Niewydolność żylna kończyn dolnych jest procesem chorobowym, któremu towarzyszą objawy zastoju w krążeniu nóg. Wszystko to jest skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych, co przyczynia się do tworzenia żylaków i wstecznego przepływu (tzw. refluksu żylnego).
Pończochy uciskowe to jedna z rzeczy, którą stosuje się w przeciwdziałaniu powstawaniu żylaków. Jak jeszcze sobie z nimi radzić?
Niewydolność żylna kończyn dolnych – ogólna charakterystyka
Mniej spotykaną przyczyną niewydolności żylnej jest zwężenie światła żyły, jej pod niedrożności lub niedrożności, które są spowodowane zakrzepicą lub zmianami wstecznymi w przebiegu zespołu pozakrzepowego.
Czynnikiem przyczyniającym się do objawowej niewydolności żylnej kończyn dolnych jest nadciśnienie, które panuje w łożysku naczyń żylnych. Prowadzi ono do poszerzenia żył, powstawania widocznych na skórze pajączków żylnych i przepływu wstecznego przez zastawki żylne. Wraz z postępem schorzenia dochodzi do utrwalonych zmian w tkance podskórnej oraz skórze, które są zaopatrywane przez nieprawidłowo działające naczynia żylne. Patologiczny odpływ krwi żylnej powiązany jest ze zwiększonym ryzykiem występowania zakrzepów, tworzeniem się obrzęków oraz przesączaniem płynu bogato białkowego poza naczynie.
Niewydolność żylna kończyn dolnych – przyczyny
Do głównych przyczyn pojawiania się żylaków zaliczane są:
- przebyta zakrzepica żył głębokich prowadząca do wystąpienia zespołu pozakrzepowego;
- nabyta niewydolność zastawek żylnych – żylaki wtórne;
- pierwotna niewydolność zastawek żylnych – żylaki pierwotne;
- niewydolność żylna macicy będąca przyczyną żylaków atypowych na nogach i jednocześnie żylaków okolic intymnych;
- żylne zespoły uciskowe pojawiające się najczęściej w okresie ciąży w segmencie biodrowym.
Niewydolność żylna kończyn dolnych – leczenie
Współczesna medycyna posiada szeroki wachlarz metod walki z żylakami. Każdy pacjent powinien zacząć od zmiany nawyków, takich jak np. zakładanie nogi na nogę, gorące kąpiele, sauny, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji oraz intensywnego opalania się.
W sytuacjach gdy zmiany stylu życia nie eliminują objawów, zaleca się skorzystanie z kompresjoterapii (najprostszej i najskuteczniejszej formy leczenia zachowawczego). Pończochy uciskowe, podkolanówki lub rajstopy uciskowe dobrane w profesjonalny sposób, a także dopasowane indywidualnie do nóg chorego, przyczyniają się do znacznej ulgi i poprawienia kondycji nóg.