Wiadomoto Zdrowie Zamawianie w aptekach online – czy to bezpieczne?

Zamawianie w aptekach online – czy to bezpieczne?

7 min czytania
0
293
zamawianie w aptekach online czy to bezpieczne

Zakupy w sieci od wielu lat zyskują coraz bardziej na popularności. Do takiej formy zakupów przekonują się nawet najwięksi sceptycy. W sieci znaleźć można również apteki internetowe, które oferują ogromny asortyment dostępnych leków, suplementów, dermokosmetyków, sprzętu medycznego czy środków higienicznych. Wybór odpowiedniej apteki, gdzie dokonamy swoich zakupów uzależniony jest od wielu czynników. Czy faktycznie takie zakupy są bezpieczne? Czym kierować się podczas wyboru apteki internetowej? Dziś odpowiemy na te nurtujące pytania. Zapraszamy do krótkiej lektury!

Co można kupić w aptece internetowej?

Zakupy w aptece online różnią się tym od zakupów stacjonarnych, że nie mamy możliwości zakupu leków na receptę z dostawą do domu. Polskie prawo stanowi, że apteki internetowe mogą sprzedawać leki przepisane na receptę, ale z koniecznością odbioru osobistego we wskazanej aptece stacjonarnej. Wiele aptek działa właśnie w ten sposób i sporo pacjentów przekonuje się do takiego sposobu zakupów. Inaczej jest w przypadku leków bez recepty, dermokosmetyków, suplementów diety czy sprzętu medycznego- takie produkty możemy kupować w dowolnej ilości z dostawą prosto pod drzwi naszego domu. Oczywiście w niektórych aptekach mamy również możliwość odbioru osobistego w aptece stacjonarnej. Sposób dostawy jest więc uzależniony od preferencji kupującego. Niemniej jednak jednym z największych atutów zakupów online jest właśnie dostawa do naszego domu.

Bardzo często kobiety w ciąży robią zakupy w aptekach internetowych, gdzie kompletują wyprawkę dla siebie i swojej pociechy. W aptekach znaleźć można nie tylko potrzebne środki pielęgnacyjne, ale również środki higieniczne, które są niezbędne podczas porodu. Dzięki szerokiemu asortymentowi dostępnemu w aptece możliwe jest zamówienie kompletnej listy potrzebujących rzeczy w jednym miejscu- to szczególnie duże ułatwienie podczas kompletowania wyprawki ciążowej.

Dlaczego apteki online zyskują na popularności?

Klienci coraz chętniej przenoszą swoje zakupy do sieci. Wynika to przede wszystkim z komfortu ich robienia, a także z dużej oszczędności czasu. Apteka online daje swobodną możliwość wyboru potrzebnych produktów. Dodatkowo każdy klient ma możliwość porównania cen w Internecie, które zazwyczaj są o kilka procent tańsze niż w tradycyjnych aptekach stacjonarnych. Kupując w sieci mamy również swobodną możliwość przeanalizowania wszystkich składów leków czy suplementów diety. Dodatkowo nasze zakupy możemy zrobić o dowolnej godzinie- to szczególnie duże ułatwienie dla osób pracujących w nienormowanych godzinach. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że apteki stacjonarne są już zamknięte po skończonej pracy, dlatego zakupy w sieci dają swobodną możliwość zakupów.

Czy zakupy w sieci są bezpieczne? Jak to sprawdzić?

Bezpieczeństwo zakupów w sieci jest bardzo istotne z perspektywy kupującego. Najważniejsze to mieć pewność, że apteka online, którą wybraliśmy i planujemy w niej zrobić zakupy działa legalnie. Jak to sprawdzić? Na stronie apteki powinno widnieć logo białego krzyża na tle szarego i zielonych pasków. Gdy w nie klikniemy zostaniemy przekierowani na stronę rejestru medycznego i wówczas sprawdzimy wszelkie informacje związane z pozwoleniem na prowadzenie sprzedaży online konkretnej apteki. Dodatkowo możemy również posiłkować się rekomendacjami innych użytkowników, którzy dokonali już zakupów w tej konkretnej aptece. Znaleźć można wówczas opinie odnośnie czasu oczekiwania na przesyłkę i ogólnego zadowolenia z dokonanych zakupów.

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, czy przy adresie strony internetowej widnieje kłódka. Kłódka ta informuje nas o tym, czy połączenie na tej stronie jest bezpieczne, a dane, które umieszczamy na stronie są w pełni chronione. Jest to dość istotne np. w przypadku płatności za zakupy, kiedy zostajemy przekierowani na stronę naszego banku i się do niego logujemy. Certyfikat zainstalowany na stronie apteki gwarantuje nam, że wszelkie dane są prywatne.

One Comment

  1. Anna

    3 sierpnia 2021 at 11:09

    Robienie zakupów przez Internet to już codzienność. Nie inaczej jest z aptekami i kupowaniem leków online. To bardzo wygodna opcja dla każdego, dlatego tak wiele osób z tego korzysta. Podstawa to dobra integracja techniczna z systemem i wszystko powinno działać jak należy.