Od wielu lat coraz większą popularnością cieszy się manicure hybrydowy. Wraz z rosnącym zainteresowaniem ta metoda stylizacji paznokci wzrasta nasza wiedza na temat jego zalet i wad. Reklamowany jako doskonała alternatywa dla zwykłych emalii może spowodować uczulenie na hybrydę. Czym objawia się uczulenie na lakier hybrydowy? Dlaczego ta metoda stylizacji jest tak popularna?
Czym właściwie jest lakier hybrydowy?
Lakier hybrydowy jest to odmiana lakieru do paznokci, który pod wpływem lampy UV lub LED utwardza się na płytce. Efekt utrzymuje się ok. 3 tygodni.
W skład lakieru najczęściej wchodzą toulen, ftalan i aldehyd. Są to substancje chemiczne, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Pojawiły się jednak emalie na bazie naturalnych składników. Znajdziemy je pod nazwą lakier hybrydowy z formułą 3- free. Najczęściej wybierane przez alergików.
Rodzaje lakierów hybrydowych
Wyróżniamy następujące rodzaje lakierów hybrydowych:
- tradycyjny – do wykonania manicure tą emalią potrzebujemy dodatkowo bazę UV oraz TOP COAT ( warstwą nabłyszczająca)
- 3 w 1 – nie nakładamy na paznokcie trzech różnych warstw, ponieważ wszystkie znajdują się w jednej buteleczce
- 5 w 1 – oprócz komfortu nałożenia wszystkich warstw w jednym kroku dochodzi możliwość nadbudowana i przedłużenia paznokcia
- bez lampy – nie utwardzamy nałożonej warstwy emalii lampą UV lub LED. Lakier ten nie jest tak wytrzymały jak tradycyjna hybryda, ale jest trwalsza od zwykłej emalii do paznokci. Dodatkowym atutem jest możliwość jego usunięcia za pomocą zmywacza do paznokci.
- termiczny – kolor zmienia się pod wpływem temperatury.
Aplikacja lakieru hybrydowego
Pierwszym krokiem jest usunięcie skórek, wygładzenie płytki oraz nadanie paznokciem pożądanego kształtu. Zależy nam na estetycznym wyglądzie. Następnie musimy oczyścić płytkę za pomocą tak zwanego cleanera ( odtłuszczacz) . Nakładamy bazę i utwardzamy ją za pomocą lampy. Zalecane jest powtórzenie tej czynności, po każdej aplikacji stosujemy cleaner. Przyszedł czas na aplikację wybranego przez nas koloru ( a wybór jest ogromny). Po raz kolejny używamy lampy. Ostatnim krokiem jest nałożenie TOP COAT-u, który również musimy utwardzić. Przecieramy cleanerem i gotowe. Możemy cieszyć się pięknymi paznokciami.
Ściąganie lakieru hybrydowego
Popularnym sposobem ściągnięcia hybryd jest użycie frezarki. Potrzebna jest do tego doświadczenie, żeby nie uszkodzić paznokci. Można zrobić to również za pomocą acetonu. Jest to metoda nieco bardziej czasochłonna oraz wiąże się z możliwością osłabienia płytki. Namaczamy wacik w acetonie, przykładamy go do paznokcia, owijamy folia. Po około 15 minutach ściągamy, drewniana szkatułka usuwamy lakier, pozostałości spiłujemy pilnikiem.
Uczulenie na hybrydę
Kilka godzin po aplikacji lakieru pojawiły się pęcherzyki wokół paznokcia, skóra zaczerwieniła się i swędzi? Najprawdopodobniej mamy uczulenie albo na hybrydę, albo na bazę. Początkowe objawy są uciążliwe, z czasem, gdy nie usuniemy hybrydy mogą pojawić się poważne syndromy. Należą do nich ból i puchnięcie palców, łuszczenie się naskórka, oddzielenie paznokcia od łożyska, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Co robić, gdy wystąpią objawy uczulenia na hybrydę?
Podstawowym krokiem jest usunięte źródła uczulenia, czyli hybrydy. Powinniśmy zrobić to jak najszybciej. W razie wystąpienia silnej reakcji alergicznej należy udać się do lekarza, który dobierze właściwe leki minimalizujące objawy uczulenia na hybrydę. Ważne jest, abyśmy natłuszczali oraz nawilżali skórę wokół paznokcia emolientami. Ma to na celu przyspieszenie regeneracji naskórka.
Jakie są jego wady i zalety?
Zalety lakieru hybrydowego
Manicure hybrydowy wybierany jest ze względu na trwałość. Efektem cieszymy się ok. 3 tygodnie. Dzięki temu oszczędzamy czas, który traciliśmy na częste zmywanie emalii i jej ponowne nakładanie. Płytka paznokcia jest twarda, więc trudniej ją uszkodzić. Szeroka paleta barw oraz mocno napigmentowane kolory nas nie ograniczają w wyborze. Każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwość wykonywania manicure w domu to także oszczędność czasu oraz pieniędzy, które zostawili byśmy u kosmetyczki.
Wady lakieru hybrydowego
Możliwość pojawienia się uczulenia na hybrydę, jest poważnym minusem. A zdarza się to coraz częściej. Dodatkowo po ściągnięciu hybrydy zauważymy, że płytka jest osłabiona, mogą pojawić się pęknięcia oraz złamania paznokci. Warto zrobić sobie przerwę od tego lakieru, aby płytka się wzmocniła i zregenerowała.
Lakier daje nam nieograniczony wybór zdobienia paznokci. Ogrom zalet przekonuje coraz więcej kobiet. Warto jednak znać objawy uczulenia na hybrydę, abyśmy mogły jak najszybciej zareagować. Pozwoli to uniknąć poważnych komplikacji. Nawet nałożenie lakieru może nieść ze sobą przykre konsekwencje.