Przychodząc na saunę zadbaj o odpowiednią ilość czasu. Zrelaksuj się i zapomnij o codziennych problemach i obowiązkach. Zaplanuj od 1 do 3 godzin! W tygodniu zaleca się od 2 do 3 wizyt. Większa ilość nie ma dodatkowego wpływu na stan naszego zdrowia czy samopoczucia.
Zapoznaj się z poniższymi zasadami prawidłowego korzystania z sauny i świeć przykładem!
Przed sauną
- Zabierz ze sobą dwa ręczniki i klapki. Na jednym połóż się lub też usiądź w saunie a drugim będziesz wycierać się po prysznicu. Do sauny wchodzimy bez klapek.
- Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic i dokładnie się umyć. Przemawia za tym nie tylko aspekt zdrowotny, ale i również aspekt higieny. Do sauny wchodzimy z suchą skóra, gdyż ta wtedy lepiej uwalnia pot.
- Osoby, które wcześniej uprawiały sport powinny zadbać o zmniejszenie pulsu, max 100!
- Nigdy nie idź na saunę z pustym albo pełnym żołądkiem. W przypadku wizyty z pełnym żołądkiem mogą wystąpić problemy z układem krwionośnym. Zadbaj o to, aby przed kąpielą w saunie wystarczająco dużo wypić (woda).
- Do sauny nie wnosimy zegarków, biżuterii czy okularów, metale mogą się bardzo mocno nagrzać a szkła mogą pęknąć!
W saunie
- Pojedyncza wizyta nie powinna przekraczać 15 minut.
- Podczas wizyty w saunie nie należy pić, gdyż zakłóca to proces oczyszczania organizmu. Jeżeli jednak poczujemy mocne pragnienie, możemy odstąpić od tej zasady i napić się letniej wody. Pragnienie jest sygnałem, że mamy w organizmie za mało płynów.
- Optymalna pozycją w saunie jest pozycja leżąca, gdyż ciało jest nagrzewane równomiernie. Około 1-2 minut przed opuszczeniem sauny należy przyjąć pozycję siedzącą. Przygotuje to nas do dalszego wzmożonego wysiłku związanego z opuszczeniem sauny.
- W zależności od “doświadczenia” korzystajmy w saunie odpowiednio z dostępnych poziomów. Osoby początkujące powinny zacząć od dolnej ławki. Najmocniej pocimy się oczywiście na środkowej i górnej półce.
- Podczas wizyty w saunie za każdym razem obserwować swój organizm i uważać na własne samopoczucie. Kąpiel w saunie nie jest żadną rywalizacją o to, kto siedzi dłużej czy wyżej.
- Stosowanie olejków aromatycznych powinno się stosować za zgodą pozostałych uczestników sauny.
Po wyjściu z sauny
- Rozgrzany organizm należy chłodzić ostrożnie i w odpowiedniej kolejności: prawa noga, prawe ramię, lewa noga, lewe ramie, następnie całe ciało. Osoby zahartowane i doświadczone postępują dużo odważniej, wskakując niejednokrotnie do przerębla. W miarę możliwości, zaleca się zażycie świeżego powietrza przed ostatecznym ochłodzeniem organizmu.
- Po schłodzeniu optymalna jest kąpiel stóp w gorącej wodzie. Proces ten poprawia krążenie i sprzyja ukojeniu podczas spoczynku.
- Prawidłowy odpoczynek na leżaku w atmosferze spokoju i relaksu jest kolejnym podstawowym elementem korzystania z sauny.
- Po saunie powinno się unikać wzmożonego wysiłku sportowego ze względu na wysokie obciążenie układu krwionośnego. Osoby wysportowane i odpowiednio przygotowane nie stronią jednak od dodatkowego wysiłku, przykładem są sami Finowie.
PAMIĘTAJ!
Osoby zmagające się z problemami związanymi z sercem, układem krążenia czy pracą nerek, powinno zasięgnąć opinii lekarza. Niekiedy ryzyko korzystania z sauny może być wyższe niż korzyści z niej płynące.