Wiadomoto Zdrowie Rutyna – właściwości i zastosowanie

Rutyna – właściwości i zastosowanie

3 min czytania
0
570
rutyna

Rutyna znana jest wszystkim, jako substancja występująca w duecie z witaminą C. Zazwyczaj witaminę C z rutyną stosuje się na przeziębienie i profilaktycznie w okresie wzmożonej zachorowalności na wszelkiego rodzaju infekcje.

Gdzie występuje rutyna i jakie ma właściwości?

jest związkiem organicznym z grupy glikozydów flawonoidowych. Pozyskuje się ją z wielu roślin np. perełkowca japońskiego, gryki, dziurawca, mięty, ruty, berberysu, aronii, fiołka trójbarwnego oraz czarnego bzu. Nie musimy oczywiście przyjmować od razu tabletek z wyciągiem z tych roślin. Odpowiednią ilość rutyny możemy zapewnić sobie, komponując posiłki z produktów bogatych w tę substancję. Rutynę znajdziemy w produktach takich jak: cebula, ziemniaki, marchewka, pomidory, jagody, cytryny, pomarańcze, winogrona.

Rutyna jako flawonoid jest silnym antyoksydantem, ma właściwości uszczelniające, przeciwwysiękowe i zmniejsza toksyczność utlenionego cholesterolu. Rutyna spowalnia utlenianie witaminy C, działa przeciwzapalnie i blokuje niektóre reakcje alergiczne.

Zastosowanie

Rutyna dzięki swoim szerokim właściwościom stosuje się:

  • Dla uszczelniania naczyń krwionośnych przy pajączkach,
  • Dla poprawy oporności razem z witaminą C,
  • W zaburzeniach krążenia żylnego,
  • W retinopatii cukrzycowej,
  • W miażdżycy naczyń,
  • Przy infekcjach takich jak grypa czy przeziębienie.

Mimo, że rutyna występuje w wielu suplementach czy kosmetykach nie jest obojętna dla organizmu. Długotrwałe stosowanie rutyny może wzmacniać działanie leków przeciwzakrzepowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a osłabia działanie leków przeciwdepresyjnych. Rutyna występuje w lekach i suplementach diety, ale także w kremach, które stosuje się dla skóry naczyniowej. Przy kuracji dla skóry naczyniowej można korzystać z kosmetyków i preparatów doustnych zawierających rutynę.

Rutyna jest substancją znaną już od XIX wieku, jej właściwości są sprawdzone przez wielu lekarzy i ich pacjentów. Watro wziąć pod uwagę tę substancję komponując swoją dietę, planując suplementację szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Comments are closed.