Wiadomoto Dom Wysokie temperatury – niebezpieczne również w mieszkaniu

Wysokie temperatury – niebezpieczne również w mieszkaniu

7 min czytania
0
734
Wysokie temperatury – niebezpieczne również w mieszkaniu

Lato 2019 przyniosło ze sobą rekordowo wysokie temperatury, przekraczając dotychczasową średnią o 2,5°C. I chociaż w historii wiele razy występowały tak ekstremalnie gorące dni, nie były to całe ich serie. Tzw. fale upałów są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia – są odpowiedzialne za znaczący wzrost liczby zgonów, w porównaniu z dniami o niższej temperaturze.

Słońce bywa wrogiem

Nasze organizmy nie lubią wysokich temperatur. Już samo dłuższe w nich przebywanie nie jest dla nas korzystne, a jeśli połączymy to np. z dodatkowym wysiłkiem fizycznym, może to mieć przykre skutki:

  • Odwodnienie

Jeśli w upalny dzień utracimy kilka litrów wody wraz z potem i nie dostarczymy jej z powrotem, może dojść do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pierwszym sygnałem odwodnienia jest silne uczucie pragnienia, które ignorowane prowadzi do wystąpienia bólu głowy, senności, rozdrażnienia, a w konsekwencji nawet utraty przytomności.

  • Hipertermia

To stan, w którym ciało narażone na przebywanie w podwyższonej temperaturze nie jest w stanie obniżyć temperatury własnej. Hipertermia jest często mylona z gorączką, ale w jej przypadku chory nie odczuwa tzw. „zimnych potów”, a jedynie falę gorąca. Pojawiają się zawroty głowy, nudności i wymioty, szybsze bicie serca, omdlenia, zaburzenia koordynacji ruchowej.

  • Udar cieplny

Następuje w momencie, gdy temperatura ciała przekracza 41°C i jest najbardziej niebezpiecznym, bezpośrednio zagrażającym życiu skutkiem przegrzania organizmu. Może doprowadzić do zmian w tkankach i komórkach, a w przypadku braku fachowej pomocy – do śmierci.

Hipertermia występuje nie tylko w wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne – niekorzystne dla zdrowia jest również przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach.

Za wysoka temperatura w domu to gorsze samopoczucie, spadek poziomu koncentracji i jakości snu, ogólne zmęczenie i drażliwość.

Tropikalny klimat w mieszkaniu? Pomoże klimatyzacja

Prócz stosowania się do podstawowych zasad w czasie upału, takich jak regularne picie wody, czy wietrzenie pomieszczeń wyłącznie w nocy i wczesnym rankiem, warto zainwestować w klimatyzator przenośny – urządzenie, które pomoże przetrwać wysokie temperatury, a jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż montaż tradycyjnej klimatyzacji.

Wśród klimatyzatorów przenośnych wyróżniamy:

  • Klimatyzację typu split i multi split, w której skraplacz jest oddzielną jednostką, przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Z tego względu klimatyzator tego typu sprawdzi się raczej w domach wolnostojących, ponieważ emituje hałas.
  • Klimatyzatory jednoczęściowe, które odprowadzają ciepło na zewnątrz za pomocą rury wyrzutowej, więc potrzebują miejsca przy oknie lub drzwiach balkonowych. Są łatwe w montażu, mobilne, a ich relacja ceny do wydajności chłodzenia jest bardzo korzystna.

Można również spotkać urządzenia chłodzące bez rury wyrzutowej, nazywane przez producentów klimatyzatorami, jednak są to klimatyzery. Czynnikiem chłodzącym jest w tym przypadku woda, która nawilża powietrze, ale efekt chłodzenia jest ledwo wyczuwalny – jego skuteczność jest więc dużo niższa niż klimatyzacji.

Nie kupuj urządzenia chłodzącego pod wpływem wyłącznie impulsu czy zapewnień producenta. Sprawdź klimatyzatory pokojowe w rankingu Wybierzoczyszczacz.pl i dobierz go do swoich potrzeb.

Źródło: https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/udar-cieplny-udar-sloneczny-objawy-pierwsza-pomoc-czym-jest-grozna-hipertermia

One Comment

  1. tomek

    21 grudnia 2020 at 12:41

    nie jets to dobre, ja w tym roku zainwestowałem w klimatyzator, ale w bloku zawsze jets upalnie. Teraz jest coraz cieplej w sezonie i staje się to już nie do wytrzymania, tak smao w pracy, takze ja sie cieszę z montażu klimatyzatora