Lato 2019 przyniosło ze sobą rekordowo wysokie temperatury, przekraczając dotychczasową średnią o 2,5°C. I chociaż w historii wiele razy występowały tak ekstremalnie gorące dni, nie były to całe ich serie. Tzw. fale upałów są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia – są odpowiedzialne za znaczący wzrost liczby zgonów, w porównaniu z dniami o niższej temperaturze.
Słońce bywa wrogiem
Nasze organizmy nie lubią wysokich temperatur. Już samo dłuższe w nich przebywanie nie jest dla nas korzystne, a jeśli połączymy to np. z dodatkowym wysiłkiem fizycznym, może to mieć przykre skutki:
- Odwodnienie
Jeśli w upalny dzień utracimy kilka litrów wody wraz z potem i nie dostarczymy jej z powrotem, może dojść do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Pierwszym sygnałem odwodnienia jest silne uczucie pragnienia, które ignorowane prowadzi do wystąpienia bólu głowy, senności, rozdrażnienia, a w konsekwencji nawet utraty przytomności.
- Hipertermia
To stan, w którym ciało narażone na przebywanie w podwyższonej temperaturze nie jest w stanie obniżyć temperatury własnej. Hipertermia jest często mylona z gorączką, ale w jej przypadku chory nie odczuwa tzw. „zimnych potów”, a jedynie falę gorąca. Pojawiają się zawroty głowy, nudności i wymioty, szybsze bicie serca, omdlenia, zaburzenia koordynacji ruchowej.
- Udar cieplny
Następuje w momencie, gdy temperatura ciała przekracza 41°C i jest najbardziej niebezpiecznym, bezpośrednio zagrażającym życiu skutkiem przegrzania organizmu. Może doprowadzić do zmian w tkankach i komórkach, a w przypadku braku fachowej pomocy – do śmierci.
Hipertermia występuje nie tylko w wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne – niekorzystne dla zdrowia jest również przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach.
Za wysoka temperatura w domu to gorsze samopoczucie, spadek poziomu koncentracji i jakości snu, ogólne zmęczenie i drażliwość.
Tropikalny klimat w mieszkaniu? Pomoże klimatyzacja
Prócz stosowania się do podstawowych zasad w czasie upału, takich jak regularne picie wody, czy wietrzenie pomieszczeń wyłącznie w nocy i wczesnym rankiem, warto zainwestować w klimatyzator przenośny – urządzenie, które pomoże przetrwać wysokie temperatury, a jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż montaż tradycyjnej klimatyzacji.
Wśród klimatyzatorów przenośnych wyróżniamy:
- Klimatyzację typu split i multi split, w której skraplacz jest oddzielną jednostką, przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Z tego względu klimatyzator tego typu sprawdzi się raczej w domach wolnostojących, ponieważ emituje hałas.
- Klimatyzatory jednoczęściowe, które odprowadzają ciepło na zewnątrz za pomocą rury wyrzutowej, więc potrzebują miejsca przy oknie lub drzwiach balkonowych. Są łatwe w montażu, mobilne, a ich relacja ceny do wydajności chłodzenia jest bardzo korzystna.
Można również spotkać urządzenia chłodzące bez rury wyrzutowej, nazywane przez producentów klimatyzatorami, jednak są to klimatyzery. Czynnikiem chłodzącym jest w tym przypadku woda, która nawilża powietrze, ale efekt chłodzenia jest ledwo wyczuwalny – jego skuteczność jest więc dużo niższa niż klimatyzacji.
Nie kupuj urządzenia chłodzącego pod wpływem wyłącznie impulsu czy zapewnień producenta. Sprawdź klimatyzatory pokojowe w rankingu Wybierzoczyszczacz.pl i dobierz go do swoich potrzeb.