Najem auta w większości przypadków kojarzy się z krótkookresowym rozwiązaniem. Nie każdy jednak wie, że istnieje również coś takiego jak wynajem długoterminowy samochodu. Co więcej, jest to usługa, która szybko zyskuje na popularności. Na czym dokładnie polega wynajem długoterminowy samochodu? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?
Wynajem długoterminowy samochodu to alternatywa dla leasingu lub kredytu samochodowego. Na czym polega? W tym przypadku najemca płaci stały abonament za użytkowanie pojazdu. Po zakończeniu umowy auto wraca natomiast do właściciela, czyli firmy specjalizującej się w wynajmie. Warto pamiętać, że umowa najmu długoterminowego, która określa wszystkie warunki usługi zawierana jest minimum na 24 miesiące. Maksymalnie może trwać z reguły do 48 miesięcy.
Ile wynosi wspomniany abonament za użytkowanie auta? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od modelu samochodu, czy dodatkowych warunków zawartych w umowie. Należy jednak podkreślić, że w cenie abonamentu znajdują się zazwyczaj m.in. przeglądy, ubezpieczenie, assistance, a także naprawy i wymiana zużytych części eksploatacyjnych. Klient może skorzystać również z auta zastępczego, co zapewni ciągłość użytkowania np. w przypadku awarii, kolizji, czy wypadku. Zauważyć można więc, że wynajem długoterminowy samochodu to model, w którym klient otrzymuje do dyspozycji fabrycznie nowe auto, a po jego stronie jest jedynie tankowanie oraz użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.
Zalety długoterminowego wynajmu samochodu
Wynajem długoterminowy samochodu to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Do korzyści, które odnosi najemca zalicza się przede wszystkim:
– dostępność dla osób fizycznych i firm,
– możliwość użytkowania nowego samochodu w zamian za opłacanie miesięcznego abonamentu,
– stałość opłat, ponieważ abonament jest określany z góry na cały czas trwania umowy,
– brak problemów z odsprzedażą auta używanego, czy utratą jego wartości,
– brak wkładu własnego,
– brak badania zdolności kredytowej,
– brak kosztów ubezpieczeń, serwisu itp.,
– możliwość elastycznego dopasowania oferty oraz ustalenia odpowiedniego limitu kilometrów (na rynku dostępny jest również długoterminowy wynajem samochodu bez limitu kilometrów),
– możliwość zaliczenia abonamentu do kosztów uzyskania przychodu.
W jakich sytuacjach wynajem długoterminowy samochodu jest dobrym rozwiązaniem?
Na podstawie wymienionych w poprzednim akapicie zalet można stwierdzić, że wynajem długoterminowy samochodu to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim jest to dobra opcja dla osób, które chcą jeździć fabrycznie nowym samochodem, ale nie chcą lub nie mogą kupić go na własność. Przyczyną takiej sytuacji może być nie tylko brak środków, ale również niechęć wynikająca ze świadomości trudności związanych z późniejszą odsprzedażą auta, czy jego utratą wartości. Wynajem jest również korzystniejszy ze względu na fakt, że w tym przypadku naprawy i administracja autem leży po stronie właściciela pojazdu, czyli firmy oferującej najem aut. W przypadku zakupu na własność wszystko należy organizować samodzielnie.
Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem, które sprawdza się również w przypadku przedsiębiorców, którzy potrzebują auta służbowego, ale nie chcą wydawać własnych środków, czy zaciągać kredytu. Wynika to z faktu, że wynajem długoterminowy samochodu w odróżnieniu od leasingu, czy kredytu samochodowego nie obciąża zdolności kredytowej. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość kredytowania innych wydatków.
Podsumowując należy stwierdzić, że wynajem długoterminowy samochodu to usługa, która jest bardzo atrakcyjna. Świadczy o tym rosnąca popularność, która wynika z korzyści uzyskiwanych przez klientów wynajmujących samochody w tym modelu. Należy jednak zaznaczyć, ze poziom zadowolenia uzależniony jest przede wszystkim od podpisania umowy z wiarygodną firmą, która posiada najwyższej jakości ofertę. Ważne jest również, by dostosować zapisy umowy do własnych potrzeb oraz specyfiki użytkowania auta.