Wiadomoto Motoryzacja Sprawdzenie VIN – jak to zrobić, na co zwracać uwagę?

Sprawdzenie VIN – jak to zrobić, na co zwracać uwagę?

8 min czytania
0
295
kluczyki do samochodu

Sprawdzanie numeru VIN jest coraz popularniejsze przez osoby, które chcą kupić samochód używany. Niestety, w wielu przypadkach, zwłaszcza w przypadku samochodów do Polski sprowadzonych, deklarowana historia danego pojazdu znacząco różni się od tej prawdziwej – a m.in. jej weryfikację umożliwia rozkodowanie numeru VIN.

VIN, zwany również jako numer nadwozia, to indywidualny numer danego pojazdu. Oznacza to, że każdy samochód ma swój niepowtarzalny numer, a poszczególne dane na temat danego samochodu rejestrowane są właśnie z jego pomocą. Oznacza to, że sprawdzając i rozkodowując konkretny numer VIN, można dowiedzieć się więcej o historii danego samochodu.

Sprawdzanie numer VIN zagranicznego pojazdu

Oczywiście prostsze i znacznie pewniejsze jest sprawdzanie samochodu oraz jego numeru VIN, jeżeli jest on polskiej dystrybucji, lub jeżeli był on w Polsce przynajmniej przez jakiś czas. Wtedy część danych będzie dość dokładna i nie powinniśmy mieć problemów z ich rozkodowaniem. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku samochodów sprowadzanych – tutaj należy korzystać z portali, które oferują nie tylko bazy danych z Unii czy Stanów Zjednoczonych, ale również są one jak najbardziej aktualne. Przykładem takiego portalu jest Historiaszkod.pl, gdzie dodatkowo sprawdzanie VIN możliwe jest już od 0 zł!

Czy sprawdzanie numer VIN kosztuje?

To zależy od platformy, którą wybierzemy oraz celu, który chcemy uzyskać. Podstawowe informacje można zbierać zupełnie za darmo, i przykładem platformy, gdzie jest to możliwe, jest Historiaszkod.pl – to właśnie tutaj za darmo uda nam się sprawdzić, czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, czy nie.

Jeżeli nie – możemy założyć, że takich sytuacji naprawdę nie było, jeżeli jednak zdarzenie się ukażą, w takim przypadku możemy zapłacić, by dowiedzieć się o nich więcej. Nie trafimy jednak na sytuację, w której wykupimy dostęp do danych danego samochodu, po czym okażę się, że samochód nie miał kolizji i informacji jest bardzo niewiele, i nie są one bardzo istotne.

kobieta siedzaca na samochodzie

Jakie informacje dostarcza rozkodowany numer VIN?

Rozkodowany numer VIN dostarcza bardzo wiele bardzo zróżnicowanych informacji, dotyczą one jednak ogólnie historii danego samochodu. Numer VIN może informować nas o podstawowych danych na temat danego samochodu, ale również na temat zarejestrowanych liczników przejechanych kilometrów, na temat kolizji i wypadków, na temat kradzieży czy zmiany właścicieli.

W przypadku kolizji i wypadków dane potrafią być bardzo szczegółowe i mogą one dotyczyć tego, gdzie szkoda miała miejsce, kiedy, ile wyniosła, które elementy samochodu zostały uszkodzone, a w niektórych wypadkach możemy trafić również na zdjęcia samochodu po zdarzeniu, jeszcze przed jego naprawą. Widać więc, że takie dane w rękach osoby doświadczonej powiedzą, które elementy samochodu należy dokładnie sprawdzić podczas oględzin lub podpowiedzą, czy samochód warto jest kupienia, czy też nie.

Czy sprawdzanie numeru VIN sprawia, że nie jest konieczna kontrola stanu technicznego pojazdu?

Zdecydowanie nie, jeżeli chcemy mieć jak największą pewność tego, że samochód, który kupujemy, naprawdę wart jest ceny, którą za niego płacimy, w takim wypadku należy nie tylko sprawdzić i rozkodować numer VIN, ale również zdecydować się na techniczne sprawdzenie danego samochodu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić sami, warto zdecydować się na jedną z firm, która oferuje sprawdzanie samochodu używanych dla klientów indywidualnych. Niektóre z firm w ramach poszczególnych pakietów usług oferuję również sprawdzanie numeru VIN, jest to więc tak naprawdę pakiet 2 w 1.

Czy warto sprawdzać numer VIN samochodu przed zakupem?

Jak najbardziej, i najlepiej zrobić to nie tylko przed samym zakupem, ale również przed udaniem się na oględziny. Dzięki temu podczas niech nie tylko będziemy wiedzieli, na które elementy samochodu warto zwrócić szczególną uwagę, ale będziemy mieli również szansę dopytać o wszystkie nurtujące nas kwestie, jak np. kolizje i wypadki, w których samochód brał udział, jednak informacja o nich nie została zamieszczona w ogłoszeniu sprzedaży takiego pojazdu.

Sprawdzenie numer VIN, jego rozkodowanie, a następnie przeprowadzenie dokładnej kontroli i oględzin samochodu, wraz z jazdą testową sprawi, że mamy znacznie większe szanse na kupienie samochodu, który nie okaże się nietrafioną inwestycją.

Comments are closed.