Wiadomoto Motoryzacja Żarówki halogenowe – czym są i jak wybrać najlepsze?

Żarówki halogenowe – czym są i jak wybrać najlepsze?

8 min czytania
0
342
żarówki halogenowe do auta

Podstawą przystąpienia do jazdy w ruchu ulicznym, jest wyposażenie pojazdu w sprawne i efektywne oświetlenie. Dzięki temu poruszanie się po drogach po zmroku będzie bezpieczne, a pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą widzieć Twój pojazd z daleka. Warto więc zadbać o to, by w aucie zawsze były żarówki świateł mijania, by w razie awarii móc szybko je wymienić.

Jak wybrać najlepsze? W sklepach znajdziesz mnóstwo propozycji o zróżnicowanych parametrach. Warto więc wiedzieć, czym należy kierować się podczas zakupów. Poznaj kilka istotnych informacji pozwalających podjąć właściwą decyzję.

Halogeny – co to jest?

Od kiedy światła halogenowe weszły do użytku, komfort podróżowania zmienił się. Poprawiona widoczność pozytywnie wpłynęła na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nic dziwnego, że od wielu lat, halogeny w dalszym ciągu są produkowane i wykorzystywane w samochodach spotykanych na drogach.

Żarówka świateł mijania to konstrukcja wykorzystująca źródło światła z żarników wolframowych. Emituje światło dopiero wtedy, gdy przepływa przez nią prąd w szczelnej szklanej kopule. Bańka wypełniona jest mieszanką gazów o konkretnym ciśnieniu. Reagują z wolframem, więc ich zadaniem jest regeneracja żarnika. Dzięki temu rośnie nie tylko wytrzymałość żarówek, ale także ich skuteczność.

Żarówki H1, H3, czy H7?

Żarówki o oznaczeniu H1, H3, czy nawet H7 to warianty z jednym włóknem. Warto jednak zauważyć, że końcówka żarówki H7 (która jest unowocześnioną wersją żarówki H1) jest pomalowana. Dzięki temu oferuje dużo lepszy rozkład światła niż poprzedniczka. W żarówkach typu H3 ułożono przewód połączeniowy w poprzek żarnika.

Żarówki Osram Night Breaker H7 Laser to najlepszy dowód na to, że halogeny w dalszym ciągu są w stanie zaskakiwać jakością. Oferują one 20 % więcej światła, co sprawia, że zasięg ich światła może wynosić do 150 m! Warto zaznaczyć, że w dużej mierze zależy to od czystości powietrza i warunków atmosferycznych.

Żarówki H4

Żarówki H4 w odróżnieniu od ww. produktów H1, H3, czy H7 (np. Osram Night Breaker H7 Laser), mają po dwa włókna. Dzięki temu wykorzystywane są zarówno jako światła mijania, jak i drogowe (zwane potocznie długimi).

Gdy chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie żarówki H4 będą świecić w zadowalający Cię sposób, warto sięgnąć po Osram H4 Cool Blue Intense 4200K. Emitują one jasne biało-niebieskie światło, które jest doskonałą imitacją xenonów. Żarówki Osram H4 Cool Blue Intense 4200K posiadają homologację ECE, więc nie musisz obawiać się kontroli drogowej, ponieważ są dopuszczone do ruchu drogowego.

Warto zaznaczyć, że światło o barwie na poziomie 4200K to nie tylko interesujący efekt wizualny, to także poprawiona widoczność. Dzięki zastosowaniu Osram H4 Cool Blue Intense 4200K możesz uzyskać do 20 % więcej światła w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Oznacza to większy poziom bezpieczeństwa i dużo wyższy komfort jazdy, wpływający na samopoczucie po wielogodzinnej podróży.

A może HB3 lub LED?

Okazuje się, że można spotkać nieco bardziej egzotyczny typ oświetlenia. Żarówka HB3 jest nieco rzadziej spotykana, więc koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to oznaczenie. W innym wypadku może być ona niekompatybilna z całym systemem oświetlenia w samochodzie.

żarówki LED
żarówki LED

Chcesz pójść o krok dalej? W takiej sytuacji warto zainteresować się Philips LED HB3/HB4 X-tremeUltinon. Jest to żarówka HB3/HB4, dlatego pasuje do większości popularnych halogenów, lecz jak widać po samej nazwie, w tym wypadku zastosowano technologię LED.

Kiedy należy inwestować w halogeny?

Najlepiej wtedy, gdy nie masz innego wyjścia, gdyż Twoje lampy dostosowane są do tego typu technologii oświetlenia. Halogenowe żarówki świateł mijania to w pewnym sensie przestarzała technologia, która wiele lat temu wypierana była m.in. przez xenony. Te również nie należą do grona najnowszych od momentu, w którym powszechnie dostępne stały się reflektory LED.

Mimo wszystko nie bagatelizuj halogenów. Jeśli w dalszym ciągu korzystasz z pojazdu, którego lampy przystosowane są do takiego rodzaju żarówek, zawsze inwestuj w produkty najlepszej jakości.

Comments are closed.