Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zawał serca oraz wylew są jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Z powodu chorób i schorzeń układu krwionośnego co roku umiera ponad 17,5 miliona ludzi. Życie w zglobalizowanym społeczeństwie, gdzie dominują stres i pośpiech, wpływa na stan naszego serca oraz kondycję całego organizmu. Odżywiamy się coraz gorzej zapominając o podstawach zdrowego odżywiania, zbyt często sięgamy po posiłki typu Fast-Food a zbyt rzadko po świeże warzywa i owoce. Niezdrowemu odżywianiu najczęściej towarzyszy zbyt mała aktywność fizyczna lub jej brak. Przyjemność korzystania z wygodnych samochodów, ruchomych schodów i wind sprzyja ograniczaniu wysiłku fizycznego, tak bardzo ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poniżej zestawiono kilka przydatnych wskazówek korzystnie wpływających na zdrowie serca oraz całego organizmu.
Zdrowe serce – świadome odżywianie
- Posiłki spożywać regularnie, możliwie o stałych porach
- Posiłki spożywać w spokoju, pomału, dokładnie je rozdrabniając
- Odżywiać się świadomie, aby odczuwać zarówno uczucie głodu jak i uczucie nasycenia
- Posiłki spożywać w towarzystwie
- Unikać tłustych dań
- Unikać gotowych dań, ich skład budzi niejednokrotnie wiele wątpliwości
- Ograniczyć spożywanie soli, używać ziół
- Przygotować spis ulubionych potraw na cały tydzień lub miesiąc
- Stosować się do zaleceń diety śródziemnomorskiej
- Spożywać duże ilości warzyw, owoców oraz produktów bogatych w błonnik
- Ograniczyć spożycie alkoholu
Zdrowe serce – wysiłek fizyczny
Małą aktywność fizyczną najczęściej usprawiedliwiamy brakiem czasu i ochoty oraz zmęczeniem. Istnieje jednak wiele prostych sposobów na to, aby zmusić nasz organizm do codziennego wysiłku. Naukowcy zalecają codziennie 30 minut wysiłku, w wyniku którego zwiększamy puls oraz przyspieszamy oddech. Regularny wysiłek to niezawodny sposób na zdrowe serce i świetną kondycję. Z podanych poniżej porad powinien skorzystać każdy, komu zależy na zdrowiu.
- Zamiast z wind i schodów ruchomych korzystaj ze zwykłych schodów
- Po obiedzie wybierz się na spacer
- Jadąc autobusem czy tramwajem wysiądź jeden przystanek wcześniej i energicznym krokiem dojdź do domu
- Po długim czasie spędzonym na siedząco, porozciągaj mięśnie
- Chociaż raz w miesiącu zamień samochód na rower
- Z samochodu korzystaj wtedy, gdy masz do pokonania długą drogę
Fachowcy zalecają uprawianie sportu 3 razy w tygodniu od 20 do 60 minut, np. w formie spacerów, pływania, joggingu, tańca, gimnastyki, siłowni, jazdy na rowerze, sportów z piłką czy nawet prac na świeżym powietrzu.
Zdrowe serce – rzuć palenie
Nie jest tajemnicą, że palnie papierosów jest najczęstszą przyczyną chorób układu krążenia. Im więcej palimy, tym bardziej zwiększamy ryzyko zachorowania na nadciśnienie, zawał czy wylew. Dotyczy to także palaczy pasywnych, którzy przebywając z palaczami narażeni są na tego typu schorzenia. Rzucając palenie poprawimy nie tylko stan swojego zdrowia ale i naszych najbliższych, którzy unikną wdychania trującego dymu.
Zdrowe serce – redukcja nadwagi
Osoby z BMI większym niż 25 szkodzą swojemu sercu, zmuszając go do dodatkowej pracy. Nadwaga prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i w konsekwencji do nadciśnienia, zwiększając tym samym ryzyko zawału serca. Przestrzegając zasad zdrowego odżywiania oraz regularnie uprawiając sport lub inną aktywność fizyczną, zrzucenie zbędnych kilogramów będzie czystą formalnością.
Zdrowe serce – pokonaj stres
Codzienna praca oraz obowiązki mogą być przyczyną stresu, który bardzo niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie a co za tym idzie na nasze zdrowie. Stres jest czynnikiem, z którym trzeba umieć sobie radzić, choćby poprzez programy relaksacyjne, czy też zwyczajne uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny skutecznie reguluje poziom adrenaliny odpowiedzialnej za zwiększony rytm bicia serca.