Wiadomoto Zdrowie Zapalenie spojówek – objawy, leczenie, domowe sposoby

Zapalenie spojówek – objawy, leczenie, domowe sposoby

8 min czytania
0
3,238
Zapalenie spojówek objawy leczenie domowe sposoby

Czerwone, szczypiące, piekące oczy to najczęstsze objawy zapalanie spojówek. Bardzo często mylone z przemęczeniem, spowodowanym wielogodzinna praca przed komputerem lub wielogodzinną pracą w trasie.  Zapalenie spojówek, jest jednym z najczęściej diagnozowanych chorób oczu.  80% społeczeństwa zmagała się chociaż raz w swoim życiu z tą przypadłością. Jak leczyć zapalenie spojówek  Czy istnieją domowe sposoby ?

Zapalenie spojówek czym się objawia

Zapalenie spojówek to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej oka. Główną przyczyną zapalenia spojówek są :

  • Przeciąg lub silny wiatr
  • Pył i kurz
  • Zatarcie oka brudnymi rękami
  • Wirusy
  • Ostre światło słoneczne
  • Bakterie
  • Uczulenie

Podczas stanu zapalnego, naczynia krwionośne na naszym oku staja się bardziej widoczne, oko staje się czerwone oraz drażliwe. Zdarzają się również przypadki sporej opuchlizny oka.  Łzawienie również może występować podczas choroby, natomiast zdecydowanie częściej mamy do czynienia z ropna wydzieliną.

zapalenie spojówek u dzieci
zapalenie spojówek u dzieci

Rodzaje zapalenia spojówek

W chorobie zapalenia spojówek wyróżniamy 4 typy choroby.

  1. Wirusowe zapalenie spojówek – jak sama nazwa wskazuje, takie zapalenie powstaje w wyniku wirusów. Można się nim zarazić od osoby chorej lub nabyć samoistnie.
  2. Bakteryjne zapalenie spojówek – jest to cięższa odmiana choroby, charakteryzująca się nieprzyjemną ropną wydzieliną. Rozpoczyna się gwałtownie, wymaga interwencji lekarza oraz zastosowania antybiotyku. Powstaje na skutek przenoszenia bakterii brudnymi rękami do oka.  Mogą być również przeniesiona z nosa do oka, w przypadku problemów z zatokami.
  3. Rzeżączkowe zapalenie spojówek – dotyczy gównie noworodków, spowodowane jest bakteria Neisseria.  Matka chorująca na rzeżączkę, doprowadza do zakażenia w drogach rodnych. Ten rodzaj zapalenia występuje bardzo rzadko.  W przypadku zakażenia, dziecku podaje się krople zaraz po porodzie.
  4. Nieinfekcyjne zapalenie spojówek – jest spowodowane alergią. Występuje również u spawaczy.

Leczenie zapalenia spojówek

Niestety krople dostępne w aptekach przyniosą ulgę tylko na chwilę. W przypadku zapalenie spojówki konieczna jest wizyta u lekarza, w celu wdrożenia antybiotyku oraz skróceniu trwania choroby. Czym później zgłosisz się na wizytę, tym większy stan zapalny będzie w Twoim oku. Leczenie trwa od 7 do 10 dni, polega na zakrapianiu oka kroplami lub maścią, a w zaawansowanym stanie zapalnym lekarz może zalecić tabletki. Możesz również w domu na własna rękę, czekać aż zapalenie spojówek minie, ale może to być nieprzyjemny i bardzo długi okres. Pamiętaj o tym że, wirus na początku obejmuje tylko spojówkę , jednak po 6-9 dniach najczęściej atakuje również rogówkę oka.

Domowe sposoby

Ulgę przynoszą zimne okłady na oczy, które zmniejszą opuchliznę. Dostępne w aptece krople nawilżające również przyniosą dużą ulgę.  Zaleca się również zastosowanie okładów z naparu świetlika, który ma działanie łagodzące oraz przeciwzapalne.

W przypadku dzieci, zaleca się przemywanie oczu wacikiem nasączonym wodą, w kierunku od zewnętrznego kącika oka do nas. Można również zastosować sól fizjologiczną, dostępna w aptece w ampułkach koszt ok 1 zł.

UWAGA WAŻNE !

Nie stosujemy rumianku do przemywania oczów! Rumianek ma działanie podrażniające i silnie może uczulić! Nie zaleca się również stosowania makijażu  oraz soczewek kontaktowych w czasie choroby. W przypadku alergii leczenie wymaga zastosowania kropli przeciwhistaminowych, oraz zdecydowanym ograniczeniu dostępu do alergenu.

Zapalenie spojówek – czy można się zarazić ?

Zarażenie zapaleniem spojówek jest możliwe, ale wszystko jest uzależnione od rodzaju zapalenia oraz intensywności.  Jeżeli przyczyna choroby u drugiej osoby są wirusy lub bakterie, szansa na zarażenie jest wysoka. Natomiast w wyniku alergenów i podrażnień mechanicznym nie jest to możliwe. Jeżeli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad, możesz uniknąć zarażenia. Oto kilka z nich:

  • dbanie o higienę szczególnie rąk
  • ograniczenie kontaktu
  • wietrzenie mieszkania
  • nieużywanie tych samych przedmiotów np. ręcznika
  • profilaktyczne kropienie oczów kroplami nawilżającymi

Jeżeli zapalenie spojówek spowodowane jest wirusem lub bakterią, pozostań w domu. Zaleca się unikania kontaktu z innymi osobami przez 2 dni, ponieważ w tym czasie ryzyko zarażenia jest największe.

One Comment

  1. Pinecha

    26 października 2019 at 22:29

    Zapalenie spojówek to jedna z przyczyn kolejnych schorzeń. I w sumie na własną rękę nie radziłabym zajmować sie leczeniem zwłaszcza jesli problem pojawia sie systematycznie. Nie wiem czy nie mądrzej jest isc do lekarza i pogadac. U mnie w pierwszej fazie moj okulista tez myslal ze chodzi o spojowki, dopiero pozniej jak przeniosłam sie do spzitala medicover zrobili mi prawidłowa diagnostyke i wyszlo, ze to poczatki wady wzroku, ktora mozna leczyc albo od razu naprawic laserowo