Z czym wiąże się zakup używanego samochodu? Chociaż dla wielu osób jest to spełnienie marzeń, w ankietach dotyczących transakcji na rynku wtórnym owe marzenia nie zajmują najwyższej pozycji. Znacznie częściej pojawiają się określenia: ryzyko, trudności formalne, brak opieki nad klientem, kłopoty z finansowaniem i wątpliwe pochodzenie oferowanych aut. Innymi słowy, potencjalni nabywcy szukają sposobów i opisów metod uniknięcia tych barier. Jak sprawnie i bezpiecznie kupić używane auto? Sprawdźmy.
Samochód używany, od czego zacząć?
Mimo że w przybliżeniu każdy przyszły posiadacz czterech kółek wie, czego oczekuje, z przyjemnością zgłębia zakamarki internetu, podziwiając piękne, lśniące i zadbane pojazdy oferowane na różnych portalach motoryzacyjnych.
Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że wraz z rosnącą świadomością konsumencką, potencjalni nabywcy samochodów używanych nauczyli się dostrzegać pewne drobne nieścisłości pojawiające się w ogłoszeniach. To z kolei rodzi pytania o to, czy podany rocznik dotyczy daty produkcji, czy też pierwszej rejestracji. Co w rozumieniu oferenta oznacza określenie „bezwypadkowy” i z kim tak naprawdę ma być podpisana umowa?
Niestety, dosyć często spotykanym błędem, jest brak refleksji na temat „super korzystnej ceny”, chociaż akurat ta kwestia nie powinna budzić wątpliwości. Wystarczy postawić się w pozycji sprzedawcy. Czy na jego miejscu sprzedalibyśmy pojazd w olśniewającym stanie, nigdy nieuszkodzony w wypadku i do tego od zawsze garażowany za kwotę powiedzmy trzech lub czterech tysięcy złotych? Odpowiedź wydaje się oczywista, a jednak sztuczka z ceną często potrafi zakłócić proces zdroworozsądkowego myślenia.
Tak więc pierwszym krokiem zmierzającym do zakupu samochodu używanego jest poprawna ocena oferty. Porównanie cen innych, podobnych modeli pozwoli nam zweryfikować wiarygodność oferty, w czym dodatkowo pomoże prośba o podanie np. numeru VIN oraz sprawdzenie, czy pojazd był już rejestrowany w Polsce.
Kolejnym etapem będą oględziny auta. Jednak w przypadku, kiedy nabywca nie ma odpowiedniej wiedzy technicznej, prawdopodobieństwo, że ocena przyniesie pozytywne i wartościowe skutki, jest raczej mizerne. Wynajęcie mechanika na cały dzień (pojazd może znajdować się na drugi krańcu Polski) także nie wchodzi w rachubę.
Dla kogoś, kto nie ma do czynienia z mechaniką pojazdową praktycznie wszystko, co błyszczy jest sprawne. Warto dodać, że sprzedający są przygotowani nawet na krótką jazdę próbną, co nie jest tożsame z samodzielnym powrotem do domu. Kilka i kilkaset kilometrów w rzeczywistości robi szaloną różnicę.
A co z prawami konsumenckimi, rękojmią, gwarancją i możliwością zwrotu?
Polskie prawo, w szczególności kodeks cywilny przewiduje prawną ochronę konsumentów, jednak egzekucja tych praw przed sądem nie jest ani łatwa, ani tania, ani niestety skuteczna.
Z powyższego wynikałoby, że najlepszym rozwiązaniem, byłaby rezygnacja z zakup samochodu używanego. Czy na pewno?
Samochód używany z salonu
Prześledźmy procedurę jeszcze raz, od początku, z tą różnicą, że oto stoi przed nami powiedzmy używana Toyota z gwarancją w salonie samochodowym o ustalonej renomie.
Autoryzowany salon najpierw poddaje pojazd szczegółowemu audytowi technicznemu, obejmującemu aż 145 punktów kontrolnych.
Czynności kontrolne:
- Stan techniczny;
- Historia auta;
- Historia serwisowania.
Dlaczego tak się dzieje, skąd ta dbałość? Przyczyna jest prosta.
Szanujący siebie, swoich klientów i swój dorobek dealer nie pozwoli na dopuszczenie do sprzedaży, pod własną marką auta, które nie spełnia odpowiednich wymogów jakościowych i technicznych.
Nie pozwoli też na to, by zaniedbać procedur bezpieczeństwa w postaci ustalenia pełnej historii pojazdu. Dotyczy to w równym stopniu eksploatacji, jak i pochodzenia. Używana Toyota z gwarancją w renomowanym salonie będzie mieć pełną, kompletną dokumentację.
Kolejnym zaskoczeniem może wydać się fakt, iż świeżo nabyty pojazd można zwrócić w ciągu czternastu dni, bez podawania przyczyny. Jest to prawo gwarantowane, jednak próżno doszukiwać się o nim wzmianki w rozmowie z niesolidnym sprzedawcą.
Zakup pojazdu używanego mimo wszystko jest poważną inwestycją. Można się zatem spodziewać, iż klient będzie oczekiwał pewnej formy wsparcia finansowego, niezbędnego do zawarcia transakcji.
Samochód używany z salonu, formalności
Autoryzowany salon samochodowy jest przygotowany także i na taką ewentualność. Współpracując z instytucjami finansowymi, zaoferuje program kredytowy na preferencyjnych warunkach. Ponadto zadba o korzystną ofertę ubezpieczenia samochodu i załatwi formalności związane z rejestracją. Pojazd wyjeżdżający z salonu powinien być w pełni przygotowany do eksploatacji pod względem technicznym i prawnym. Wisienką na torcie będzie roczna gwarancja, co powinno ostatecznie przekonać niezdecydowanych.
Opisaliśmy dwa, z pozoru podobne warianty zakupu samochodu używanego. W jednym i drugim przypadku chodzi o to samo, jednak, jak widać, nie tylko cel jest istotny, liczy się także metoda realizacji. Czy zakup auta używanego w salonie spełni Wasze oczekiwania i nadzieje?
Wszystko wskazuje na to, iż tak właśnie się stanie.