Nadwaga, niedowaga a może chorobliwa otyłość? Jak w prawidłowy sposób, wyliczyć odpowiednią dla nas wagę? BMI, czy jest wiarygodnym wskaźnikiem masy ciała?
BMI czym jest ?
Belgijski statystyk, Adolf Queteleta w 1832 roku, opracował wzór na prawidłowy indeks masy ciała. Wzór, swoje zastosowanie znalazł dopiero w XX wieku. Światowa organizacja zdrowia, a także wiele innych organizacji a także lekarzy, bardzo często korzysta z tego przelicznika. Jest to szybki, a także bardzo prosty sposób, aby sprawdzić w sposób pośredni zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.
BMI – inaczej nazywany prawidłowym wskaźnikiem masy ciała. Obliczenie prawidłowej masy ciała polega na podzielenia masy ciała (kg) przez wzrost(metry) do kwadratu. Obliczenie BMI dotyczy tylko osób dorosłych, u dzieci stosuje się siatkę centylową.
Indeks masy ciała wyliczony według wzoru, potrafi zasygnalizować nam czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu. W sieci, możemy wyszukać kilka gotowych kalkulatorów, w których wystarczy w odpowiednie tabletki, wpisać nasze dane dotyczące płci, wzrostu oraz wagi. O ile wiek nie ma większego znaczenia, o tyle płeć, wzrost i nasza obecna waga są najbardziej istotne. Nasze parametry obliczane są ze wzoru podanego niżej.
BMI Wzór
BMI= masa/(wzrost)²
Wynik BMI, pozwala nam określić, czy nasza dieta oraz styl życia jest odpowiednia. Przeliczenie wskaźnika masy ciała, jest również w pewnym stopniu diagnozą. W przypadku wyniku innego niż „waga prawidłowa” warto skonsultować się z lekarzem, lub dietetykiem. W przypadku otyłości olbrzymiej, mamy powód do obaw, ponieważ taki wynik znacząco sugeruje zagrożenie poważnymi chorobami. Ryzyko chorób zwiększa się wraz z przybyciem tkanki tłuszczowej, a nie masy ciała. Warto co jakiś czas, sprawdzić swoje BMI, i upewnić się czy nasza waga mieści się w wyznaczonej normie. Pamiętaj, że małe odchylenia od prawidłowego wyniku nie są powodem do niepokoju. Kalkulator BMR generuje liczbę kalorii spalanych przez twoje ciało dziennie w spoczynku. BMR ze współczynnikiem aktywności to liczba kalorii spalanych przez twoje ciało na dzień na podstawie wybranego współczynnika aktywności.
Wskaźnik masy ciała, ma swoich przeciwników. Głównym zarzutem dla obliczania BMI jest jego „wiek”. A dokładniej to, że został opracowany bardzo dawno temu, przez osobę która nie miała nic wspólnego z badaniem otyłości, ani chorobami związanymi z nieprawidłową masą ciała. Kolejnym zarzutem do opracowanego wzoru, jest podnoszenie wzrostu do kwadratu, ponieważ nie ma to logicznego wytłumaczenia, ani podstaw fizjologicznych. Jednym z kolejnych minusów wskaźnika BMI jest również to, że jeden wzór odnosi się do całej populacji, nie biorąc pod uwagę masy mięśni oraz kości, oraz wielu innych czynników. Ocenę stosowania wskaźnika BMI pozostawiam Wam.