Zmienne warunki pogodowe w sezonie jesienno-zimowym sprawiają, że jazda samochodem bywa utrudniona. W warunkach takich jak oblodzona nawierzchnia, deszcz czy mgły trzeba być szczególnie ostrożnym, aby zminimalizować ryzyko kolizji lub wypadku. Jak przygotować się do jazdy zimą? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.
Przygotuj auto przed podróżą
Co zrobić, żeby zima nie zaskoczyła kierowców? Choć warunki atmosferyczne można przewidzieć,
to nie można być ich całkowicie pewnym, dlatego ważne jest, aby samochód w każdej chwili był gotowy do jazdy. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad przygotowania auta do podróży.
O czym należy pamiętać?
- Opony zimowe – opony dobrane odpowiednio do pory roku mają znaczny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w czasie podróży. Te zimowe mają głębokie bieżniki i umożliwiają założenie na przykład opasek antypoślizgowych lub łańcuchów. Ważne, aby wymieniać je regularnie, bo stare opony mogą pękać i będą narażone na inne uszkodzenia.
- Układ hamulcowy – sprawny układ hamulcowy do podstawa bezpiecznej jazdy. W niebezpiecznych sytuacjach ważna jest szybkość reakcji, dlatego należy sprawdzić układ zarówno na przedniej jak i tylnej osi.
- Klimatyzacja – sprawna klimatyzacja ważna jest nie tylko latem, ale też zimą. Umożliwia szybkie odparowanie szyb.
- Płyny – należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju, płynu hamulcowego
i wymianie płynu chłodniczego. Ten ostatni warto sprawdzić przed podróżą i upewnić się,
że nie zamarznie na szybie w czasie mrozu. - Skrobaczka i szczotka – czyli wyposażenie niezbędne zimą. Chcąc zapewnić sobie dobrą widoczność, można zaopatrzyć się w specjalne płyny do czyszczenia i odmrażania wycieraczek.
Oprócz powyższych elementów nie wolno też zapomnieć o ubezpieczeniu auta, ale także siebie. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale nie zabezpieczy przed kosztami, jakie trzeba ponieść
za szkodę spowodowaną na przykład w czasie poślizgu. Wtedy dobrze jest mieć dodatkowe ubezpieczenie AC, które kupić można nawet online na stronie https://kioskpolis.pl/. Zakres ochrony może być dowolnie zmieniany, dlatego każdy kierowca dopasuje polisę do swoich indywidualnych potrzeb.
Najczęstsze zagrożenia na drodze
Na drodze spotkać można wiele różnych zagrożeń, zaczynając od pieszych, rowerzystów czy zwierząt, a kończąc na oblodzonej powierzchni lub przeszkodach. Zimą najczęstsze zagrożenia na drodze to:
- Ograniczona widoczność przez intensywne opady deszczu, śniegu
- Nieodśnieżone drogi, oblodzenie
- Wiatr (przede wszystkim boczny)
- Mgła
- Obniżona koncentracja kierowcy
- Pojazdy nieprzystosowane do jazdy w warunkach zimowych
- Dziury w jezdni – szczególnie te przykryte śniegiem
Powyższe czynniki znacząco wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego prowadząc samochód należy zachować szczególną ostrożność.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Aby kompleksowo zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, należy zadbać przede wszystkim
o ubezpieczenie. Warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych na przykład przez kalkulator OC, aby mieć pewność, że polisa jest odpowiednio dobrana. Co jeszcze można zrobić? Oprócz dokładnego sprawdzenia stanu technicznego samochodu, nie należy zapominać o sobie.
Zimą, szczególnie przed dłuższą trasą dobrze jest zabrać ciepłe ubranie, koc i ciepły napój.
W razie nagłych sytuacji przydatne mogą być kable rozruchowe, łańcuchy i linka holownicza.
Do odkopania kół ze śniegu niezbędna może okazać się też saperka. Im lepiej kierowca zabezpieczy się przed podróżą, tym mniej będzie miał zmartwień i z łatwością skoncentruje się w czasie jazdy.