowolną długość, co ułatwia idealne dopasowanie zabezpieczeń do rodzaju ładunku.